Ny operativ chef till Almega
2.5.2022 11:00:00 CEST | Almega | Pressmeddelande

Erik Hallum anställs som ny operativ chef (COO) där han kommer leda en enhet med ansvar för bland annat Ekonomi, HR, Facilities och IT.
Erik har en bakgrund från BTS och Nordea där han haft olika ledande befattningar. Senast kommer Erik från Klarna där han varit Chief Risk Officer (CRO).
- Jag är mycket glad över att Erik kliver in och förstärker oss på Almega. Vi är inne i en spännande organisationsutveckling med att framtidssäkra Almega. Med Eriks gedigna bakgrund inom finans och med erfarenhet av att leda i förändring kommer han att vara en viktig kraft på den resan, säger Ann Öberg vd Almega
- Det ska bli spännande att komma till en ny del av näringslivet och att börja på Almega som är en viktig och betydande samhällsaktör. Jag är ödmjuk inför de utmaningar som vår omvärld medför men är förväntansfull inför de möjligheter vi har att ytterligare stärka den svenska tjänstesektorn för att främja innovation, tillväxt och välstånd, säger Erik Hallum.
Erik tillträder sitt nya uppdrag den 22 augusti och efterträder Ferhan Koc som går vidare till egen verksamhet.
Bilder
Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Starkare tillväxt i tjänstesektorn men AI ersätter vissa jobb19.3.2026 06:05:00 CET | Pressmeddelande
Tillväxten i den privata tjänstesektorn förstärks. Den snabbast växande delen av tjänstesektorn är IT och kommunikation men trots en god tillväxt blir jobben färre i sektorn. Fortsatt digitalisering och AI är en del av förklaringen.
Almega erbjuder AI-stödd rådgivning till medlemsföretagen11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Med hjälp av generativ AI blir informationen i Almegas gedigna Arbetsgivarguide nu ännu mer tillgänglig för medlemsföretagen. En ny digital arbetsgivarassistent ger snabba, träffsäkra och källförsedda svar om kollektivavtal och arbetsrätt.
Jonas Stenmo - ny vice vd för Almega13.2.2026 10:19:35 CET | Pressmeddelande
Jonas Stenmo har utsetts till vice vd för tjänstesektorns arbetsgivar- och branschorganisation Almega. Stenmo är sedan tidigare chefsjurist inom organisationen, en roll han kommer att behålla.
Almega: ”LO lever i en drömvärld"3.2.2026 14:31:04 CET | Pressmeddelande
LO:s önskemål om en kortare arbetsvecka, bibehållen lön och reallöneökningar är en utopi menar Almega, som också förklarar varför centrala förhandlingar inte är vägen framåt.
Plattformsdirektivet – lovvärt men feltänkt13.1.2026 16:59:58 CET | Pressmeddelande
EU:s plattformsdirektiv syftar till att ge tydligare regler för arbete via digitala plattformar. ”Genomförandet kommer att leda till ökat regelkrångel och riskerar att hämma innovationstakten”, säger Rebecca Henriques, arbetsgivarpolitisk expert på Almega.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

