Pensionsfrågan avgör valet 2022 för var femte svensk
19.12.2021 13:31:29 CET | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande

– Om mindre än ett år är det val och det är hög tid att Sveriges politiker tar pensionsfrågan på allvar. Ingen ska behöva oroa sig över att pengarna inte räcker till en julklapp till barnbarnet. Alla ska kunna leva på sin pension, säger Christina Tallberg, ordförande PRO.
PRO:s Pensionärsbarometer undersöker allmänhetens syn på viktiga frågor för pensionärer. Den senaste Sifoundersökningen visar att fler än åtta av tio svenskar i alla åldrar, 84 procent, tycker att pensionsfrågan är en ganska eller mycket viktig valfråga.
Men pensioner ses inte bara som viktigt, utan är dessutom en helt avgörande valfråga för många. Var femte svensk, 21 procent, svarar att pensionsfrågan skulle kunna avgöra vilket parti de röstar på i valet 2022. 15 procent i åldern 18–29 ser det som en avgörande valfråga, jämfört med 31 procent i åldern 65–79 år.
– Den allmänna pensionen måste höjas, för det är orimligt att inkomsten halveras när du går i pension. Det främsta problemet är att pensionssystemet är underfinansierat och därför måste inbetalningarna till systemet öka. Höjda avgifter till pensionssystemet kan göra stor skillnad i pensionskuvertet för många, säger Christina Tallberg.
Om Pensionärsbarometern:
PRO:s Pensionärsbarometer undersöker allmänhetens och de egna medlemmarnas syn på viktiga frågor för pensionärer. Den webbaserade undersökningen genomfördes av Sifo under 17–26 september 2021. 1 000 svenskar svarade på frågorna med följande resultat:
Om ett år är det val. Hur viktig eller oviktig tycker du att frågan om pensioner är som valfråga?
Mycket viktig: 34 procent.
Ganska viktig: 50 procent.
Ganska oviktig: 13 procent.
Mycket oviktig: 1 procent.
Tveksam, vet ej: 3 procent.
Skulle pensionsfrågan kunna avgöra vilket parti du röstar på i valet 2022?
Ja: 21 procent
Nej: 68 procent
Röstar inte: 1 procent
Tveksam, vet ej: 10 procent
Kontakter
Sten SöderbergPressekreterare
Tel:08-7016710sten.soderberg@pro.seBilder

Om
PRO, Pensionärernas Riksorganisation, är Sveriges största pensionärsorganisation med föreningar runt om i hela landet.
Följ PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Svenskarna något mer nöjda med pensionerna – PRO varnar för fortsatt låg tillit24.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Missnöjet med det svenska pensionssystemet har minskat de senaste åren. Det visar en ny rapport av statsvetarprofessor Maria Oskarson, framtagen på uppdrag av Pensionärernas riksorganisation, PRO. För första gången sedan mätningarna startade 2004 är andelen nöjda något större än andelen missnöjda – men fortfarande är det bara en dryg tredjedel av befolkningen som uppger att de är nöjda med pensionssystemet.
Lidl och Willys billigast i PRO:s prisundersökning 202522.1.2026 06:52:00 CET | Pressmeddelande
PRO:s årliga prisundersökning visar att Lidl och Willys är de billigaste butikskedjorna i Sverige. Trots att prisökningarna har bromsat in ligger matpriserna fortsatt på en hög nivå. Fler butiker än tidigare har kunnat granskas.
PRO sågar finansieringen av regeringens kulturkanon7.1.2026 13:21:14 CET | Pressmeddelande
PRO har lämnat sitt remissvar på betänkandet En kulturkanon för Sverige. Sveriges största pensionärsorganisation har inget emot en kulturkanon, men totalsågar förslaget att en stiftelse ska bildas med pengar som i dag tillhör Allmänna arvsfonden.
Budgetpropositionen: PRO vill bidra till att momssänkningen på mat slår igenom fullt ut22.9.2025 09:07:30 CEST | Pressmeddelande
I dag har regeringens budgetproposition presenterats. Ett förstärkt högkostnadsskydd för äldre i tandvården får tummen upp av PRO:s ordförande Åsa Lindestam. PRO vill också bidra till billigare livsmedel genom att en sänkt moms verkligen slår igenom i butikerna.
Äntligen en gas i pensionssystemet! Men varför inte börja direkt?26.8.2025 11:20:44 CEST | Pressmeddelande
I dag har regeringens pensionsgrupp tillkännagett att ”gasen i pensionssystemet” ska införas. Därmed hörsammar de åtta partierna i gruppen ett av PRO:s krav för högre allmän pension. Men djävulen bor i detaljerna: Pensionsgruppens förslag innebär ingen tydlig pensionsökning på kort sikt. Det är synd, tycker PRO.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
