Rekordlåga nivåer av uppsagda tjänstemän under första kvartalet
4.4.2022 07:30:00 CEST | TRR | Pressmeddelande
Antalet nyinskrivna tjänstemän är den lägsta för ett enskilt kvartal på 16 år. Totalt 1838 personer ansökte om omställningsstöd hos TRR under årets första kvartal. En jämförelse med samma period 2021 visar en minskning med hela 56 procent, då 4188 tjänstemän sökte sig till TRR för stöd och rådgivning. Senast så få tjänstemän sökte stöd hos TRR under ett enskilt kvartal var andra kvartalet 2006.
– Den positiva trenden är tydlig. 92% av våra tjänstemän kommer ut i ny sysselsättning och svenska tjänstemäns kompetenser är hett eftertraktade på arbetsmarknaden. TRR har genomgått perioder under pandemin med anmärkningsvärt höga volymer, men nu ser vi en kraftig rekyl åt andra hållet och det tar nu i genomsnitt 249 dagar för våra tjänstemän att hitta en positiv lösning, säger Johan Lagerhäll, tf vd på Trygghetsrådet TRR.
5353 tjänstemän var inskrivna hos TRR vid kvartalets slut. En minskning med 59% jämfört med samma kvartal 2021 då 13 207 tjänstemän var i omställning. Det är den lägsta siffran för ett enskilt kvartal sett under en tioårsperiod bakåt.
92% av tjänstemännen vidare till ny sysselsättning
Antalet tjänstemän som landat i en positiv lösning har legat på en mycket hög nivå ända sedan hösten 2020. Det var under den period som arbetsmarknaden för svenska tjänstemän ljusnade efter en lång tid av osäkerhet under pandemin. Totalt har 2442 tjänstemän i omställning gått vidare till ny sysselsättning via TRR under första kvartalet.
– Vi har inte sett så låga inflöden av tjänstemän på flera år, vilket indikerar en stabiliserad arbetsmarknad. Extra glädjande är att det är fler som hittar nya positiva lösningar än som söker stöd hos oss. Det är tydligt att pandemins påverkan på den svenska arbetsmarknaden nu tydligt mattats av och än ser vi hos TRR inga stora effekter av kriget i Ukraina men vi följer mycket noggrant utvecklingen, säger Johan Lagerhäll.
Fakta i siffror:
- 5353 tjänstemän är just nu inskrivna hos TRR (jfr 13 207 under första kvartalet 2021)
- Totalt har 2442 tjänstemän gått vidare till ny sysselsättning under kvartalet
- Genomsnittstiden för att hitta en ny sysselsättning är 249 dagar
- För de som hittat ny sysselsättning under kvartalet fördelar det sig som nedan:
- Över hälften, 57%, går vidare till ny anställning
- Ca en tredjedel, 29%, går vidare till ny tidsbegränsad anställning
- 7% går vidare till studier och 6% startar egen rörelse eller företag
De branscher som rekryterat flest tjänstemän under första kvartalet:
1. Handel & Försäljning
2. Bygg/Anläggning/Fastighet
3. Data/IT
4. Service & Tjänster
5. Offentlig sektor
Vanligaste befattningarna för dom som fått nytt arbete:
1. Projektledare
2. Administratör
3. Kundtjänstmedarbetare
4. Ekonomiassistent
5. Inköpare
Vanligaste utbildningarna bland dom som valt att studera under kvartalet:
1. Hälso- och sjukvård
2. Företagsekonomi, handel och administration
3. Pedagogik och lärarutbildning
4. Lantbruk, trädgård, skog och fiske
5. IKT, informations- och kommunikationsteknik
Nyckelord
Kontakter
Anton Almqvist KällénPresschefTRR
Är du journalist och vill komma i kontakt med oss på TRR?
Ring gärna vår pressavdelning för mediefrågor.
Om
TRR är en aktör inom omställning och arbetslivscoaching. Vi stöttar uppsagda tjänstemän på vägen mot en ny anställning, studier eller att starta eget företag. TRR har 35 000 anslutna medlemsföretag där totalt 950 000 tjänstemän arbetar. Målet är att vägen från ett jobb till en annan positiv lösning ska vara så kvalitativ, effektiv och meningsfull som möjligt. Vi är cirka 270 engagerade medarbetare, som finns över hela Sverige. TRR drivs som en stiftelse utan vinstintresse och initierades 1974 av parterna på den privata arbetsmarknaden, arbetsgivarförbunden inom Svenskt Näringsliv och fackförbunden inom PTK. Styrelsen består av representanter för PTK och Svenskt Näringsliv.
Följ TRR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TRR
Försiktig ljusning på arbetsmarknaden för tjänstemän1.10.2026 15:18:09 CEST | Pressmeddelande
Under årets tredje kvartal har 4 300 tjänstemän blivit uppsagda och beviljats omställningsstöd från TRR. Det är en minskning med 600 personer jämfört med föregående kvartal. 9 av 10 som lämnade TRR fick jobb, startade eget företag eller påbörjade längre studier.
Karin Magnusson ny programledare på TRR15.9.2026 15:00:36 CEST | Pressmeddelande
Karin Magnusson blir ny programledare för TRR Trygghetsrådets video- och poddproduktioner. Hon kommer även att arbeta med formatutveckling. – Rekryteringen av Karin är en del av en större satsning vi gör för att ännu bättre nå vår stora målgrupp tjänstemän, säger Susanna Kowalski, chef rörlig media på TRR.
Färre tjänstemän uppsagda3.7.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sakteligen återhämtar sig arbetsmarknaden för privatanställda tjänstemän. Under våren har 4 900 uppsagda beviljats stöd hos TRR Trygghetsrådet, en minskning med 22% jämfört med samma period i fjol. 9 av 10 arbetssökande som lämnat TRR under andra kvartalet har dessutom fått en ny sysselsättning.
AI har inte lett till fler uppsägningar av svenska tjänstemän8.5.2026 07:54:23 CEST | Pressmeddelande
Trots farhågor om att många traditionella tjänstemannayrken står inför en hög risk att ersättas av AI syns ännu inga tydliga tecken på att detta sker i Sverige. Det visar en ny analys från TRR Trygghetsrådet som studerat data över 50 000 uppsagda tjänstemän.
Ljusare arbetsmarknad för tjänstemän13.4.2026 13:21:49 CEST | Pressmeddelande
Tiotusentals tjänstemän i privat sektor har blivit uppsagda de senaste åren till följd av en svagare konjunktur. Men nu ser det aningen ljusare ut. Under inledningen av året har 4 800 uppsagda tjänstemän beviljats omställningsstöd hos TRR Trygghetsrådet, 13% färre än i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
