Ökade insatser mot granbarkborren i skyddade områden
26.2.2020 15:32:40 CET | Skogsstyrelsen | Pressmeddelande

– Även om de skyddade områdena utgör en mycket liten del av de angripna skogarna, behöver vi ta till de åtgärder som är möjliga och relevanta för att begränsa granbarkborreangreppen på landskapsnivå. Därför mer än tredubblar vi omfattningen av insatser i dessa områden under 2020, säger Johan Åberg, specialist på områdesskydd vid Skogsstyrelsen.
Åtgärder som inte skadar naturvärden
När granar blir angripna av granbarkborren i produktionsskogen är det viktigt att få ut de angripna träden så fort som möjligt för att begränsa spridningen som annars riskerar stora virkesvärden. Men i skog som har ett formellt skydd, nationalparker, naturreservat, biotopskydd eller naturvårdsavtal, är syftet att bevara den biologiska mångfalden. Det gör att granbarkborren måste bekämpas på ett sätt som inte riskerar att naturvärdena skadas.
Aktuella åtgärder i de skyddade områdena är ofta fällning och barkning av enskilda angripna träd och uppsättning av granbarkborrefällor. Berörd myndighet gör en bedömning av vad som är lämplig insats i varje enskilt område.
Under 2019 gjorde Skogsstyrelsen insatser i knappt 25 områden för 800 000 kronor i biotopskydd och naturvårdsavtal, som är de former av formellt skydd som Skogsstyrelsen hanterar. I år utökas insatserna och Skogsstyrelsen planerar att utföra bekämpningsåtgärder för tre miljoner kronor, vilket innebär åtgärder i omkring 100 skyddade områden. Därutöver planeras för ytterligare satsning med granbarkborrefällor på ca 4 miljoner kronor i anslutning till skyddade områden.
Digitala kartor visar vägen
För att styra insatserna till de områden där de gör störst nytta, kommer Skogsstyrelsen att göra en analys med hjälp av digitala kartor. Skogsstyrelsens nya riskkarta som pekar ut var sannolikheten är störst för framtida angrepp samkörs med kartor över var det finns skyddade skogar som har ett behov av naturvårdande skötselåtgärder inriktade mot gran.
– Tillsammans med fältbesök på plats kan vi sedan ringa in de skyddade områden som har angrepp och utifrån kunskap om det enskilda området besluta vilka bekämpningsåtgärder som ska utföras, säger Johan Åberg.
Naturvårdsverket har ansvar för att vägleda länsstyrelsernas arbete med naturreservat och nationalparker. Naturvårdsverket ska nu fram en vägledning för länsstyrelsernas arbete med insatser mot granbarkborren. Myndigheten ska också göra analyser kring riskskogarnas utbredning och spridning, både innanför och utanför reservaten, samt var det är möjligt att göra olika typer av åtgärder i enlighet med miljöbalkens bestämmelser.
Skogsstyrelsens och Naturvårdsverkets satsningar på skyddade områden presenterades i dag vid Granbarkborrekonferensen i Linköping där närmare 400 skogliga aktörer, forskare och representanter från myndigheter delar kunskap och erfarenheter för att vässa redskapen i kampen mot granbarkborren.
Mer information:
Johan Åberg, specialist på områdesskydd, Skogsstyrelsen, 033-48 25 06, 070-568 43 49, johan.aberg@skogsstyrelsen.se
Stefan Silfverblad, naturvårdsspecialist, Naturvårdsverket, 010-698 17 52, stefan.silfverblad@naturvardsverket.se
Peter Jernberg, pressansvarig, Skogsstyrelsen, 036-35 93 30, 076-785 93 30, peter.jernberg@skogsstyrelsen.se
Mer om bekämpning av granbarkborrar i skyddade områden: https://www.skogsstyrelsen.se/bruka-skog/skogsskador/insekter/granbarkborre/angrepp-i-skyddade-omraden/
Bilder

Länkar
Om
Skogsstyrelsen är en myndighet för frågor som rör skog. Vår uppgift är att verka för att skogen sköts så att de skogspolitiska mål som beslutats av riksdagen kan nås. Målen för produktion och miljöhänsyn är jämställda.
Skogen ska brukas på ett hållbart sätt så att även framtida generationer kan ha nytta av den.
Skogsstyrelsen sorterar under Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.
Den lokala förankringen är viktig för oss. Vi har kontor på cirka 75 platser runtom i landet. Vårt huvudkontor ligger i Jönköping.
Vår vision är ”Skog till nytta för alla”.
Följ Skogsstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsstyrelsen
Skogsstyrelsen gör kontorsförändringar i Halland16.4.2026 07:28:20 CEST | Pressmeddelande
Skogsstyrelsen har beslutat att flytta kontoren i Halmstad och Ullared till ett nytt kontor i Falkenberg. 19 medarbetare på distriktet berörs. Beslutet är en del i arbetet att få ett mer effektivt och ändamålsenligt kontorsnät.
Stormen Dave fällde drygt 2 miljoner kubikmeter skog15.4.2026 08:05:47 CEST | Pressmeddelande
Drygt 2 miljoner kubikmeter skog föll i stormen Dave under påskhelgen. Den bedömningen gör Skogsstyrelsen tillsammans med skogsbruket efter inventeringar i det stormdrabbade området. Skadorna är spridda över ett stort område i Götaland, men bedöms vara värst i Västra Götalands län följt av Jönköpings län.
86 procent skador när skogsmaskiner kör i vattendrag24.3.2026 09:32:15 CET | Pressmeddelande
Skogsmaskiner som passerar vattendrag körs direkt i vattnet i 37 procent av fallen utan skydd för vattendragens botten, kanter och närområde. Följden blir att skador uppstår i 86 procent av dessa överfarter. Om broar byggs blir skadeomfattningen betydligt mindre. Det visar ny officiell statistik.
Avverkningsanmäld skog fördubblades i stormdrabbade delar av landet19.2.2026 09:36:43 CET | Pressmeddelande
I januari 2026 avverkningsanmäldes nästa dubbelt så mycket skog jämfört med samma månad året innan i de områden där stormen Johannes dragit fram. I södra Norrland ökade andelen avverkningsanmäld skog med 98 procent.
Digitala AI-kartor underlättar för skogsägare att ta hänsyn18.2.2026 13:11:22 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Skogsstyrelsen de första delarna av nya digitala skogskartor som visar var det kan finnas höga naturvärden men även fångstgropar och kolbottnar och andra kulturvärden. Kartorna har tagits fram med hjälp av Artificiell Intelligens och ska underlätta för skogsbruket att minska skador.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
