Nyskrivna Hon ska heta Minou ges som direktsänd lunchteater via Zoom

Hon ska heta Minou utspelar sig på nätet där höggravida Vanna surfar runt för att hitta en barnvagn. Plötsligt öppnas ett fönster med en videochatt, där det sitter en annan kvinna i ungefär samma ålder. Både kvinnan och rummet känns märkligt bekanta. Här inleds ett samtal om moderskap, framtidstro, liv och död.
I rollerna syns skådespelarna Sanna Sundqvist och Mari Götesdotter, som aldrig har träffats tidigare utan som möts för första gången i den här föreställningen.
Sanna Sundqvist är aktuell i Spoken word: Poesi för pandemipåverkade poeter och i Liv Strömquist tänker på sig själv. På Dramaten har hon tidigare bland annat medverkat i Det blåser på månen och Oidipus/Antigone och 2013 framförde hon sin monolog Jag borde få något slags pris. 2020 nominerades hon till en guldbagge för bästa kvinnliga huvudroll i Lisa Aschans långfilm Ring mamma!.
Mari Götesdotter ingår i Malmö Stadsteaters ensemble och har varit verksam där sedan 2005. Hon har bland annat medverkat i Monicas vals, Hedwig and the Angry Inch och Farliga förbindelser. 2016 spelade hon Filifjonkan i Ada Bergers uppsättning Filifjonkan som trodde på katastrofer, som spelade på både Malmö Stadsteater och Dramaten.
Ada Berger är regissör och konstnärliga ledare för Unga Dramaten. Hon har tidigare varit konstnärlig ledare för Unga teatern, en barn- och ungdomsscen på Malmö Stadsteater. Just nu är hon även aktuell med föreställningen Liv Strömquist tänker på sig själv.
Under våren ges åtta direktsända lunchföreställningar av Hon ska heta Minou. Biljetterna är gratis och bokas via Dramatens hemsida. För att ta del av föreställningen får publiken i god till innan föreställningen börjar en länk till Zoom.
Ett samarbete mellan Unga Dramaten och Malmö Stadsteater.
Hon ska heta Minou, direktsänd lunchteater via Zoom, premiär 13 april klockan 12.30. Föreställningen är cirka 30 minuter lång.
Presskontakt:
Dramaten, Lena Törner, 070-72 61 47 lena.torner@dramaten.se
Malmö Stadsteater, Carin Hebelius, 0702-27 42 38 carin.hebelius@malmostadsteater.se
Nyckelord
Bilder


Om
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Interim vd är Ann-Sofie Lindahl och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen. Sedan 1997 har Dramaten också en scen på Elverket, på Linnégatan 69, som sedan hösten 2021 drivs tillsammans med Dansens Hus.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Från skiss till scen – Dramaten visar vägen mot en hållbar kostymbransch28.11.2025 11:55:02 CET | Pressmeddelande
Under hösten gick startskottet för Branschdialogen Scener för hållbarhet där Stockholms och Uppsalas större scener möttes för att dela kunskap och erfarenheter om miljöfrågor. Nu avslutar Dramaten höstens arbete kring hållbarhet med ett publikt samtal om kostymtillverkning. Hållbar kostym – från skiss till Stora scenen äger rum i Dramatenbaren 8 december, klockan 17.00.
Hamlet återuppstår på Stora scenen hösten 202627.11.2025 12:55:00 CET | Pressmeddelande
Mattias Anderssons publik- och kritikersuccé Hamlet – The Death of Theatre ges för sista gången på Elverket i december då Dramaten lämnar scenen efter trettio år. Föreställningen har varit slutsåld sedan premiären men nu kan Dramaten glädja publiken med att den får nypremiär 3 oktober 2026 – med Gustav Lindh och Gizem Erdogan som Hamlet och Ofelia. Biljetterna släpps idag.
Dragdrottningarna Lillan och Tjorven tillbaka med teaterguidningar26.11.2025 09:13:16 CET | Pressmeddelande
Under mellandagarna kommer barnen återigen få gå bakom ridåerna till teaterns värld tillsammans med dragdrottningarna. Deras teaterguidning börjar och slutar i Lejonkulan där en jakt på självaste Thalia tar vägen förbi Stora scenens salong och Marmorfoajén där barnen får skriva en egen pjäs.
Elva skådespelare och fyra dansare iscensätter Karl Marx Das Kapital18.11.2025 11:02:51 CET | Pressmeddelande
I dansteaterföreställningen Das Kapital varvas Marx text med vardagssamtal – igenkännbara för alla när tiden ägnas åt arbete, pengar, varor, tjänster och pensionssparande. Kapitalet är en kraft som styr våra beslut, våra behov, och till och med våra relationer. I regissören och koreografen Örjan Anderssons uppsättning dansas och gestaltas kapitalets inverkan på våra liv på ett drastiskt och överraskande sätt. Urpremiär 6 december på Stora scenen.
Barn och clowner tog över Dramaten17.11.2025 12:48:21 CET | Pressmeddelande
Barn, clowner och cirkusartister fyllde Sveriges nationalscen när Clowner utan Gränser arrangerade Drömgalan för tredje året i rad. Söndagen den 16 november fylldes Dramaten av skratt när hundratals barn och deras familjer, som på olika sätt lever i utsatta situationer, bjöds in till en magisk dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum