Pressinbjudan: Internationella Konferensen Till minne av Fadime Sahindal
16.1.2020 14:35:40 CET | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Årets konferens fokuserar speciellt på HBTQ personer. Hur många HBTQ personer i Sverige tvingas idag leva efter hederskulturens normer? Se bifogat program.
Plats: Riksdagens andra kammarsal
Datum: Onsdagen den 22 januari
Tid: 09:00 - 17:00
Anmälan sker till press@socialdemokraterna.se
Presslegitimation krävs.
Presskontakt: 08-7002683, press@socialdemokraterna.se
Dokument
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Magdalena Andersson släpper podd om ledarskap6.7.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpper Socialdemokraterna ett särskilt podcastavsnitt som heter Magdalena Andersons sommarspecial. I avsnittet pratar Magdalena Andersson om ledarskap utifrån sina erfarenheter som statsminister, finansminister, partiledare och statstjänsteman. Om vilka lärdomar hon tagit med sig och vad hon tycker är viktigt att tänka på för den som vill bli ledare.
Socialdemokraterna släpper 90 minuter lång avslappningspodd med Peter Hultqvist2.7.2026 13:10:29 CEST | Pressmeddelande
När semestern tar vid har Koppla av med Hultqvist premiär. I podden läser Peter Hultqvist upp 531 av de politiska förslagen som togs under Socialdemokraternas partikongress 2025 – för den som vill koppla av och samtidigt ta del av partiets politik.
S föreslår daglig läsning och intensivsvenska i grundskolan1.7.2026 15:23:02 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna vill ha små klasser för små barn. Inom ramen för småskolereformen föreslås daglig läsning och intensivsvenska för att alla tioåringar ska kunna läsa och skriva när de lämnar lågstadiet.
Pressfika med Anders Ygeman1.7.2026 06:00:00 CEST | Pressinbjudan
Välkommen till pressfika med Anders Ygeman, utbildningspolitisk talesperson onsdagen den 1 juli. Under pressfikat kommer en nyhet att presenteras.
Pressträff med Magdalena Andersson och Lena Hallengren29.6.2026 08:52:07 CEST | Pressinbjudan
Idag, måndag 29 juni, håller Magdalena Andersson och Lena Hallengren pressträff om svensk sjukvård, där de presenterar en nyhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
