Rapporten om hemliga tvångsmedel har lämnats till regeringen
31.5.2022 14:12:01 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Hemlig dataavläsning innebär att brottsbekämpande myndigheter får rätt att i hemlighet ta sig in i t.ex. datorer och mobiltelefoner för att kunna läsa av eller ta upp uppgifter som finns där. Tvångsmedlet infördes den 1 april 2020 och fram till den 31 december 2020 användes det i 60 ärenden. Under 2021 användes hemlig dataavläsning i 145 ärenden.
– Eftersom tvångsmedlet är nytt och oprövat är ökningen förväntad. Vi bör kunna se en fortsatt ökning under de närmaste åren, säger överåklagare Mikael Björk på Åklagarmyndighetens utvecklingscentrum.
Kraftig minskning av avlyssning
Hemlig avlyssning av elektronisk kommunikation, dvs. i praktiken avlyssning av främst mobiltelefoner, har minskat kraftigt jämfört med 2020, från 1 704 avlyssnade personer till 1 384. Med detta är man tillbaks på 2017 års nivå.
– Sannolikt beror det på att den information man normalt får in genom hemlig avlyssning har vi istället fått in via Encrochat och andra krypterade tjänster. Minskningen har varit störst i ärenden om narkotikabrott och våldsbrott, och det är i den typen av ärenden som de krypterade chattarna varit till störst nytta, säger Mikael Björk.
Nyttoredovisning
Hemlig övervakning av elektronisk kommunikation (HÖK) minskade något 2021 från en historiskt hög nivå 2020. Hemlig kameraövervakning minskade under några år, men ökade kraftigt 2020 och har fortsatt öka något. Hemlig rumsavlyssning, som används sparsamt, ligger i stort sett stilla.
I rapporten finns också, enligt regeringens uppdrag, nyttoredovisningar för respektive tvångsmedel utom HÖK samt exempel på ärenden under året där tvångsmedlen använts och vad det givit för resultat.
Rapporten har tagits fram av Åklagarmyndigheten i samverkan med Ekobrottsmyndigheten, Polismyndigheten, Tullverket och Säkerhetspolisen.
Kontakt
Kammaråklagare Christoffer Östlind, 010-562 60 99.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åtal väckt för grova assistansbedrägerier, grovt bedrägeri och grov misshandel i Uppsala26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har åtalat en man och en kvinna i 40-årsåldern för grova assistansbedrägerier, grovt bedrägeri och grov misshandel av en man med funktionsnedsättning i Uppsala under perioden 2020–2025. Åklagaren är tillgänglig för media.
Uppdaterat: En man begärs häktad för försök till mord i Älvsjö25.5.2026 11:01:44 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en man i 60-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för tre fall av försök till mord och grovt vapenbrott i Älvsjö i södra Stockholm den 23 maj. Pressmeddelandet har uppdaterats med tid för häktningsförhandling.
Uppdatering: man häktad i ärende där en flicka blev påkörd i Malmö25.5.2026 10:19:00 CEST | Pressmeddelande
I fredags blev en flicka påkörd i Malmö och en man är nu häktad misstänkt för grovt vållande till annans död och grov vårdslöshet i trafik.
Åtal väckt för grovt dataintrång och försök till grov utpressning25.5.2026 10:04:53 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har väckt åtal mot en person i ärende rörande grovt dataintrång och försök till grov utpressning mot bland annat Svea Bank AB och Verisure Sverige AB.
Uppdatering - Ny tid för dom i mål om försök till mord i Uddevalla och Malmö20.5.2026 10:18:07 CEST | Pressmeddelande
Uddevalla tingsrätt meddelar torsdag 21 maj kl. 11 dom i ett mål om försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Åklagaren är tillgänglig för media när dom meddelats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
