Ny professor i trafiksäkerhet

VTI har sedan tidigare fem professorstjänster inom områdena HMI (människa-maskin-interaktion) inom transportsektorn, nationalekonomi med inriktning mot transporter, väg- och banteknik och miljöanalys med inriktning mot transporter. Genom den nya utnämningen tillförs ytterligare ett område.
– Det finns en stor potential att utveckla trafiksäkerhetsforskningen vid VTI vidare, bland annat i ljuset av Agenda 2030 och hållbarhetsmålen. Här kommer tillsättningen av professorstjänsten helt rätt i tiden, säger Tomas Svensson, generaldirektör vid VTI.
Astrid Linder har arbetat med personskadeprevention sedan slutet av 90-talet. Astrid är civilingenjör, teknisk fysik, blev teknologie doktor i trafiksäkerhet 2002 vid Chalmers tekniska högskola och utnämndes 2016 till adjungerad professor i personskadeprevention vid Chalmers. Till VTI kom hon 2005 och har sedan dess varit forskningschef och chef för enheten Trafiksäkerhet och trafiksystem. Förutom att ha bidragit till utvecklingen av trafiksäkerhet genom olika forskningsprojekt har Astrid deltagit i ett antal olika internationella samarbeten och erhållit flera internationella utmärkelser.
För många är Astrid känd för sitt arbete med att utveckla kvinnliga humanmodeller för krockprovning, såväl fysiska krockdockor som virtuella. För närvarande koordinerar hon också ett omfattande EU-projekt kallat VIRTUAL, som syftar till att utveckla virtuella krocktestmetoder.
– Jag ser fram emot att i min nya roll fortsätta att bidra till att utveckla trafiksäkerheten och på så sätt minska antalet döda och omkomna i trafiken, säger Astrid Linder.
Hon betonar att arbetet med att utveckla trafiksäkerheten är ett samarbetsprojekt som sker både nationellt och internationellt.
– Sverige har bidragit med värdefull kompetens och erfarenhet i det internationella arbetet med att förbättra trafiksäkerheten samtidigt som vi hittar idéer och inspireras av andra länder. Här vill jag fortsätta att bidra.
Astrid Linder tillträder den nya professorstjänsten 1 januari 2021.
Nyckelord
Kontakter
Eva-Mari Löfqvistpressansvarig
Tel:013-20 42 08eva-mari.lofqvist@vti.seBilder

Om
VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut, är ett oberoende och internationellt framstående forskningsinstitut inom transportsektorn. Vår huvuduppgift är att bedriva forskning och utveckling kring infrastruktur, trafik och transporter. Vi arbetar för att kunskapen om transportsektorn kontinuerligt ska förbättras och är på så sätt med och bidrar till att uppnå Sveriges transportpolitiska mål. VTI finns i Linköping, Stockholm, Göteborg, Lund och Skellefteå.
Följ VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut
Ride the future får nya bussar och säkrar långsiktig finansiering18.12.2025 11:43:16 CET | Pressmeddelande
Ride the future-projektet växlar upp med nya fordon och trafik till nya områden under nästa år. Beslut om stöd från Tillväxtverket gör även att den långsiktiga finansieringen är säkrad.
Stora skillnader mellan däck vid vintercykling17.12.2025 11:45:24 CET | Pressmeddelande
Forskningsresultat visar att det är väl värt att använda dubbdäck på cykel vid vinterväglag. Med bättre grepp och bättre bromsstabilitet förbättras säkerheten påtagligt vid vintercykling.
Pressinbjudan Transportforum 202616.12.2025 10:00:07 CET | Pressmeddelande
Hur går utvecklingen mot självkörande fordon, vad är det senaste inom elektrifieringen och vilka konsekvenser får all ny teknik för samhället och oss som individer? Transportforum 2026 har två tydliga teman: automatisering och elektrifiering. Dessutom presenteras som vanligt ny kunskap inom hela elva andra områden. Välkommen att bevaka konferensen!
Snart dags för vinterdäck - VTI hjälper till med artiklar och inslag29.10.2025 13:59:15 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags att byta däck. VTI har kunskapen och experterna för artiklar och inslag inför den kommande vinterdäckssäsongen.
Bred samverkan i projekt om logistiken i cirkulär ekonomi16.10.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Framtidens cirkulära ekonomi kommer att ställa höga krav på godstransporterna. Men hur ska dessa organiseras – och vilken teknik och vilka trafikslag ska användas? Det är huvudfrågorna i ett nytt forsknings- och innovationsprojekt som leds av VTI.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
