Nedlagd förundersökning om grov förskingring m.m. mot politiker i Göteborg
25.5.2022 10:11:47 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Politikern har varit misstänkt för grov förskingring och andra ekonomiska oegentligheter i samband med investeringar i ädelträ i Brasilien. Under förundersökningen har företrädare för målsäganden hörts. Dessa har även bidragit med skriftlig bevisning. På motsvarande sätt har den misstänkte och annan person hörts. Även från deras håll har skriftlig bevisning överlämnats.
– Vid en samlad bedömning av den muntliga och skriftliga bevisningen kan konstateras att det saknas tillräckligt med bevisning för att kunna väcka åtal. Prognosen är att ytterligare utredningsåtgärder inte kommer att förbättra bevisläget, säger kammaråklagare Bengt-Olof Berggren vid Göteborgs åklagarkammare.
Åklagarmyndighetens ärende: AM-131426-21.
Kontakt
Kammaråklagare Bengt-Olof Berggren finns tillgänglig på telefon för eventuella frågor från media i dag kl. 13–14, 010-562 54 80.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Svensk gripen i Spanien för omfattande grov brottslighet3.8.2026 10:30:02 CEST | Pressmeddelande
En 21-årig man som sedan maj 2025 är häktad i utevaro för bland annat medhjälp till mord och försök till mord i Sverige är gripen av spansk polis. Mannen greps under natten till lördag den 1 augusti.
En person häktad efter sjöolyckan vid Tjörn2.8.2026 16:34:25 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt häktade på söndagseftermiddagen befälhavaren på det norska handelsfartyget Misje Verde såsom misstänkt på sannolika skäl för vållande till annans död. Åklagaren kommenterar olycksförloppet och regelverket i en skriftlig kommentar.
Befälhavaren efter fartygsolyckan vid Tjörn begärd häktad (uppdaterad)1.8.2026 15:42:08 CEST | Pressmeddelande
Efter den allvarliga olyckan den 28 juli vid Tjörn har åklagaren begärt befälhavaren på det norska handelsfartyget häktad för vållande till annans död.
Åtal för falskt larm, grovt brott, i Malmö31.7.2026 10:24:04 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat en 19-årig kvinna för att i ett larmsamtal och i efterföljande polisförhör lämnat oriktiga uppgifter om att en för henne okänd person förföljt henne, slagit henne och försökt att utsätta henne för en våldtäkt i Pildammsparken i Malmö. Kvinnans agerande gjorde att polisen satte in omfattande utredningsinsatser.
En person anhållen efter fartygsolyckan vid Tjörn31.7.2026 09:11:22 CEST | Pressmeddelande
Under polisutredningen efter den allvarliga fartygsolyckan den 28 juli har det framkommit brottsmisstankar mot befälhavaren på det norska handelsfartyget. Misstankarna gäller vårdslöshet i sjötrafik och vållande till annans död på Hakefjorden i Kungälvs kommun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
