P17-trupp i bandy uttagen till lägerdag inför kommande mästerskap
25.11.2022 09:39:07 CET | Svenska Bandyförbundet | Pressmeddelande

– Den 4 december samlar vi 27 killar på en lägerdag i Örebro med sikte mot kommande mästerskap för P17. Vi har valt att titta vidare på dessa killar och så har vi tagit in två nya spännande spelare i Alex Gustavsson från Vetlanda BK och Lukas Mattsson från Åby/Tjureda IF. Båda killarna är födda 2007 och är mycket intressanta, säger förbundskapten Anders Torhall.
– Från ursprungstruppen har ett antal killar plockats bort men det innebär inte att de är borta från att komma med i den slutgiltiga truppen. Vi kommer att följa alla spelare noggrant den närmsta tiden. Konkurrensen är stenhård i denna åldersgrupp och i slutändan kommer det att vara små detaljer i lagbygget som avgör vilka som spelar. Tyvärr har en av de drivande spelarna, Algot Thuresson från Åby/Tjureda, blivit långtidsskadad vilket är väldigt tråkigt men det öppnar givetvis upp möjligheter för någon annan att kliva fram. Efter Örebro så blir nästa träff den 14 december i Stockholm där kanske någon ny testas, avslutar Ove Axelsson biträdande förbundskapten.
Truppen:
| Förnamn | Efternamn | Klubb | Moderklubb |
| Albin | Gustavsson | Västerås SK | Västerås SK |
| Anton | Motéus | Nässjö IF | Surte BK |
| William | Johansson | Sandviken AIK | Sandviken AIK |
| Ludwig | Eriksson | Sandviken AIK | Ljusdals BK |
| Felix | Öhlin | Västerås SK | Västerås SK |
| Ivar | Sundström | Edsbyns IF | Umedalens IF |
| Linus | Skog | Örebro SK | Örebro SK |
| Dante | Norell | IK Tellus | GT/76 |
| Isak | Lundberg | Sandviken AIK | Falu BS |
| Hugo | Johansson | Villa Lidköping BK | Villa Lidköping BK |
| Viktor | Kinder | Nässjö IF | Fredriksbergs BK |
| John | Svanborg | Helenelunds IK | Helenelunds IK |
| Joel | Forsberg | IK Sirius | IK Sirius |
| Simon | Bäckström | Sandviken AIK | Umedalens IF |
| Elias | Werme | Finspångs AIK | Finspångs AIK |
| Hampus | Uhlin | Falu BS | Grycksbo IF |
| Jakob | Fridén | IK Tellus | GT/76 |
| Ville | Thornberg | Villa Lidköping BK | Lidköpings AIK |
| Algot | Thuresson | Åby/Tjureda IF | Åby/Tjureda IF |
| Abbe | Örengård | IK Tellus | GT/76 |
| Lukas | Mattson | Åby/Tjureda IF | Åby/Tjureda IF |
| Alex | Gustavsson | Vetlanda BK | Vetlanda BK |
| Gustaf | Nilsson | Villa Lidköping BK | Villa Lidköping BK |
| Alfred | Malm | Villa Lidköping BK | Lidköpings AIK |
| Vilgot | Muller | IK Tellus | Gustavsbergs IF |
| Philip | Bergström | Bollnäs GIF | Bollnäs GIF |
| Joachim | Engström | Edsbyns IF | IK Sirius |
| Olle | Berg | Sandviken AIK | IK Sirius |
Ledarteamet består av:
| Funktion | Namn | |
| Förbundskapten | Anders Torhall | |
| Biträdande förbundskapten | Ove Axelsson | |
| Team manager | Vendela Johansson | Moa Bäcklund |
| Material / Slip | Peter Johannesson |
Nyckelord
Kontakter
Anders TorhallFörbundskapten P17
Tel:073-1524671landslag.p17@svenskbandy.seKarin TorneklintSportchefSvenska Bandyförbundet
Tel:070-670 60 42karin.torneklint@svenskbandy.seTherése ErikssonInformations- och kommunikationsansvarigSvenska Bandyförbundet
Tel:08-699 63 59therese.eriksson@svenskbandy.seBilder

Länkar
Om
Svenska Bandyförbundet är ett oberoende specialförbund inom Riksidrottsförbundet och har till uppgift att främja och administrera den organiserade bandyn i Sverige, och att företräda den internationellt.
Förbundet är en politiskt och religiöst oberoende allmännyttig ideell organisation som aktivt arbetar mot doping, matchfixning, osund ekonomi och annat fusk samt mot rasism och varje annan form av diskriminering och våld såväl på som utanför idrottsarenan.
Svensk bandy vilar på starka traditioner, men strävar samtidigt mot framtidens bandygemenskap genom att aktivt jobba med frågor där schyssta villkor är i fokus. I bandy ska lirarna få vara lirare på sina villkor.
Följ Svenska Bandyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bandyförbundet
Edsbyns herrar vinner SM-guld14.3.2026 20:22:39 CET | Pressmeddelande
Edsbyn är svenska mästare efter att ha besegrat Villa Lidköping i finalen med 8-2. Det är Edsbyn fjortonde SM-guld och det första på fyra år. Albin Bysell Söderkvist och Oskar Wikblad blev byns stora hjältar med varsitt hattrick.
Sandvikens damer vinner SM-guld14.3.2026 16:02:21 CET | Pressmeddelande
Sandviken var i sin första SM-final på tretton år. I finalen besegrade man Villa Lidköping med 6-2 och är svenska mästare 2026. Tilda Ström med sina fyra mål blev stor matchvinnare.
Villa Lidköping P19 vinner SM-guld13.3.2026 23:20:02 CET | Pressmeddelande
Dagens tredje final slutade som tidigare två, med en Villa seger. I P19 finalen besegrade Villa Lidköping, Vetlanda med 10-7. Poängbäst i guldlaget blev Sebastian Mölsted och Alwin Andersson.
Villa Lidköping F17 vinner SM-guld13.3.2026 19:11:20 CET | Pressmeddelande
F17 finalen mellan Villa Lidköping och VSK blev en jämn kamp. Efter ordinarie matchtid var ställningen 5-5 och matchen gick till förlängning. Väl i förlängningen avgjorde Villa Lidköping som vinner SM-guld för F17.
SM-guld till Villa Lidköping P1713.3.2026 15:48:26 CET | Pressmeddelande
Villa Lidköpings P17-lag gick obesegrade genom grundserien och slutspelet. I finalen fortsatte den trenden och Villa Lidköping är svenska mästare för P17 efter seger i finalen mot Edsbyn med 7-2.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
