Så kommer SKR styras den kommande mandatperioden
13.2.2023 12:58:59 CET | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
- Jag ser fram emot samarbetet den kommande mandatperioden. Det är bra för SKR att vi tillsammans kan bilda en majoritetsledning. Kommuner och regioner i Sverige står inför stora utmaningar framåt. Vi behöver ta oss an dessa utmaningar i bred politisk enighet, säger Anders Henriksson, gruppledare för Socialdemokraterna i SKR.
- Kommuner och regioner har stora utmaningar framför sig i frågor som rör demokrati, ekonomi, kompetensförsörjning, utbildning, hälso- och sjukvården, äldreomsorg samt frågorna som rör den hållbara omställningen och klimatet. Vi i SKR behöver vara en stark röst för den lokala och regionala nivån i det viktiga arbetet vi har framför oss, säger Carola Gunnarsson, gruppledare för Centerpartiet i SKR.
- SKR har ett viktigt uppdrag att bidra till utvecklingen av en stark välfärd i hela landet. Nu ser vi fram emot att vi som bildar majoritet tillsammans med de andra partierna ska arbeta för att ge kommuner och regioner en stark röst i en svår tid, säger Emil Broberg, gruppledare för Vänsterpartiet i SKR.
- Jag är väldigt glad att vi har lyckats samla en bred majoritet i SKR och ser mycket fram emot att arbeta tillsammans kommande period. Det kommer behövas för att kunna möta de utmaningar som kommuner och regioner står inför, inte minst på området miljö och klimat, säger Karin Thomasson, gruppledare för Miljöpartiet i SKR.
För mer information, kontakta:
Johanna Storbjörk, Socialdemokraterna, 072-997 60 85
Heléne Lundberg, Centerpartiet, 072-248 88 28
Emil Broberg, Vänsterpartiet, 070-622 87 07
Karin Thomasson, Miljöpartiet, 070-699 99 28
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Socialdemokraterna knackar dörr över hela Sverige8.2.2026 10:24:32 CET | Pressmeddelande
Idag kampanjar Socialdemokraterna över hela landet inför valet. Partiet möter väljare genom dörrknackning på över 100 platser runt om i Sverige, med flera av de främsta företrädarna ute i landet för samtal om Socialdemokraternas plan för Sverige.
Magdalena Andersson och Tobias Baudin besöker Jokkmokk6.2.2026 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson och partisekreterare Tobias Baudin besöker Jokkmokks marknad lördagen den 7 februari.
Tobias Baudin besöker Piteå5.2.2026 14:28:22 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 6 februari besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Piteå för att träffa medlemmar, fackligt engagerade och väljare. Under dagen står arbetsmiljö, facklig organisering och den kommande valrörelsen i fokus, kombinerat med kampanjaktiviteter i centrala Piteå.
Pressinbjudan: Socialdemokraterna presenterar valplattform5.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag kl 08.45 presenterar Magdalena Andersson tillsammans med Mikael Damberg, Lena Hallengren och Teresa Carvalho Socialdemokraternas plan för Sverige – en plan för att förbättra vardagen för hårt arbetande människor och göra Sverige starkt igen.
Tobias Baudin besöker flera kommuner i Skåne2.2.2026 10:19:58 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin besöker Skåne den 3-4 februari för att träffa medlemmar och lokala företrädare. Han kommer att hålla öppna möten på temat välfärd och genomföra flera verksamhetsbesök i Bjuv, Svalöv och Helsingborg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum