Pressmeddelande fr. Region Kalmar län 2019-11-18 Regionen blir delägare i Kalmar Öland Airport
Region Kalmar län kommer att förvärva 50 procent av bolaget för 80 miljoner kronor. Köpeskillingen grundas på den värdering som gjorts av bolagets anläggningstillgångar.
I samband med affären kommer Kalmar Kommunbolag AB, som i dag äger flygplatsbolaget, att lämna ett ovillkorat tillskott till Kalmar Öland Airport AB på 73,5 miljoner kronor. Det motsvarar den reavinst som Kalmar Kommunbolag AB gör på affären.
- Flygplatsen i Kalmar är en regional angelägenhet. Därför är det naturligt att Region Kalmar län, som har det regionala utvecklingsansvaret i länet går in som delägare. Så är det i andra regioner, exempelvis äger Region Kronoberg flygplatsen i Växjö tillsammans med kommunen, säger regionrådet Angelica Katsanidou.
Kalmar Öland Airport är av avgörande betydelse för länets näringsliv och offentliga myndigheter, exempelvis eHälsomyndigheten. Den är också viktig för besöksnäringen och regionens attraktivitet.
2007 tog Kalmar kommun över ägandet och driften av flygplatsen från staten.
- Det var ett nödvändigt och strategiskt beslut för Kalmar och för näringslivet i hela regionen. Sedan dess har både utbudet och trafiken ökat. Genom dagens avsiktsförklaring breddas ägandet och flygplatsen tillförs nödvändiga resurser för att ytterligare utveckla flyget till och från Kalmar. Jag är väldigt glad över att vi nu har landat detta, säger Johan Persson, kommunstyrelsens ordförande Kalmar kommun
Region Kalmar län kommer att behandla frågan politiskt i början av nästa år med beslut på regionfullmäktige 6 februari 2020. Fram tills dess ska ett nytt ägardirektiv och ny bolagsordning tas fram. Tanken är att regionen går in i delägarskapet 1 april.
Det nybildade bolaget kommer att få en styrelse på åtta ledamöter; tre från Region Kalmar län, tre från Kalmar kommun och två från näringslivet. Ordförandeskapet kommer att växla mellan regionen och kommunen där bytet sker efter ordinarie val.
Fakta/Kalmar Öland Airport
Kalmar Öland Airport har cirka 45 reguljära avgångar i veckan till Arlanda och Bromma. Till det kommer ungefär 120 charteravgångar årligen till bland annat Spanien, Grekland och Turkiet.
År 2018 flög 242 907 personer till eller från flygplatsen, det innebär i snitt närmare 700 personer per dag. Huvuddelen - 202 307 passagerare - åkte till Stockholm.
Mer information
Angelica Katsanidou, regionråd (S), Region Kalmar län 070-668 84 12
Johan Persson, kommunstyrelsens ordförande (S), Kalmar kommun 070-374 43 03
Nyckelord
Om
Välkommen till vida världen - now boarding från Kalmar Öland Airport
Kalmar Öland Airport AB är ett samägt bolag mellan Kalmar Kommun och Region Kalmar Län, som i samverkan med kommunerna och näringslivet i Kalmarregionen ska utveckla, driva och förvalta Kalmar flygplats. Bolaget ska tillvarata och utveckla tillgängliga och framtida flygkommunikationer mellan Kalmarregionen och andra delar av Sverige samt övriga världen.
Kalmar Öland Airport arbetar proaktivt med omställningen mot fossilfrihet, dels i den egna verksamheten dels genom iblandning av bioflygbränsle i flygtrafiken från Kalmar. I sin framtidsvision 2030 siktar Kalmar Öland Airport på att fortsatt och tillsammans med andra aktörer, gå i bräschen för omställningen till ett hållbart flyg, med målet om fossilfri linjetrafik 2030.
Följ Kalmar Öland Airport
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kalmar Öland Airport
Karin Lagerlöf ny vd för Kalmar Öland Airport16.12.2025 17:12:54 CET | Pressmeddelande
Efter en omfattande rekryteringsprocess under hösten står det nu klart att Karin Lagerlöf tillträder som ny vd för Kalmar Öland Airport.
Quality Travel återupptar flyg från Kalmar till Andorra2.7.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Researrangören Quality Travel stärker sitt fokus på tillgänglighet och närhet genom att åter satsa på avgångar från flera svenska regionalflygplatser. Under vintern 2025/2026 erbjuds nu direktflyg till Andorra, bland annnat från Kalmar Öland Airport.
SAS öppnar linje till Kalmar - fortsätter inrikessatsningen27.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
SAS tar ännu ett strategiskt steg i sin expansion av inrikestrafiken och börjar i dag återigen trafikera linjen Arlanda – Kalmar. Flyglinjen kommer att ytterligare stärka tillgängligheten i Sverige, från norr till söder.
Kalmar Öland Airport når ny miljöcertifiering13.11.2024 11:08:17 CET | Pressmeddelande
Kalmar Öland Airport arbetar kontinuerligt för att minska klimatpåverkande utsläpp från flygplatsverksamheten och är sedan flera år certifierad enligt miljöledningsstandarden ISO 14001. Nu har flygplatsen också certifierat sitt klimatarbete inom det internationella programmet Airport Carbon Accreditation (ACA). Programmet har utvecklats av den globala flygplatsorganisationen Airport Council International (ACI) och finns i sju nivåer.
SAS flyger Arlanda-Kalmar igen från och med januari 20252.10.2024 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en del av det nyligen presenterade wet lease-samarbetet med BRA kommer SAS återstarta flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar. Linjen kommer att starta igen den 27 januari 2025 och är ett led i SAS ambition att koppla samman Kalmar och regionen med resten av Sverige och världen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

