Ny rapport om snabbväxande företag ska skapa tydlighet i policydebatten
Det finns många olika sätt att mäta tillväxt på. Kriterier och definitioner skiljer sig åt. Det gör att det är komplext att få en heltäckande bild över vilka snabbväxande företag som finns i Sverige.
I rapporten ” Djungeln av tillväxtdefinitioner” diskuteras för- och nackdelar med olika definitioner för att identifiera snabbväxande företag, samt de variationer som finns mellan företagen utifrån olika definitioner av tillväxt, avseende egenskaper såsom storlek, ålder, branschtillhörighet, geografisk placering, utbildningsnivå hos anställda och ledarskap, samt könsuppdelning.
– Beroende på vilken definition av tillväxt som används kan vi se olika resultat. Till exempel underlättar vissa matematiska formler identifieringen av stora företag, de så kallade elefanterna, medan andra underlättar identifieringen av små företag, eller möss. Samtidigt pratar man ofta om enhörningar, gaseller, kameler och många andra djurmetaforer för växande företag. Rapporten betonar att olika tillväxtdjur har olika egenskaper, säger Chrysa Morfi, analytiker, Tillväxtanalys.
Resultaten visar att snabbväxande företag inte bara växer snabbare, utan också bibehåller förmågan att växa under lågkonjunktur. Under 2017-2020 minskade den totala sysselsättningen i ekonomin, men för de snabbväxande företagen ökade såväl sysselsättning som den totala nettoomsättningen.
Syftet med rapporten är bland annat att skapa tydlighet i den svenska policydebatten.
– Alla definitioner har för- och nackdelar. Beslutsfattare bör därför vara medvetna om detta och i beslutsprocesserna välja definitioner av snabbväxande företag som bäst svarar mot särskilda policyfrågor, säger Chrysa Morfi.
Kontakter
Marie LannPresskontakt
Tel:010-447 44 83marie.lann@tillvaxtanalys.seOm
Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyserStudentplan 3
831 40 Östersund
010-447 44 00https://www.tillvaxtanalys.se/
Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser, Tillväxtanalys, är en myndighet under Näringsdepartementet. Vårt uppdrag är att analysera och utvärdera svensk tillväxt- och näringspolitik. Genom vår kunskap bidrar vi till att effektivisera, ompröva och utveckla tillväxtpolitiken samt genomförandet av Agenda 2030. Myndigheten som leds av generaldirektör Sverker Härd har sitt huvudkontor i Östersund. Vi har även ett kontor i Stockholm.
Följ Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser
Distansarbete kan ge storstadslöner utan höga boendekostnader17.12.2025 08:05:00 CET | Pressmeddelande
Distansarbete gör det möjligt att jobba i storstäderna, få högre lön och samtidigt slippa de höga levnadskostnaderna. Det visar en ny studie från Tillväxtanalys.
Tekniska forskningsinstitut stärker företags innovationskraft10.12.2025 14:05:00 CET | Pressmeddelande
Företag som samarbetar med tekniska forskningsinstitut blir mer innovativa och kan i vissa fall också förbättra sina ekonomiska resultat. Men fortfarande finns kunskapsluckor om forskningsinstitutens betydelse. Det visar en ny rapport från Tillväxtanalys.
Tillväxtanalys och Trafikanalys bildar ny myndighet3.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat att Tillväxtanalys och Trafikanalys ska gå samman och bilda en ny myndighet. Genom att samla tillväxt- och infrastrukturfrågorna kan den nya myndigheten bidra med bredare kunskapsunderlag och effektivare analyser av samhällsutvecklingen.
Skärpt koldioxidskatt gav lägre utsläpp men minskade sysselsättningen27.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Skärpt koldioxidskatt ledde till minskade utsläpp inom tillverkningsindustrin. Samtidigt minskade företagens omsättning och sysselsättning. Det visar en ny studie från Tillväxtanalys.
Rätt utformade regler för personaloptioner gynnar tillväxt och innovation14.11.2025 09:15:00 CET | Pressmeddelande
En väl utformad politik för personaloptioner kan stärka unga, innovativa tillväxtföretag. Det visar en ny studie från Tillväxtanalys.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum