Nu flyttar hyresgästerna tillbaka till Ådalagatan
1.10.2020 10:08:20 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande

- Det känns fantastiskt bra att Ådalagatan nu är fyllt av hyresgäster igen. Det har varit en lång resa, från den första akuta fasen med att ta hand om alla hyresgäster och ordna evakueringsbostäder till den fortsatta renoveringen av fastigheten. Vi vet att många har längtat efter att få flytta tillbaka igen och därför känns det riktigt bra att kunna välkomna både gamla och nya hyresgäster hem, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
Totalt drabbades 191 av Stångåstadens lägenheter i olika grad av explosionen på Ådalagatan den 7 juni 2019. Vissa kunde återvända till sina lägenheter samma kväll men hyresgästerna i 131 lägenheter fick tillfälligt boende under olika långa perioder. 69 lägenheter var evakuerade i mer än en vecka och 37 lägenheter på Ådalagatan 1 och 3 har varit evakuerade sedan explosionen. Totalt har 11 hyresgäster valt att flytta tillbaka till Ådalagatan 1 och 3. Resterande 26 är nya hyresgäster som flyttar in i fastigheten.
De större renoveringarna som har genomförts i fastigheten är:
- Omläggning och förstärkning av taket.
- Nybyggnad och förstärkning av delar av fasaden.
- Förstärkning och återuppbyggnad av stommen (mot detonationsplatsen).
- Återställning av balkonger.
- Byte, lagning och justering av fönster.
- Byte av hiss på Ådalagatan 1.
- Helrenovering av tio lägenheter.
- Nytt värmesystem.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60Bilder

Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Nya mötesplatser ska lyfta Ryd5.5.2026 14:42:45 CEST | Blogginlägg
Utvecklingen i Ryd tar nu nästa steg och många spännande satsningar händer samtidigt. Genom omfattande investeringar och nya mötesplatser vill vi stärka stadsdelen och skapa bättre förutsättningar för gemenskap, trivsel och framtidstro.
Stångåstaden blir “Legend” över ett decennium i topp bland Sveriges bästa arbetsplatser27.4.2026 08:33:29 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Legend av Great Place to Work en utmärkelse som ges till organisationer som under lång tid konsekvent rankas bland Sveriges bästa arbetsplatser. Utmärkelsen markerar att bolaget placerat sig på listan i över tio år i rad och ett bevis på ett uthålligt och konsekvent kulturarbete.
Unik utmärkelse för att vi skapat en av Sveriges bästa arbetsplatser24.4.2026 14:20:17 CEST | Blogginlägg
Idag är jag en extra stolt vd på Stångåstaden. Vi har genomfört medarbetarundersökningar med företaget Great Place to Work i mer än 10 år. Vi har genom ett strukturerat arbete med företagskultur och värderingar skapat en stark företagskultur där våra medarbetare både trivs och presterar. Det har gjort att vi många år i rad varit rankade som en av Sveriges bästa arbetsplatser. Igår hade GPTW sin stora årliga gala där de bästa arbetsgivarna i Sverige, alla branscher, utsågs. Förutom att vi listades som en av landets bästa arbetsplatser fick vi en utmärkelse de kallar Legends för att vi varit topprankade i mer än ett decennium. Det finns bara ett fåtal bolag i hela landet som fått utmärkelsen tidigare. Utmärkelsen är förstås inte det viktigaste men det är ett fint kvitto på att vi lyckats skapa någonting som faktiskt är beständigt. Inte bara ett enskilt år. För mig känns det extra bra i hjärtat då jag själv brinner för frågorna.
Ryd rustas för framtiden – 300 renoveringar och nya bostäder under 202623.3.2026 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Ryd, Stångåstadens största bostadsområde i Linköping, står inför en omfattande renovering. Under 2026 genomför Stångåstaden omkring 300 renoveringar i området och skapar samtidigt 16 nya lägenheter. Satsningen är en del av en långsiktig utveckling av stadsdelen, där både bostäder och livet mellan husen står i fokus.
Stångåstaden hyllar unga hockeyspelare och parasportare13.3.2026 10:58:08 CET | Pressmeddelande
Tre stipendiater uppmärksammas när Stångåstaden delar ut årets idrottsstipendier. För 21:a året i rad går hockeystipendiet till två unga spelare som utmärkt sig både på och utanför isen. Samtidigt prisas parasportaren Kristin Björfeldt för sin inspirerande kamp inom idrotten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
