Så här kommer kommunstyrelsen att säkerhetsprövas
9.11.2022 12:59:28 CET | Norrköpings kommun | Pressmeddelande
Lagstiftningen säger att Norrköpings kommun ska utföra säkerhetsprövningar på personer som kan komma att behöva hantera frågor som rör Sveriges säkerhet. Vad gäller förtroendevalda handlar det första hand om kommunstyrelsens ordförande, vice ordförande, ledamöter och ersättare. Vid säkerhetsprövningen prövas personen med utgångspunkt av den roll eller funktion som man innehar och vilka uppgifter det kan bli tal om som man behöver vara säkerhetsprövad för. Exempel på det rör framtida dokument och säkerhetskänslig information som kan behöva hanteras av kommunstyrelsen. Processen för säkerhetsprövning kommer att hanteras skyndsamt efter de senaste dagarnas mediala uppmärksamhet i frågan.
- Vi ser som jag tidigare sagt allvarligt på de uppgifter som framkommit. Efter dialog kommer kommunen nu påskynda processen av säkerhetsprövningar runt kommunstyrelsen, och där ingår Christopher Jarnvall. Då får vi fram ett sakligt underlag, säger Sophia Jarl (M), kommunstyrelsens ordförande.
Hela arbetet med att säkerhetspröva kommunstyrelsen beräknas vara klart till årsskiftet. Säkerhetsprövning sker enligt ett strikt regelverk och under sekretess. Processen startar med en bakgrundskontroll av berörda personer, sedan genomförs säkerhetssamtal. Det är Säkerhetspolisen som sedan utför en registerkontroll. Efter det gör kommunen en samlad bedömning. Det är viktigt att personerna som säkerhetsprövas har nödvändiga kunskaper om totalförsvaret, säkerhetsskyddad information och vad en säkerhetsprövning innebär så därför utförs också en utbildningsinsats.
Rekommendation för politiska befattningar som ska säkerhetsprövas
Politiska befattningar nedan bör enligt Länsstyrelsen Östergötland i samråd med Regionala rådet för skydd mot olyckor och krisberedskap säkerhetsprövas för att befattningshavarna ska kunna delges ett fullständigt beslutsunderlag i frågor som rör planering inför extraordinära händelser i fredstid, höjd beredskap samt planering för totalförsvaret:
- Kommunfullmäktige; Ledamöter som har tilldelats uppdrag, där uppdraget innebär att ledamoten kan komma att ta del av säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter.
- Kommunstyrelsen; Ordförande, vice ordförande, ledamöter och ersättare.
- Krisledningsnämnd; Ordförande, vice ordförande, ledamöter och ersättare.
- Andra styrelser och nämnder; De som hanterar säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter eller de som bedriver säkerhetskänsligt verksamhet.
Kontaktperson
Sophia Jarl (M)
Titel: kommunstyrelsens ordförande
Telefon: 0725-83 69 66
__________________________________________-
Avsändare: Helena Jalkner, presskommunikatör
Telefon: 0725-97 09 00
Om
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare, varav cirka 68 000 är förvärvsarbetande. I kommunen finns drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping. Under mandatperioden 2022-2026 styrs Norrköpings kommun av borgerlig samverkan, som består av M, KD och L.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Tillfälligt utökad serveringstid kan beviljas under fotbolls-VM1.4.2026 09:44:25 CEST | Pressmeddelande
Fotbolls-VM spelas i USA, Mexiko och Kanada under perioden 11 juni till 19 juli, där Sverige deltar efter vinsten över Polen igår kväll. På grund av tidsskillnaden kan det bli tillfälligt utökade serveringstider för restauranger och andra serveringsställen.
Politisk enighet om markförlagda spår för Ostlänken25.3.2026 08:30:41 CET | Pressmeddelande
Alla partier i Norrköpings kommunfullmäktige är överens om att markförlagda järnvägsspår vid stationsområdet är den bästa lösningen för Ostlänken. Det gör att planeringsarbetet får en ny riktning för att färdigställa Ostlänken som kommer att ge plats för fler tåg och bidra till både smidigare arbetspendling och regional utveckling.
Förändringsarbete gav resultat på Mosstorpskolan – ärendet avslutas24.3.2026 17:15:01 CET | Pressmeddelande
Enligt Skolinspektionen har Mosstorpskolan åtgärdat de brister som påtalats tidigare och ärendet avslutas, tack vare ett omfattande förändringsarbete som nu gett resultat.
Lönesatsning inom vård- och omsorgsyrken24.3.2026 15:06:20 CET | Pressmeddelande
Norrköpings kommun genomför en lönesatsning för undersköterskor, stödassistenter, vårdare och vårdbiträden under 2026. Satsningen som börjar gälla 1 april är en del av en politisk uppgörelse mellan Kvartetten och Vänsterpartiet för att höja lönerna för nämnda vård- och omsorgsyrken.
Lägesbild och åtgärdsplan för det brottsförebyggande arbetet23.3.2026 16:11:08 CET | Pressmeddelande
I enlighet med lag (2023:196) om kommuners ansvar för brottförebyggande arbete har Norrköpings brottsförebyggande råd, NoBrå, har tagit fram en övergripande lägesbild av brottsligheten i kommunen samt en åtgärdsplan för de fem prioriterade områdena: Organiserad brottslighet, barn och unga, våld i nära relationer, välfärdsbrott och bedrägerier samt oro och upplevd otrygghet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
