Pressmeddelande 23 november 2022: Beslut om ersättningsnivåer inför sommaren 2023

– En långsiktig, stabil och tydlig planering bidrar till god och säker vård för invånarna, säger Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör.
Sjukvårdens ledningsgrupp i Region Jönköpings län har 24 oktober 2022 tagit beslut om ansvar för planering och ersättningsnivåer.
Nytt för 2023 är att lokal ledning på respektive sjukhus ansvarar för att samordna och leda sommarplaneringen på respektive sjukhus.
Värnar förhandlingar
Region Jönköpings län värnar att löne- och ersättningsnivåer bestäms i förhandlingar mellan arbetsgivaren och de fackliga organisationerna, det vill säga kollektivavtal. Inte att regioner och kommuner konkurrerar med varandra.
– Våra/vårt kollektivavtal innebär i grunden bra villkor för medarbetarna, till exempel att den som på arbetsgivarens begäran tar ut delar av sin semester innan juni eller efter augusti får fler semesterdagar och ett engångsbelopp, säger Patrick Nzamba, HR-direktör.
HR-direktören har även tagit beslut om en högre ersättning för övertid under juni–augusti, än vad som står i kollektivavtalet.
– Vi vet att det kan uppstå oförutsedda händelser med kort varsel, till exempel sjukfrånvaro hos medarbetarna. Därför har jag tagit beslut om en högre ersättning för övertid under juni-augusti, än vad som står i kollektivavtalet, säger HR-direktör Patrick Nzamba.
Utgångspunkten är att medarbetarnas semestrar ska läggas på ett sätt som minskar risken för att semestern behöver avbrytas. Region Jönköpings län strävar, utifrån kollektivavtal, efter att alla medarbetare som önskar det, får fyra veckors sammanhängande semester. Om det inte går att lösa är det möjligt, utifrån kollektivavtalet, att fördela semestern även på 3+1, 2+2 eller 1+3 veckor.
Ersättningar utifrån kollektivavtal under sommaren 2023
- Den som på arbetsgivarens begäran endast får upp till 14 semesterdagar fastställda under juni-augusti, får två extra betalda semesterdagar under semesteråret. Hen får också 5 000 kronor som ett engångsbelopp.
- Den som på arbetsgivarens begäran endast får upp till 15-19 semesterdagar fastställda under juni-augusti, får en extra betald semesterdag under semesteråret. Hen får också 3 000 kronor som ett engångsbelopp.
Extra ersättning under sommaren 2023
- Den som arbetar övertid 1 juni – 31 augusti får kvalificerad övertidsersättning från den första timmen som är övertid.
Nyckelord
Kontakter
Patrick, Nzamba, HR-direktör, nås via presstjänst på 010-242 40 30 eller press@rjl.se
Presstjänsten
Vi svarar vardagar kl. 8.00-16.30.
Bilder

Om
Om Region Jönköpings län
Vi ansvarar för att alla invånare i Jönköpings län har tillgång till en bra sjukvård och förutsättningar för en god hälsa. Vi arbetar också med kultur, kollektivtrafik, tillväxt, infrastruktur och en hållbar utveckling i hela länet. Region Jönköpings län är en politiskt styrd organisation med nära 11 500 medarbetare.
Följ Region Jönköpings län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Jönköpings län
Maria Jeglinska-Adamczewska tilldelas Bruno Mathsson Design Residency 202611.12.2025 09:03:23 CET | Pressmeddelande
Region Jönköpings län och Vandalorum har glädjen att meddela att 2026 års stipendiat till Bruno Mathsson Design Residency är formgivaren Maria Jeglinska-Adamczewska.
IVO genomför inspektion på barnkliniken26.11.2025 12:47:46 CET | Pressmeddelande
Som en del av sin verksamhetstillsyn kring ärendet med felaktiga bedömningar inom barnhjärtvården på barnkliniken på Länssjukhuset Ryhov kommer Inspektionen för vård och omsorg, IVO, att göra en inspektion på plats.
Region Jönköpings län gör anmälningar till IVO21.11.2025 13:48:35 CET | Pressmeddelande
En utredning inom barnhjärtvården på barnkliniken har kommit fram till att 38 barn som friskförklarats under åren 2018 till 2022 kommer att behöva följas fortsatt. Tre av dessa behöver ett operativt ingrepp. Efter utredningen gör Region Jönköpings nu län ytterligare en lex Maria-anmälan samt en individanmälan till Inspektionen för vård och omsorg, IVO.
Rekordmånga har anmält sig – välkomna på inspirationskvällar20.11.2025 16:30:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av november anordnas tre inspirationskvällar då studenter och vårdpersonal kan ta del av vad länets sjukhus har att erbjuda som arbetsplatser. Kvällarna ska korta vägen från studier till arbetsliv och underlätta rekryteringen, inte minst inför sommaren.
Presskonferens med anledning av utredningen inom barnkardiologin20.11.2025 13:48:01 CET | Pressinbjudan
Region Jönköpings län bjuder in till presskonferens med anledning av utredningen inom barnkardiologin vid barnkliniken på Länssjukhuset Ryhov.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum