Ny brunnslockspoesi på Göteborgs gator – nu avslöjas årets dikt
3.12.2020 11:52:56 CET | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande

En av stadens 20 jubileumssatsningar inför 400-årsfirandet är Rain Gothenburg som nu utser årets brunnslockspoet för andra året i rad. Poesin på brunnslocken utsmyckar staden på ett helt unikt sätt, poeter får en speciell hyllning och betraktelsen kring regn och brunnarnas betydelsefulla funktion får nytt utrymme. Det är på avslutningen av årets Poesimässa som avtäckningen av Anna Greta Wides poesilock sker och man får veta vilka rader ur vilken dikt som locken pryds med. Anledningarna till att det i år blev just Anna Greta Wide är många.
Född och uppvuxen i Göteborg var Wide en av de mest lästa unga poeterna under 40-talet. Hennes relativt bortglömda poesi har fått nytt liv igen och både tidigare publicerade och nyfunna outgivna dikter gavs ut i två böcker tidigare i år. När hon avled i cancer 44 år gammal hade hon lämnat efter sig en resväska full av drygt 500 dikter. Dick Claésson, redaktör på Litteraturbanken, är den som har transkriberat de upphittade dikterna och han beskriver hennes verk som ”oanfrätta av tiden, märkvärdigt tidlösa”. Anna Greta Wide skulle ha fyllt 100 år den 4 december och dikten på hennes poesilock kommer att läsas upp på Poesimässan av litteraturvetaren och författaren Gunnar D Hansson, som tillsammans med Dick Claésson valt ut texten.
– Vi ville att orden skulle vara hämtade ur de efterlämnade dikterna, de dikter som först nu blivit kända och publicerade. Vi bestämde oss för slutraderna i en dikt om ett kvällsregn i den nya boken. Det finns många dikter om regn hos Anna Greta Wide och vi hade åtskilliga andra alternativ att välja mellan. Men det vi till sist valde tyckte vi kunde stämma till en viss begrundan, oavsett väderleken, säger Gunnar D Hansson.
Poesilocken kommer läggas ut på gång- och cykelbanor runt om i Göteborg. Den sjunde upplagan av Poesimässan sänds live från Göteborgs Stadsbibliotek på Facebook den 3–4 december. Läs mer information om Poesimässan här.
Om Brunnslockspoesi
Brunnslockspoesi är ett projekt inom Rain Gothenburg, en av stadens satsningar inför Göteborgs 400-årsjubileum. Rain Gothenburg handlar om att vända regn till en möjlighet med visionen att bli världens bästa stad när det regnar. Rain Gothenburg arbetar utifrån en kreativ metod där alla välkomnas att få delta eller bidra. Oavsett plats eller sammanhang så bör regnvattnet tas omhand på ett klokt och lustfyllt sätt som gör staden mer hållbar och attraktiv.
Jubileumssatsningen Rain Gothenburg drivs av projektägaren Kretslopp och vatten i nära samverkan med Göteborg & Co.
Nyckelord
Kontakter
Petra GamerdingerPR Manager - Press & Medierelationer
Presskontakt och pressansvarig på Göteborg & Co. Ansvarar för internationell destinations-PR i Tyskland och USA.
Jens Thoms IvarssonKonstnärlig ledare, Rain Gothenburg
Tel:070-884 26 89jens.thoms.ivarsson@kretsloppochvatten.goteborg.seMagnus MottProjektledare på Göteborg & Co för Rain Gothenburg
Tel:0706-350 380magnus.mott@goteborg.comBilder
Länkar
Om
År 2021 fyller Göteborg 400 år. Det firar vi genom att tillsammans göra Göteborg till en ännu bättre plats. Hela vägen fram till jubileumsåret. Och långt därefter.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
O-Ringen tar över Göteborg – från elitsprint i city till folkfest i Slottsskogen13.7.2026 11:02:40 CEST | Pressmeddelande
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr, med elit, motionärer och barnfamiljer från Sverige och världen – från elitsprint i centrala Göteborg till publikvänliga aktiviteter i Slottsskogen och en tillfällig O-Ringenstad på Stora Holm.
Volleybollnät smyckar Göteborg för att få fler att upptäcka damernas Volleyboll-EM7.7.2026 10:13:42 CEST | Pressmeddelande
Några av Europas främsta volleybollspelare, med världsstjärnan Isabelle Haak i spetsen, kommer till Göteborg när damernas Volleyboll-EM spelas i Scandinavium i augusti. Den 7 juli uppmärksammas World Volleyball Day med en publik aktivitet i Nordstan och runt om i city sätts volleybollnät upp för att uppmärksamma mästerskapet och få fler att upptäcka att världseliten kommer till Göteborg.
Nu startar Boule-SM i Göteborg – hundratals campar på Bananpiren5.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Omkring 2 000 spelare från hela landet väntas till Frihamnen Arena i Göteborg när Boule-SM 2026 avgörs den 5–11 juli. Årets mästerskap är ett av de största på många år och samlar fler unga deltagare än tidigare. Samtidigt växer ett tillfälligt boulesamhälle fram på grannområdet Bananpiren, där hundratals spelare campar under tävlingsveckan.
UTS Tour väljer Göteborg för Sverigepremiär och säsongsfinal3.7.2026 10:01:09 CEST | Pressmeddelande
Den internationella tennistouren UTS Tour kommer för första gången till Sverige. Den 12–13 december avgörs säsongsfinalen i Scandinavium, där några av världens främsta manliga tennisspelare gör upp om titeln som årets UTS-världsetta och en prispott på en miljon dollar.
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar ny rapport24.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare och deltagare. De tillresta besökarnas konsumtion uppgår till cirka 2,3 miljarder kronor varje år. Ny turistekonomisk statistik från Göteborg & Co visar hur evenemangen cementerar stadens position som Nordens evenemangshuvudstad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


