Nomineringarna till Röda korsets journalistpris är klara

Sju bidrag är nominerade till Röda Korsets journalistpris 2019. Dessa är:
- Amanda Lindholm, Alexander Mahmouds och Lisa Mattisson, artikelserien De försvunna, Dagens Nyheter
- Kassem Hamadé, Kampen för barnen, Expressen
- Katja Magnusson, Daisy Mohr och Håkan Engström, Systrarna i garaget, SR P1
- Staffan Lindberg och Andreas Bardell, Hundra flickor har försvunnit från skolan på ett år, Aftonbladet
- Magda Gad och Niclas Hammarström, reportageserien Under burkan, Expressen
- Stina Blomgren och Pernilla Edholm, inslaget Så är livet i Douma – två månader efter misstänkta kemattacken, SVT
- Ulrika Hjalmarson Neideman, Clara Lowden, Stina Näslund, Olivia Sandell, Krister Orreteg, En generation utan föräldrar, programmet Kropp och Själ, Sveriges Radio/produktionsbolaget Filt
Juryns ledamöter är Arash Mokhtari, reporter och programledare SVT, Clara Henry, medieprofil, Gunnar Bohlin, reporter och programledare Sveriges Radio, Maja Aase, journalist, kommunikationschef på Union to Union och Spanare i Sveriges Radio P1, Micael Lindholm, opinionsstrateg Svenska Röda Korset och Paul Hansen, fotograf DN. Juryarbetet leds av Svenska Röda Korsets ordförande Margareta Wahlström.
Priset är ett resestipendium på 30 000 kronor och vinnaren tillkännages i april.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia SobockiPressekreterare
Presstjänsten - kontakta mig i alla pressfrågor som rör Röda Korset.
Maude FröbergPressekreterare
Presstjänsten - kontakta mig i alla pressfrågor som rör Röda Korset.
Bilder
Om
Röda Korset finns över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når vi fram till människor i kriser och katastrofer, även när det är svårt. Vi kämpar för att rädda liv och ge hopp, överallt och varje dag.
Följ Röda korset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Röda korset
Ny rapport: Över 100 organisationer vittnar om att fler behöver hjälp8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sju av tio organisationer ser en ökad social och ekonomisk utsatthet de senaste tre åren – tre av fyra tror det blir värre. Det visar en ny rapport av Svenska Röda Korset. Rapporten bygger på svar från 109 organisationer i alla Sveriges län.
Intensivt hjälparbete efter översvämningarna i Asien4.12.2025 13:48:15 CET | Pressmeddelande
Röda Korset och Röda Halvmånen står i främsta ledet för hjälpinsatserna efter de svåra översvämningarna i Asien. Över en miljon människor är drabbade.
Sex av tio oroade för extremväder – Sverige anses dåligt förberett19.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sex av tio svenskar oroar sig för skogsbränder, översvämningar och torka. Det visar en ny undersökning från Hyresgästföreningen och Röda Korset, gjord av Indikator. Trots det tycker många att Sverige gör för lite för att förebygga klimatkrisens konsekvenser. Åtta av tio vill att staten investerar mer i förebyggande åtgärder mot klimatrelaterade kriser.
Nu blir historien om Vita bussarna tillgänglig för fler7.11.2025 14:28:46 CET | Pressmeddelande
I år är det 80 år sedan tusentals människor kom till Sverige med de Vita bussarna. I ett samarbete mellan Svenska Röda Korset och Sveriges museum om Förintelsen kan du nu samlat och digitalt ta del av berättelser, fotografier och dokument från räddningsaktionen våren 1945. Du kan också fördjupa dig i historien genom en programserie och ett nytt pedagogiskt material.
Fasansfull situation i Sudan förvärras7.11.2025 12:21:07 CET | Pressmeddelande
Läget i Sudan blir alltmer akut. Mer än två års konflikt i Sudan har eskalerat till en fasansfull nivå. Striderna, våldet och förstörelsen drabbar befolkningen i hela landet. I regionen Darfur och staden Al-Fasher har människor tvingats leva under belägring i mer än ett års tid och staden har nu intagits.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

