Peter Jöback släpper självbiografi
13.8.2021 11:30:59 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande

För första gången berättar Peter Jöback öppet hela sin historia om hur han lyckades bli en av Sveriges största artister, trots ett bagage av familjehemligheter, skuldkänslor och skam. Det är en självbiografi om att komma till insikt och försoning men också en lustfylld kärleksförklaring till livet med musiken.
”Peter Jöback är en av det svenska folkets mest folkkära artister”, säger Ebba Barrett Bandh, litterär chef på Bookmark förlag. ”Han har tjänat scenen i snart fyra decennier och hans framgång når långt utanför Sveriges gränser. Samtidigt har han gjort en spektakulär livsresa vid sidan av karriären som kommer att innebära stor inspiration och tröst för många läsare. Som förlag är vi mycket stolta över att få ge ut denna viktiga självbiografi.”
Peter Jöback gästar ikväll Tildes talkshow på TV4, ger ut ny musik och kommer i oktober att vara en av deltagarna i underhållningsprogrammet Så mycket bättre.
För intervjuförfrågningar, kontakta:
Rebecca Foss, Bindefeld AB
rebecca.foss@bindefeldab.se, 070-768 13 97
För information om boken, kontakta:
Frida Påhlsson, Bookmark Förlag
frida.pahlsson@bookmarkforlag.se, 073-920 76 19
Nyckelord
Kontakter
Frida PåhlssonFörlagskoordinator
Tel:073-920 76 19frida.pahlsson@bookmarkforlag.seBilder
Om
| Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker. |
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Uppföljaren till tv-aktuella Off Campus nu på svenska16.4.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps första delen i Campus Diaries av romancestjärnan Elle Kennedy på svenska. Serien, som är en uppföljare till tv-aktuella Off Campus, handlar om en ny generation studenter på Briar University. Första boken heter Graham-effekten och är en het hockeyromance med mycket humor och värme.
Kultförklarad japansk bästsäljare nu äntligen på svenska15.4.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Smör av japanska Asako Yuzuki, romanen om kvinnlig besatthet, mat och mord som sålt mer än 1 miljon exemplar bara i Storbritannien. Boken, som har hyllats av både läsare och kritiker, är inspirerad av en sann historia.
Ny bok om barnfavoriterna Karma och Jonar8.4.2026 14:10:00 CEST | Pressmeddelande
Böckerna om Karma och Jonar har med sina expressiva illustrationer och engagerande äventyr blivit omåttligt populära bland läsare i målgruppen 6–9 år. Nu släpps Glurpo i fara, den tolfte delen i serien.
Militära hemligheter i aktuell Tom Clancy-thriller7.4.2026 16:53:44 CEST | Pressmeddelande
Att överleva en helikopterkrasch i det vietnamesiska höglandet är bara början på de utmaningar som Jack Ryan Jr ställs inför i Skuggstat, den senaste thrillern på svenska i Tom Clancys bästsäljande spänningsserie om presidentsonen.
Rites of the Starling fortsätter succéserien7.4.2026 11:15:41 CEST | Pressmeddelande
Idag släpper Bookmark Förlag den engelska utgåvan av Rites of the Starling, andra delen i den framgångsrika romantasy-serien Shield of Sparrows. Den svenska utgåvan av boken släpps i början av augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



