Privatekonomi hindrar separationer
19.7.2021 08:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Fler kvinnor än män hindras av ekonomin
En ny undersökning från SBAB visar att den vanligaste orsaken till att skjuta upp en separation är på grund av ekonomin. Fler kvinnor än män anger ”svårt att få ihop ekonomin” som främsta orsak till att en separation blir framskjuten eller uteblir, 61 procent av kvinnorna och 43 procent av männen. På andra plats hamnar ”att man inte vill ge avkall på sin levnadsstandard”. Tredje vanligaste orsaken är ”att det är svårt att hitta två bostäder inom samma geografiska område”.
Stor omställning
En separation är en stor omställning på många plan, inte bara känslomässigt. Även om omständigheterna varierar från fall till fall visar undersökningen att vissa delar av en separation upplevs som mer besvärliga än andra. Ekonomin, geografiska begränsningar och tidsaspekten är de tre faktorer som bedöms ha störst påverkan.
- Har man väl bestämt sig för att bryta upp innebär det i de allra flesta separationer att man varken kan eller vill vänta på att flytta. Tidsaspekten blir viktig för många, beslutet är fattat och flytten ska gärna ske snabbt, säger Claudia Wörmann, Boendeekonom på SBAB.
De par som har gemensamma barn behöver ta hänsyn till geografiska begränsningar i större utsträckning. Många vill efter separationen bo kvar i det område där barnen har vuxit upp och har sitt sociala liv. Att leta efter två bostäder inom samma geografiska område kan vara en utmaning om utbudet är litet där man letar. Många får nöja sig med en mindre bostad. Trångboddheten har ökat, framför allt i storstadsregionerna. Enligt Boverkets definition av trångboddhet lever nästan var tionde hushåll i Sverige i ett trångbott hem, de flesta i storstadsregionerna.
- Vår undersökning visar med sorglig tydlighet att det är mycket svårt att få ihop ekonomin vid en separation. Jag tolkar det som att det finns par som fortsätter att hålla ihop, trots att relationen är över, för att de helt enkelt inte har råd att komma vidare. Vi har en bostadsmarknad som i tillväxtregionerna underlättas av två ekonomier och inte en, trots att vi har flest singelhushåll i hela världen. Det här bidrar till att trångboddheten ökar, om man inte har råd med en trea köper man en tvåa. Vem har inte hört om ensamstående som sover i vardagsrummet och barnen får dela på det enda sovrummet, säger Claudia Wörmann.
Västerås är undantaget – här har männen råd
SBAB:s uträkningar visar att en som separerar och bor i någon av Sveriges 10 största kommuner och efter separationen vill köpa en trea åt sig själv och sina barn (varannan vecka) har det mycket svårt att få ihop ekonomin. Faktum är att kalkylen inte går ihop för en kvinna med medelinkomst i någon av kommunerna. En man får ihop kalkylen i Västerås, det är också den enda kommunen, av de 10, där kalkylen går ihop.
Uträkning vid en separation
|
Medelpris trea |
Kontantinsats |
Medelinkomst Man |
Medelinkomst Kvinna |
|
|
Stockholm |
4 215 000 |
632 250 |
44 700 |
34 458 |
|
Göteborg |
3 427 500 |
514 125 |
36 758 |
29 008 |
|
Malmö |
2 325 000 |
348 750 |
29 291 |
25 225 |
|
Uppsala |
2 745 000 |
411 715 |
37 408 |
30 616 |
|
Linköping |
2 445 000 |
366 750 |
37 400 |
29 466 |
|
Örebro |
2 077 500 |
311 550 |
33 575 |
26 733 |
|
Västerås |
1 702 500 |
255 375 |
36 350 |
28 658 |
|
Helsingborg |
1 995 000 |
299 250 |
34 766 |
26 775 |
|
Norrköping |
1 995 000 |
299 250 |
33 800 |
26 525 |
|
Jönköping |
2 235 000 |
335 250 |
36 550 |
28 141 |
Källa: Booli, SCB, SBAB.
Boolis siffror baseras på medelpriset senaste halvåret. Utgångspunkten är att man efter en skilsmässa söker en trea på 75 kvadrat med en månatlig avgift på 3 500. Vi har räknat på att man är varannan veckas förälder med två barn på 5 respektive 10 år. Utgångspunkten är också en medelinkomst för sin åldersgrupp 40 till 44 år. Källa SCB. I Västerås har männen råd att köpa en trea, givet ovan förutsättningar. I alla andra kommuner går inte kalkylen ihop varken för kvinnor eller män.
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes av Synoint på uppdrag av SBAB.1005 personer besvarade en webbenkät den 4 till 6 juni 2021.
Kontakter
Claudia WörmannBoendeekonom
Tel:070-990 68 14claudia.wormann@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Erik BukowskiPresschef
Tel:072-451 79 37erik.bukowski@sbab.seDokument
Om
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster för bättre boende och boendeekonomi till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och boendeappen Boappa är en del av SBAB. Antal bolånekunder uppgår till 289 000 och 386 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2021). Antal medarbetare (FTE) är 777. SBAB bidrar till bättre boende och boendeekonomi. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, boappa.com, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Gott hopp om oförändrad styrränta trots höjda oljepriser18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
En redan osäker utveckling har blivit ännu osäkrare efter USA:s och Israels väpnade attacker mot Iran. SBAB:s ränteprognos från januari ligger dock i stort sett fast men bygger på antagandet om en deskalering av situationen i Mellanöstern senast till sommaren. Bolåneräntorna väntas öka måttligt framöver till följd av något stigande långräntor och bolånemarginaler. Enligt prognosen är det billigast att välja rörlig ränta. Samtidigt bedöms kostnaden för att försäkra sig mot stigande räntor vara låg för bindningstider mellan 1 och 3 år.
Flera positiva tecken för bostadsbyggandet12.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under fjärde kvartalet förra året var den potentiella efterfrågan i nivå med utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. För villor rådde däremot ett tydligt underskott. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat markant i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande hushållsinkomster. I februari såldes också fler nya bostäder jämfört med motsvarande månad de senaste tre åren - en ljusglimt för hårt prövade bostadsbyggare. Om konflikten i Mellanöstern drar ut i tiden riskerar dock den positiva uppgången brytas.
Krisen i Mellanöstern riskerar att bryta den uppåtgående trenden på bostadsmarknaden11.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga trendmässigt i februari. Ett krympande utbud och färre prissänkta bostäder var två faktorer som bidrog till detta för både lägenheter och hus. En långvarig konflikt i Mellanöstern kan dock bryta den uppåtgående trenden.
Nya bolåneregler gör att fler barn behöver flytta vid separation9.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksdagens beslut att begränsa möjligheten till tilläggslån kommer göra det påtagligt svårare att köpa ut sin partner vid en separation, vilket riskerar att slå särskilt hårt mot barnfamiljer. Enligt SBAB:s beräkningar krävs 656 000 kronor för att köpa ut sin partner efter fyra år från en genomsnittlig villa i de största städerna i landets 21 regioner. Med dagens regler kan utköpet av partnern i genomsnitt finansieras med tilläggslån. Med de nya reglerna kan endast en tiondel av utköpsbeloppet finansieras så.
Svenskar saknar kriskassa – majoriteten har mindre än 1 000 kronor hemma3.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots tydliga uppmaningar från flera myndigheter har de flesta svenskar mindre än 1000 kronor i kontanter hemma, visar en ny undersökning från SBAB. Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som långt ifrån uppnås. Endast en av tio har ökat sitt innehav av kontanter hemma det senaste året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
