Positiva besked för Norrköping gällande Ostlänken

– Att Trafikverket fastslår att Ostlänken inte kommer att skjutas på framtiden, utan ska byggas längs befintlig planerad sträckning och i etapper där första delen utgörs av Järna–Norrköping, är självklart väldigt positivt för Norrköping, säger Lars Stjernkvist (S), kommunstyrelsens ordförande.
– Ostlänken kommer att ge Norrköping ett ännu bättre strategiskt läge, och dagens besked kommer att skapa än bättre förutsättningar för såväl tillväxt som samhällsplanering. Även sett ur ett hållbarhetsperspektiv är det mycket viktigt att stärka och förbättra järnvägen, säger Fredrik Björkman (M), oppositionsråd, Norrköpings kommun.
Trafikverkets besked betyder att Järna och Norrköping blir den första delen av nya stambanor som ska knyta ihop stodstadregionerna.
– Det viktigaste med dagens besked är att bygget kommer igång. Nu kommer vi tillsammans med övriga kommuner att göra vårt yttersta för att hela Ostlänken blir klar så fort som möjligt. För oss är självklart fortsättningen till Linköping oerhört viktig, avslutar Lars Stjernkvist.
Vid intresse av vidare kommentarer på Trafikverkets beslut samt vad det betyder för Norrköping på kortare och längre sikt, arrangerar Norrköpings kommun en pressträff klockan 11:00 idag. Se separat inbjudan här.
Kontakt:
Lars Stjernkvist (S)
Titel: kommunstyrelsens ordförande, Norrköpings kommun
Telefon: 070-527 26 27
Fredrik Björkman (M)
Titel: oppositionsråd, Norrköpings kommun
Telefon: 072-593 50 94
__________________________________________________
Avsändare: Caroline Amnéus, presskommunikatör Norrköpings kommun
Telefon: 0730-20 17 18
Bilder
Om
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Risk för allvarlig vårdskada anmäls enligt lex Maria18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vård- och omsorgskontoret har gjort en anmälan enligt lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) gällande risk för allvarlig vårdskada på ordinärt boende i Norrköpings kommun.
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

