Ny rapport: Risk för stora gap i framtidens museisamlingar

”Utan föremål och relevanta berättelser har vi i framtiden ingen historia att levandegöra.” säger en av museicheferna i en ny rapport från riksförbundet Sveriges Museer.
– Vi ser en pågående urholkning av samhällets minne. De ansvariga behöver förstå vilka konsekvenser det får över tid. Priset vi alla kan få betala är stora gap i framtidens museisamlingar, säger Maria B Olofsson tf generalsekreterare Sveriges Museer.
Branschorganisationen Sveriges Museers årliga rapport om läget i museisektorn släpps i samband med Folk och Kultur. Rapporten Museer under press 2022 - läget i landet enligt 98 museichefer undersöker förutsättningarna att driva en bra museiverksamhet i relation till det ekonomiska läget och Museilagen.
– En positiv utveckling vi ser i rapporten är att dialogen mellan museerna och politiker förbättrats över tid. Det inger hopp om att de akuta samlingsfrågorna ska tas på allvar runt om i landet, säger Maria B Olofsson tf generalsekreterare Sveriges Museer.
Rapporten visar bland annat:
- En dryg femtedel av museerna har ett sämre ekonomiskt läge än året innan.
- Tre femtedelar anger att det ekonomiska läget är likvärdigt med fjolåret. Det innebär dock i realiteten att basverksamheten skärs ned då kostnaderna ökar.
- Nuvarande läge har föregåtts av åratal av ekonomisk urholkning, som ytterligare kraftigt förvärrats av att besöksintäkterna rasat under två års tid i och med pandemin.
- Drygt hälften av museicheferna larmar om att möjligheterna att bedriva en aktiv samlingsförvaltning är dåliga. Det innebär bland annat att museer saknar resurser att samla in vår samtid för framtida besökare.
- Hela 84 procent upplever att dialogen med politiken är "halvbra" eller god, en liten ökning från i fjol och bättre än året innan (80 respektive 68 procent).
- Hela 82 procent upplever att museet har goda möjligheter att vara en stark samhällsaktör och bidra till det offentliga samtalet, en liten minskning från fjolårets rapport (89 procent). Men det är en hög siffra som ökat jämfört med första rapporten 2020 (76 procent).
Läs hela rapporten på www.sverigesmuseer.se
Kontakter
Maria B Olofssontf. generalsekreterare Sveriges Museer
Tel:0708-11 60 33Maria.b.olofsson@sverigesmuseer.seAnna WallgrenKommunikatör
Tel:073 951 79 68anna.wallgren@sverigesmuseer.seBilder


Om
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Kulturministern inviger Kultur i Almedalen 202317.5.2023 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kultur i Almedalen 28-30 juni invigs av kulturminister Parisa Liljestrand. Årets program berör på flera sätt kulturens behov av skydd men också förmåga att skydda och stärka ett samhälle.
Östergötlands museum är Årets museum 202325.4.2023 13:35:00 CEST | Pressmeddelande
Med visionen att erbjuda kunskapsupplevelser som överraskar visar Östergötlands museum hur museer kan arbeta aktivt och med kvalitet för att nå ut brett i samhället och vara en mötesplats för alla. Därför tilldelas Östergötlands museum utmärkelsen Årets museum 2023.
Årets museum koras när Sveriges museer möts i Västerås19.4.2023 09:49:12 CEST | Pressmeddelande
Den 25-27 april samlas museer från hela landet i Västerås för museernas vårmöte. Kulturministern inviger vårmötet och delar ut priset till Årets museum 2023.
Fira påsklov på museet29.3.2023 08:59:32 CEST | Pressmeddelande
Under påsklovet bjuder Sveriges museer in till ett smörgåsbord av aktiviteter för både stora och små museibesökare.
De är nominerade till Årets museum 202317.2.2023 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Livrustkammaren, Trelleborgs museer och Östergötlands museum är nominerade till utmärkelsen Årets museum. Sveriges Museer och Svenska ICOM står bakom den prestigefyllda utmärkelsen som delas ut av kulturminister Parisa Liljestrand under museernas vårmöte i Västerås i april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum