Punkt för pandemin i tjänstesektorn men ny kris hotar
Pandemins effekter är över i hela tjänstesektorn. Produktionen och jobben är nu betydligt fler än före pandemin i princip alla delar av tjänstesektorn. Detta enligt Almegas Tjänsteindikator. Kriget i Ukraina och den stigande inflationen hotar dock att utlösa en ny kris.

– Vid årsskiftet var produktionen i tjänstesektorn sex procent högre än före pandemin och Almegas nya tjänsteindikator tyder på tillväxten fortsätter men i långsammare takt. Beräkningen bygger dock på data som samlades in före krigsutbrottet. Risken är stor att den positiva utvecklingen bryts tidigare, säger Almegas chefekonom Patrick Joyce.
Redan under hösten planade tillväxten ut för företagstjänster inom juridik, teknik, ekonomi. Avmattningen kom dock efter en mycket stark utveckling under första halvåret 2021. Samma sak gäller datakonsulttjänster. Trots avmattningen var produktionen vid årsskiftet i båda branscherna mer än 15 procent högre än före pandemin.
De jobb som försvann i tjänstesektorn under första delen av pandemin har kommit tillbaka och nya jobb har skapats. Vid årsskiftet arbetade 81 000 fler personer i tjänstesektorn än före pandemin. Flest nya jobb – 18 000 – har skapats inom information och kommunikation. Inom bemanningsbranschen har nästan 12 000 nya jobb skapats det senaste året.
– Det är glädjande att jobben har kommit tillbaka men tjänsteföretagen får allt svårare att rekrytera de personer de behöver. Nästan hälften av företagen säger att brist på arbetskraft hindrar deras verksamhet, säger Patrick Joyce.
Ett ännu större orosmoln är priserna som stiger allt snabbare. Redan vid årsskiftet ökade tjänstepriserna med 4,8 procent på årsbasis. Den högsta prisökning sedan 2005. Den senaste tidens kraftiga prishöjningar på drivmedel, livsmedel och annan energi kommer med säkerhet att driva på tjänstepriserna ännu mer.
– Kriget i Ukraina riskerar att leda till både högre inflation och lägre ekonomisk tillväxt i globalt och särskilt i Europa. Om detta blir fallet kommer det att påverka tjänstesektorn som står för 40 procent av den svenska exporten, säger Patrick Joyce.
Almegas tjänsteindikator är en kvartalsbaserad konjunkturindikator för den privata tjänstesektorn vilken svarar för 52 procent av Sveriges BNP och 47 procent av sysselsättningen.
Den fullständiga rapporten är bifogad pressmeddelandet.
Nyckelord
Bilder

Dokument
Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har ca 11 000 medlemsföretag med sammanlagt över 550 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se (http://www.almega.se)
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Tjänstesektorn håller uppe tillväxten4.5.2022 10:53:48 CEST | Pressmeddelande
Inköpschefsindex för tjänstesektorn steg igen i april efter en tillfällig nedgång i mars. Den fortsatt starka konjunkturen i tjänstesektorn håller uppe tillväxten när industrin mattas av något. Stigande priser på insatsvaror, allt längre leveranstider och brist på arbetskraft oroar dock.
Ny rapport: Så fortsätter vi reformera Arbetsförmedlingen4.5.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Reformeringen av Arbetsförmedlingen har i allt väsentligt varit framgångsrik. Mycket mer behöver dock göras för att säkra företagens kompetensförsörjning och rusta och matcha de arbetslösa till jobb. Detta framgår av en ny rapport från Almega som även ger fem förslag på hur reformen växlas upp.
Välkommet förslag från MP om kompetensavdraget3.5.2022 15:08:42 CEST | Pressmeddelande
Miljöpartiet har idag presenterat sin vårbudgetmotion, med bland annat ett förslag på skatteavdrag för företags utbildningskostnader. Detta välkomnas av Almega och förbund, däribland TechSverige och Innovationsföretagen.
Ny operativ chef till Almega2.5.2022 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Erik Hallum anställs som ny operativ chef (COO) där han kommer leda en enhet med ansvar för bland annat Ekonomi, HR, Facilities och IT.
Ny rapport: 97 000 elever riskerar att förlora sin skola29.4.2022 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
97 000 elever riskerar förlora sin skola om regeringens förslag om sänkt skolpeng för friskolor går igenom. Det framgår av en ny rapport som Almega har låtit revisions- och rådgivningsföretaget PwC genomföra.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum