Nöjda medarbetare leder till nöjda kunder
28.3.2019 08:37:00 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

- Det känns väldigt bra att vi får så fint betyg både av våra medarbetare och våra kunder. Jag är övertygad om att vårt arbete med värderingar och företagskultur och våra medarbetares arbetsglädje och engagemang är direkt kopplad till Stångåstadens höga kundnöjdhet, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.
Under torsdagskvällen delade organisationen Great place to work ut pris till Sveriges bästa arbetsplatser 2018, enligt de anställda själva. Rankingen görs dels genom medarbetarundersökningar och dels genom att titta på hur företag motiverar, inspirerar och tar hand om sina anställda. Sammantaget innebär årets resultat en höjning jämfört med föregående år. Hela 97 procent av medarbetarna på Stångåstaden kan rekommendera sin arbetsgivare, och 98 procent upplever att de har en mycket bra arbetsplats. Totalt placerar sig Stångåstadens på en nionde plats över Sveriges mest attraktiva arbetsplatser bland medelstora företag.
- Vi har hittat ett framgångsrikt sätt att arbeta som vi tror på och som vi ser ger resultat, både för kunder och medarbetare. Vi är stolta över att ha kommit dit vi är idag men vi inser att vi inte kan luta oss tillbaka och vara nöjda, säger Malin Wettre, HR-chef på Stångåstaden.
Stångåstaden har en ambition att arbeta långsiktigt med att utveckla företagskultur, ledarskap och delaktighet för att fortsätta vara en attraktiv arbetsgivare. Under året genomförs ett tolv månader långt engagemangsprogram som syftar till att är att utveckla ledarskap, målstyrning och gemensamma prestationer genom ett ökat engagemang och delaktighet.
För mer information, kontakta gärna:
Fredrik Törnqvist, VD Stångåstaden, telefon 072 574 96 60
Malin Wettre, HR-chef Stångåstaden, telefon 072 532 3138
Great Place to Work® hjälper organisationer inom alla branscher och av alla storlekar att utvärdera och utveckla sin arbetsplatskultur. De som av sina egna medarbetare rankas allra högst i medarbetarundersökningarna lyfts fram på listor över de bästa arbetsplatserna, och erhåller kvalitetsutmärkelsen Sveriges Bästa Arbetsplatser.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60fredrik.tornqvist@stangastaden.seHeidi BergerMarknadschef
Tel:072-254 30 52heidi.berger@stangastaden.seBilder

Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
Stångåstaden möter efterfrågan och bygger 170 bostäder i Djurgården24.6.2026 09:00:06 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden fortsätter utvecklingen av stadsdelen Djurgården i Linköping och planerar nu för ytterligare 170 bostäder i området. Byggstarten väntas ske i november 2026 och planen är att inflyttning kan starta runt årsskiftet 2028/2029. Sedan tidigare har Stångåstaden byggt 210 bostäder i området som alla är uthyrda.
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
