Nytt statligt fastighetsföretag löser inte problemet med segregation
2.6.2022 11:01:00 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Regeringen har idag tillsatt en statlig utredning med uppdrag att utreda om ett nytt statligt fastighetsföretag kan bidra till att öka tryggheten och minska segregationen i socioekonomiskt utsatta områden.
– Det finns många utmaningar med otrygghet, kriminalitet och segregation i samhället. Förslaget om ett nytt statligt fastighetsbolag för minskad kriminalitet är dock ett feltänk från regeringens sida. Privata och allmännyttiga fastighetsföretag finns redan i de här områdena och arbetar långsiktigt med att både förvalta och bygga nya bostäder. Vi ser inte att ett nytt statligt fastighetsbolag som ska agera på samma affärsmässiga villkor som övriga fastighetsbolag tillför något i det sammanhanget, det säger Anders Holmestig, vd Fastighetsägarna Sverige.
– För att motverka segregationen behövs långsiktiga regler som gör att fastighetsbolag kan fortsätta att underhålla och renovera sina fastigheter och att skattepengar används där de gör som störst nytta. I ett kärvare ekonomiskt läge behöver alla resurser användas där de gör störst nytta. fastighetsbolag ska använda sina resurser till fastigheter, kommuner till sociala insatser och statens resurser till långsiktigt hållbara regelverk och myndigheter som kan agera både förebyggande och direkt mot brottslighet och otrygghet, säger Anders Holmestig.
Regeringen vill också utreda en ny förköpslag som innebär att kommunerna ska ha företräde framför andra aktörer för att köpa fastigheter för bostäder.
– Förköpslagen har utretts flera gånger och avskaffades för att lagen inte fyllde något behov. Det finns ingen anledning att på nytt utreda något som inte behövs och som skulle försvåra möjligheter till utveckling av bostadsområden, säger Anders Holmestig.
Kontakter
Anders HolmestigVd Fastighetsägarna Sverige
Tel:076-100 76 13anders.holmestig@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seOm
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Jakob Olofsgård blir ny näringspolitiskt ansvarig för Fastighetsägarna i Jönköpings län20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR stärker sitt näringspolitiska arbete i Jönköpings län. Jakob Olofsgård blir näringspolitiskt ansvarig för länets 13 kommuner. Uppdraget är att företräda fastighetsbranschen och driva frågor som skapar bättre förutsättningar för investeringar, utveckling och långsiktig fastighetsförvaltning.
Jakob Olofsgård ny näringspolitisk chef för Fastighetsägarna GFR20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR stärker sitt näringspolitiska arbete och har rekryterat Jakob Olofsgård som ny näringspolitisk chef. Med erfarenhet från såväl rikspolitiken som bostadsutveckling får han i uppdrag att stärka fastighetsbranschens röst och bidra till bättre förutsättningar för att äga, utveckla och investera i fastigheter.
Nu är Lars Wild-Nordlund på plats som vd för Fastighetsägarna Syd17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 15 augusti tillträdde Lars Wild-Nordlund som vd för Fastighetsägarna Syd. Med internationell erfarenhet av fastighets- och platsutveckling ska han nu leda organisationen med fokus på medlems- och samhällsnytta och de frågor som är viktiga för fastighetsföretagandet i södra Sverige.
Stockholmshyrorna avgörs av oberoende skiljeman3.8.2026 10:47:47 CEST | Pressmeddelande
För fjärde året i rad tvingas Fastighetsägarna Stockholm begära att en oberoende skiljeman ska avgöra den årliga justeringen av bostadshyrorna i Stockholms län och på Gotland. Nu uppmanas den kommande riksdagen att ändra lagstiftningen för att minska behovet av skiljeman i framtiden. Ytterst handlar det, enligt Fastighetsägarna, om det kollektiva förhandlingssystemets legitimitet.
Fastighetsägarna begär skiljeman – uppmanar riksdagspartierna att reformera hyresförhandlingarna27.7.2026 14:40:42 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR väljer nu att gå till oberoende skiljeman i årets hyresförhandlingar i Göteborg. Beslutet kommer sedan förhandlingarna med Hyresgästföreningen inte gjort tillräckliga framsteg trots tre månader av förhandlingar. – Sverige behöver ett hyresförhandlingssystem som ger besked i tid. Om systemet inte levererar det som lagstiftaren avsåg är det politikens ansvar att förändra det. Vi efterlyser inte fler konflikter, utan ett system som fungerar. När samma problem återkommer år efter år är det inte längre ett förhandlingsproblem, utan ett lagstiftningsproblem, säger Rikard Ljunggren, VD, Fastighetsägarna GFR.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
