Osäkrare framtidsutsikter på arbetsmarknaden
27.11.2018 07:00:00 CET | Saco | Pressmeddelande

- Det viktigaste är att blivande studenter gör ett medvetet karriärval med rätt fakta på hand. Då undviker de obehagliga överraskningar, säger Göran Arrius, ordförande Saco.
Utmärkande i årets prognos är en viss ökad osäkerhet i bedömningen av hur arbetsmarknaden kommer att se ut för olika akademiska yrken. Det beror sannolikt på den kommande lågkonjunkturen.
- Sacos medlemmar är de som kommer att klara sig bäst även i en svårare ekonomi. Akademiker är den grupp som har högst sysselsättning och lägst arbetslöshet på arbetsmarknaden över tid, säger Göran Arrius, ordförande Saco.
Trots osäkrare framtidsutsikter väntar en arbetsmarknad i balans för den stora gruppen av akademiker. Dit kan yrken som jurist, läkare, ekonom och personalvetare räknas.
- En akademisk examen är en investering för livet. Det är den enskilt bästa försäkringen för att minska risken för arbetslöshet, säger Göran Arrius, Sacos ordförande.
Framtidsutsikter lanseras i samband med Sacos studentmässor i Stockholm och i Malmö.
Nyckelord
Kontakter
Robin TapperPresschef
Tel:070-3003382robin.tapper@saco.seBilder


Dokument
Om
Sveriges akademikers centralorganisation, driver akademikernas intressen på arbetsmarknaden. Genom opinionsbildning, egna studier och aktiviteter kämpar vi för att utbildning ska löna sig.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Fattigt för nyexaminerade akademiker20.2.2026 07:28:45 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Saco studentråd visar att arbetslösheten bland nyexaminerade akademiker har ökat. Var fjärde nyexaminerad har en inkomst lägre än studiemedlet fyra månader efter studierna.
Högskoleutbildning ger en stabil grund på arbetsmarknaden31.1.2026 13:54:02 CET | Pressmeddelande
När arbetsmarknaden bromsar in ifrågasätts ofta värdet av en akademisk utbildning. Men en ny rapport från Saco visar att högskoleutbildning fortsatt ger en stark och stabil etablering på arbetsmarknaden.
Rekordmånga medlemmar i Sacoförbunden26.1.2026 09:56:54 CET | Pressmeddelande
Saco fortsätter att växa. De 21 Sacoförbunden samlar nu tillsammans 986 513 medlemmar, vilket innebär en ökning med 1,7 procent jämfört med föregående år. Tillväxten visar att allt fler akademiker ser värdet av facklig organisering i en tid av stora förändringar på arbetsmarknaden.
Den ekonomiska jämställdheten på paus27.11.2025 08:51:08 CET | Pressmeddelande
Lönegapet mellan högutbildade kvinnor och män ligger kvar på samma nivå som för sex år sedan. Det visar en färsk rapport från Saco.
Sofia Rydgren Stale vald till Sacos ordförande13.11.2025 14:13:49 CET | Pressmeddelande
Sofia Rydgren Stale valdes idag enhälligt av Sacos kongress till ordförande för Saco efter avgående ordföranden Göran Arrius. Sofia har fram till nu varit förbundsordförande i Sveriges läkarförbund, ett uppdrag som hon nu lämnar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
