Oron för dåligt väder är det jobbigaste med båtlivet
25.7.2023 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
Båtsäsongen är här, vilket för många svenskar innebär tid för avkoppling, naturupplevelser och gemenskap. Men är båtlivet alltid fridfullt och härligt? Försäkringsbolaget If presenterar vad svenskarna anser är det bästa med båtlivet- och det jobbigaste.

För många svenskar är båtlivet inte bara en fritidsaktivitet, utan även en livsstil. Enligt försäkringsbolaget Ifs båtlivsundersökning från 2023, äger 17 procent en båt eller har tillgång till en. If har frågat dessa personer vad som är bäst med att vara ute med båten och vad som är jobbigast.
Det bästa med båtlivet är att få vara ute i naturen, det ansåg majoriteten, 33 procent, av de tillfrågade. Boenden i norra Mellansverige tyckte i högre grad att naturupplevelsen var bäst jämfört med boenden i övriga Sverige. På andra plats svarade man att lugnet var det som lockade mest. Hos 18–24 åringar uppskattades lugnet mer än hos övriga åldersgrupper.
Vad är då det jobbigaste med att vara ute med båten? De flesta ansåg att det aldrig är jobbigt att vara ute med båten. För de som tyckte att båtlivet har sina nackdelar, upplevde majoriteten, 15 procent, en oro för dåligt väder.
– Ha koll på väder- och vindprognosen, försök uppdatera den ofta under dagen. Vädret kan vända snabbare än vad man tror och då är det bra att vara förberedd och planera, säger Arvid Böhm, båtexpert hos försäkringsbolaget If.
Olyckor ute på sjön förekommer tyvärr ofta. Att gå på grund är en av de vanligaste båtskadorna som inträffar bland både ovana och sjövana förare.
– Många sjöskador uppstår trots att man har god sjövana och kör i känt vatten. Det är viktigt att alltid vara koncentrerad och att se till så att sjökortet är uppdaterat, säger Arvid Böhm.
Ifs tips för att undvika båtskador i sommar:
-
Håll koll på väderprognosen, den uppdateras flera gånger om dagen.
-
Använda uppdaterade sjökort. Du hittar bra information på Sjöfartsverkets hemsida.
-
Planera din rutt innan du ger dig iväg. Meddela dina planer till anhöriga eller vänner.
-
Ta det säkra före det osäkra. De flesta grundstötningar sker på redan kända grund.
Om undersökningen:
Undersökningen genomfördes mellan 6 april och 12 april 2023, av Syno International. 1015 personer mellan 18 och 80 år deltog. Panelen utgörs av ett riksrepresentativt urval av befolkningen avseende ålder, kön och geografisk hemort.
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder

Om oss
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje kvinna överväger jobbyte på grund av stress19.8.2026 10:27:50 CEST | Pressmeddelande
Svenskar har i högre utsträckning än övriga nordbor övervägt att byta jobb eller bransch på grund av arbetsrelaterad stress eller psykisk ohälsa. 27 procent uppger att de har funderat på ett byte under det senaste året. Bland landets kvinnor är andelen 32 procent och bland personer i åldern 30–44 år hela 38 procent. Det visar Ifs nya nordiska hälsorapport.
Q2: Ökat fokus på arbetsplatshälsa hos Ifs företagskunder12.8.2026 07:54:02 CEST | Pressmeddelande
Sampo Group redovisar ännu ett stabilt kvartal, där antalet If-kunder ökade inom både privat- och företagssegmentet. Personförsäkringar fortsatte att vara det snabbast växande produktområdet, samtidigt som allt fler företag ser medarbetarnas hälsa och välmående som en affärskritisk fråga.
SMHI varnar för skyfall – så skyddar du huset18.7.2026 13:40:46 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en orange varning för skyfallsliknande regn i delar av Östergötland och gula varningar i flera andra delar av mellersta Sverige. Kraftiga regn på kort tid kan orsaka översvämmade källare, takläckage och stora vattenskador. If uppmanar nu husägare att vidta enkla åtgärder för att minska risken för skador.
Motorproblem vanligaste orsaken till assistans på sjön– så undviker du avbrott under sommarens båtturer1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är årets stora höjdpunkt för många båtägare. Men när båtlivet går in i högsäsong ökar också antalet assistansärenden på sjön. Statistik från If visar att motorproblem är den vanligaste orsaken till att svenska fritidsbåtar behöver hjälp ute på vattnet. Även sjunkning och grundstötningar hör till de vanligaste anledningarna till att man får hjälp av Sjöassistans via Ifs båtförsäkring.
If i Almedalen lyfter stress, ensamhet och klimatanpassning17.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
If finns på plats i Almedalen i år med fokus på tre aktuella samhällsutmaningar: stress och psykisk ohälsa i arbetslivet, den växande ensamheten och hur samhället kan skydda människor när klimatförändringarnas konsekvenser blir allt tydligare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum