Nobelpristagaren Ales Bialiatski dömd till 10 års fängelse
– Ales Bialiatski är en varm människa med humor och integritet. Han är en av de starkaste och tydligaste rösterna för demokrati och mänskliga rättigheter i Belarus. Han är en modig människorättsförsvarare vars arbete jag beundrar djupt. Den belarusiska regimens desperata försök att tysta honom och andra kritiker med långa fängelsestraff är fegt, men inte oväntat. Landets demokratirörelse har mött allt hårdare motstånd från regimen sedan protesterna 2020, situationen förvärras konstant. Omvärlden måste fortsätta stötta de som står upp för mänskliga rättigheter och demokrati i Belarus och fördöma regimens allt hårdare tilltag, säger Anders L. Pettersson, Executive Director, Civil Rights Defenders.
Ales Bialiatski är ordförande för en av landets främsta organisationer för demokrati och mänskliga rättigheter, Viasna, som han grundade 1996. Under rättegången dömdes även tre andra människorättsförsvarare. Valiantsin Stefanovic, vice ordförande för Viasna och Uladzimir Labkovich, jurist, dömdes till 9 respektive 7 års fängelse. Zmitser Salauyou som åtalats i sin frånvaro dömdes till 8 års fängelse.
Tidigare fängslad
År 2011 dömdes Ales Bialiatski till fyra och ett halvt års fängelse efter att han anklagats för skatteflykt. Han satt fängslad i nästan tre år innan han släpptes i en amnesti 2014. I juli 2021 greps Ales Bialiatski igen. Han har suttit häktad sedan dess utan någon rättegång.
Idag finns det 1458 politiska fångar i Belarus. Situationen för politiska fångar i Belarus är katastrofal. Viasna har dokumenterat flera fall av tortyr och annan grym, omänsklig eller förnedrande behandling bland politiska fångar och personer som fängslats efter att ha deltagit i fredliga demonstrationer. De belarusiska myndigheterna har dock inte utrett vittnesmålen om tortyr och omänsklig behandling.
Civil Rights Defender of the Year Award 2014
År 2014 tilldelades Ales Bialiatski vårt årliga pris, Civil Rights Defender of the Year Award.
Sedan 2013 delar Civil Rights Defenders varje år ut priset Civil Rights Defender of the Year Award till en människorättsförsvarare eller organisation som, trots att det innebär risker för deras egen säkerhet, fortsätter att kämpa för att mänskliga rättigheter ska erkännas och respekteras.
Kontakta oss för en kommentar på 076 576 27 62 / press@crd.org
Nyckelord
Kontakter
PresskontaktCivil Rights Defenders
Tel:+46 (0)76 576 27 62press@crd.orgOm
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
