Nya SEAT Leon utsedd till bästa bilköp i Europa 2021
AUTOBESTs utmärkelse “Best Buy Car of Europe”, har blivit ett av de mest prestigefyllda i Europa sedan instiftandet 2001. SEATs stora investeringar i utvecklingen av helt nya SEAT Leon har uppmärksammats då juryn, bestående av 31 framstående motorjournalister, har utsett modellen till bästa bilköp i Europa 2021.

- AUTOBEST Europeiska jury, bestående av 31 motorjournalister från 31 länder, har utsett nya SEAT Leon till bästa bilköp i Europa 2021
- Nya SEAT Leons köregenskaper, effektivitet, avancerade säkerhets- och uppkopplingssystem avgjorde juryns beslut
- Det här är andra gången SEAT tar hem utmärkelsen från AUTOBEST, år 2017 vann SEAT med sin storsäljande SUV, SEAT Ateca
Martorell, Spanien, 15 december 2020, Helt nya SEAT Leon har röstats fram till vinnare av “AUTOBEST 2021”, modellen har utsetts till bästa bilköp i Europa, “Best Buy Car of Europe 2021”. AUTOBEST-juryn består av 31 framstående motorjournalister från 31 länder i Europa. Det är andra gången i SEATs 70-åriga historia som man tar hem första priset, år 2017 vann SEAT med storsäljaren Ateca den prestigefyllda utmärkelsen. Det här är ett tydligt bevis på SEATs engagemang och vilja att utveckla fordon som går utöver det vanliga för att erbjuda något verkligt exceptionellt på marknaden.
“Vi är mycket stolta över att vår nya SEAT Leon valdes till ”AUTOBEST 2021 ”, det största möjliga erkännandet för teamet som tagit fram den bästa Leon någonsin. En bil designad, utvecklad och tillverkad i Barcelona, den här utmärkelsen stärker oss ytterligare inför framtiden. SEAT Leon har generation efter generation bevisat att den är en viktig spelare i segmentet och utmärkelsen från AUTOBEST-juryn förstärker Leons betydelse på marknaden, säger Wayne Griffiths, VD för SEAT och CUPRA, "Leon har fört segmentet till en helt ny nivå, kombinerat imponerande design med avancerad teknik för att skapa ett fordon som tillgodoser kundernas alla behov."
Helt nya SEAT Leon har en fantastisk historia, modellen har definierat segmentet i generationer med mer än 2,3 miljoner sålda enheter. SEAT Leon har varit en bästsäljare i Spanien sedan 2014 och med introduktionen av den fjärde generationen har marknaden fått den bästa Leon någonsin.
SEAT Leons framgångar bygger på investeringar på 1,1 miljarder euro, detta för lyfta den till nästa nivå gällande uppkoppling, effektivitet, köregenskaper, och säkerhet. Delar har också investerats i fordonets produktionsanläggning och för första gången erbjuds en elektrifierad version av Leon, SEAT Leon e-Hybrid, en effektiv plug-in hybrid.
Nya SEAT Leon designades och utvecklades i Barcelona, för att bibehålla sin ställning inte bara som en nyckelspelare i märkets fordonsprogram, utan också som ett utmärkt fordon i sitt segment. Hög nivå av uppkoppling, vilket gör den till en del av våra digitala liv och den första helt uppkopplade modellen hos märket, en serie nya drivlinetekniker; plug-in hybrid (e-HYBRID), komprimerad naturgas (TGI), mild hybrid (eTSI), bensin (TSI) och diesel (TDI), vilket ger föraren ett fordon som bäst matchar deras livsstil och behov. SEAT Leon har utrustats med de mest avancerade förarassistanssystemen som finns vilket gör den till en av de säkraste i sin kategori.
Framstegen hos nya SEAT Leon när det gäller uppkopplingsmöjligheter, effektivitet, prestanda och säkerhet, som nyligen bevisats av de fem stjärnorna som uppnåddes under Euro NCAP 2020, har delvis uppnåtts tack vare bilens MQB Evo-arkitektur som ger den verktygssats som krävs för att utveckla ett fordon som uppfyller SEAT-kundernas många och varierande behov.
AUTOBEST-utmärkelsen har blivit ett av de mest prestigefyllda i Europa sedan instiftandet 2001. De 31 journalister som utgör juryn fick möjlighet att testköra utbudet av SEAT Leons drivlinor inklusive plug-in hybridversionen under finalen som hölls i Österrike i början av november.
Nyckelord
Kontakter
Susanne KarlssonPR ansvarig
Tel:+46 (0)70 508 69 11susanne.karlsson@seat.seBilder

Länkar
Om
SEAT är det enda bilföretag som designar, konstruerar, tillverkar och marknadsför sina bilar i Spanien. Det multinationella företaget, som ingår i Volkswagen-koncernen, har sitt huvudkontor i Martorell (Barcelona), säljer bilar under varumärkena SEAT och CUPRA, medan SEAT MÓ sysslar med mobilitetsprodukter och -lösningar avsedda för städer. SEAT exporterar 81 % av sina bilar och är verksamt i fler än 75 länder. 2019 sålde SEAT 574.100 bilar och redovisade en vinst efter skatt på 346 miljoner euro samt en rekordomsättning på över 11 miljarder euro.
SEAT har fler än 15.000 anställda och tre produktionsanläggningar – Barcelona, El Prat de Llobregat och Martorell, där modellerna Ibiza, Arona och Leon tillverkas. Dessutom tillverkas Ateca i Tjeckien, Tarraco i Tyskland, Alhambra i Portugal och Mii electric, SEATs första helt eldrivna bil, i Slovakien. Till dessa anläggningar ska läggas SEAT:CODE, företagets center för mjukvaruutveckling, beläget i Barcelona.
Fram t.o.m. 2025 kommer SEAT att investera 5 miljarder euro i F&U-projekt för fordonsutveckling, speciellt för att elektrifiera modellutbudet och för utrustning och anläggningar. Företaget har som målsättning att fabriken i Martorell ska vara koldioxidneutral år 2050.
Följ SEAT Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SEAT Sverige
SEAT och CUPRA - 2020, ett år av utmaningar och framgång12.1.2021 15:59:31 CET | Pressmeddelande
Trots betydande produktionsbortfall och dämpad försäljning i bilbranschen kan SEAT och CUPRA se tillbaka på ett framgångsrikt år. När den pandemidrabbade bilmarknaden minskade nybilsregistreringarna med 18% jmf med föregående år ökade SEAT och CUPRA sina marknadsandelar och intog en 10:e plats på svenska bilmarknaden.
Full pott för nya SEAT Leon, fem stjärnor i Euro NCAPs striktare säkerhetstest9.12.2020 12:01:08 CET | Pressmeddelande
Euro NCAP utvärderar sina testmetoder vartannat år och årets uppgraderade tester är de striktaste någonsin. Nya SEAT Leon klarade de extremt krävande säkerhetstesterna med bravur och tog hem högsta betyg, fem stjärnor.
Säljstart för SEAT Tarraco e-HYBRID30.11.2020 21:42:05 CET | Pressmeddelande
SEAT fortsätter sin elbilsoffensiv med att elektrifiera sin stora SUV, SEAT Tarraco e-Hybrid. Med en elräckvidd på 49 km, därmed helt utsläppsfritt, och en total räckvidd på 730 km passar SEAT Tarraco e-Hybrid både privatpersonen så väl som tjänstebilsföraren. Säljstart hos de svenska återförsäljarna denna vecka och marknadslansering under första kvartalet 2021.
SEAT satsar 30 miljoner euro i banbrytande testcenter för drivlinor26.11.2020 15:08:59 CET | Pressmeddelande
SEAT har en progressiv investeringsplan med fokus på elektrifiering och har under de senaste åren investerat motsvarande drygt 300 miljoner kronor i att bygga upp södra Europas mest avancerade testcenter för drivlinor. Testcentret har hög kapacitet och dygnet runt genomförs tester på el-, hybrid, gas- och förbränningsmotorer från hela Volkswagen-koncernen.
Digital invigning av Skandinaviens första CUPRA/SEAT anläggning19.11.2020 11:48:06 CET | Pressmeddelande
SEAT som företag har idag två väldefinierad varumärken, CUPRA och SEAT. Båda varumärkena har sin egen varumärkesprofil, målgrupp och uttryckssätt och det ska även speglas hos företagets återförsäljare. Inom bara några dagar inviger MotorHalland sin nya CUPRA/SEAT anläggning, den första i Skandinavien som är byggd helt enligt varumärkenas koncept.
Premiär för SEATs första plug-in hybrid, SEAT Leon e-HYBRID18.11.2020 19:03:48 CET | Pressmeddelande
SEAT Leon har alltid varit en grundpelare i märkets modellutbud. Sedan lanseringen 1999, har mer än 2,3 miljoner exemplar sålts totalt. Den fjärde generationen av SEAT Leon erbjuder inte bara kraft, effektivitet, säkerhet och design på ny nivå, tack vare sin avancerade plug-in hybriddrivlina är det den mest kraftfulla och energisnåla modellen i utbudet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum