Ny rapport: Sveriges arbetsgivaravgifter fortfarande i Europatoppen
Sverige ligger fortsatt i toppen över Europas högsta arbetskraftskostnader. Det beror till stor del på att vi har bland Europas högsta arbetsgivaravgifter. ”Det är nästan 50 procent dyrare att anställa någon i Sverige jämfört med det europeiska genomsnittet, vilket försämrar svenska tjänsteföretags konkurrenskraft och hämmar vår framtida tillväxt”, säger Johannes Nathell, näringspolitisk expert.

Tjänsteföretag är personalintensiva, vilket innebär att medarbetarna och deras kompetens är den viktigaste produktionsfaktorn. Med andra ord är de primära kostnaderna för dessa företag lönekostnader. Samtidigt agerar många kunskapsintensiva tjänsteföretag på en internationell marknad där konkurrensen är hård.
”Höga arbetskraftskostnader relativt andra konkurrentländer är till stor nackdel för Sverige och vår konkurrenskraft – i synnerhet för tjänsteföretag där arbetskraftskostnaderna utgör en ansenlig andel av företagens totala kostnader”, säger Johannes Nathell.
I rapporten kan vi konstatera att Sveriges fortsatt ligger i toppen över Europas högsta arbetskraftskostnader för tjänstesektorn.
”Den här rapporten är en uppföljning av Almegas rapport Arbetsgivaravgifter gör svenskt arbete dyrt som släpptes för drygt två år sedan och som visade att Sverige är ett av de länder i Europa där det är som dyrast att anställa. I rapporten vi släpper idag kan vi konstatera att inte särskilt mycket har ändrats.”, säger Johannes Nathell.
Anledningen till de höga arbetskraftskostnaderna är i hög grad Sveriges höga arbetsgivaravgifter.
”Vi har de sjätte högsta arbetsgivaravgifterna i Europa – 60 procent högre än snittet. Bara Frankrike, Slovakien, Tjeckien och Italien har högre arbetsgivaravgifter än Sverige.”, säger Johannes Nathell.
Att det är dyrare att anställa och behålla personal i Sverige jämfört med våra konkurrentländer gör det svårare för våra företag att konkurrera på den internationella marknaden och hämmar i längden sysselsättning och tillväxt.
”Våra höga arbetsgivaravgifter gör att tjänsteföretag får svårare att attrahera internationell spetskompetens eftersom vi får svårare att erbjuda konkurrenskraftiga löner som våra konkurrentländer. Det måste löna sig mer att anställa och därför behöver arbetsgivaravgifterna sänkas”, säger Johannes Nathell.
Bilder
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har ca 11 000 medlemsföretag med sammanlagt över 550 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se (http://www.almega.se)
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Nytt kollektivavtal för fönsterputsföretag7.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega Tjänsteförbunden har idag tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för fönsterputsningsföretag. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Nytt kollektivavtal för städning i egen regi4.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen och Vårdföretagarna har tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för städning i egen regi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
