U19-VM i Uppsala skjuts upp till maj 2021
16.6.2020 00:00:00 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande

Uppsala har länge laddat för det första U19-världsmästerskapet på damsidan i Sverige genom tiderna. 6-10 maj skulle 16 nationer ha intagit IFU Arena. Men på grund av covid-19:s påverkan på idrotten sköt Svenska Innebandyförbundet och Internationella Innebandyförbundet upp mästerskapet till 2-6 september. Under måndagen togs beslutet att ytterligare skjuta upp det, till 5-9 maj 2021.
– Med gällande restriktioner och som situationen fortsatt ser ut runt om i världen, även i Sverige, ser vi inte att det är hållbart att försöka arrangera ett världsmästerskap i september, säger Svenska Innebandyförbundets generalsekreterare Mikael Ahlerup.
U19-världsmästerskapet i maj nästa år kommer att arrangeras för samma årskullar som skulle ha spelat i år, vilket gör att samma spelare får chansen att representera sitt landslag i VM.
– I maj nästa år tror och hoppas jag att vi kan få fylla IFU Arena med publik och se till att det blir ett så bra mästerskap som vi har planerat för, säger Mikael Ahlerup.
Sålda biljetter för evenemanget i september gäller även i maj 2021 (motsvarande dagar). De som har köpt biljett har möjlighet att få dem återbetalade om man inte har möjlighet att utnyttja dem i maj 2021.
Kontakter
Mikael AhlerupGeneralsekreterare
Tel:070-585 36 46mikael.ahlerup@innebandy.seEbba WengströmProjektledare U19-VM,
Tel:076-010 73 24Anton RosenbadTf kommunikationschef
Tel:072-722 49 23anton.rosenblad@innebandy.seBilder

Länkar
Om
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 118 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Svensk Innebandy fortsätter växa – över 125 000 licensierade spelare25.6.2026 10:08:10 CEST | Pressmeddelande
Säsongen 2025/26 är avslutad och Svensk Innebandy fortsätter att växa. Totalt finns nu 125 817 licensierade spelare, vilket innebär en ökning med 18 696 sedan återöppningen efter pandemin och omkring 5 300 fler än föregående säsong.
Innebandyn bryter ny mark – 3v3 blir officiell del av SM-veckan: "En milstolpe"16.6.2026 08:06:15 CEST | Pressmeddelande
Innebandyns 3v3 är spelformen som fortsätter att öka i intresse. Nu får spelformen en officiell plats på SM-veckan 2027. Det här blir första gången som 3v3 tävlar om officiella SM-tecken.
Dubbla guld i 3v3-VM14.6.2026 19:00:07 CEST | Pressmeddelande
Sveriges innebandylandslag avslutade 3v3-VM i Spanien med två världsmästartitlar. Under söndagen säkrade både dam- och herrlandslaget guld efter segrar i respektive final. Resultatet innebär de första svenska VM-gulden i 3v3-formatet.
Peter Hörnsten ny förbundskapten för damlandslaget – rätt kontaktuppgifter9.6.2026 12:04:07 CEST | Pressmeddelande
Med sikte på VM 2027 presenterar Svenska Innebandyförbundet vem som ska leda damlandslaget framöver.
Peter Hörnsten ny förbundskapten för damlandslaget9.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med sikte på VM 2027 presenterar Svenska Innebandyförbundet vem som ska leda damlandslaget framöver.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
