Samhällskostnaderna för bilbrott slår rekord

Trenden är fortsatt att antalet bilstölder minskar, men att samhällskostnaderna ökar.
Nya siffror från försäkringsbranschen visar att bilbrottsåret 2022 återigen slog rekord i utbetalda ersättningar för motorfordonsförsäkringar (stöld och inbrott), med 1 044 940 691 kronor. För personbilar (privatägda och företagsägda) var summan 711 110 671 kronor. Det är den högsta summan hittills, enligt statistik från Svensk Försäkring.
Det är bland annat de tekniskt avancerade bilarna med dyra högteknologiska reservdelar som ökar kostnaderna, men också den fortsatt skyhöga stöldfrekvensen av katalysatorer.
De senaste fyra åren har antalet katalysatorstölder ökat med över 10 000 procent. Katalysatorerna är stöldbegärliga för att de innehåller ädelmetaller som säljs dyrt på svarta marknaden.
– Vi har efter en tid av oroligheter i världen sett att priserna har gått upp på reparationer och på reservdelar. Samtidigt ser vi att det är brist på många reservdelar, som katalysatorer. Detta i sig leder till ökad brottslighet, säger Ann Hassel Tano, på If.
”Ligorna härjar fritt”
Men det stora problemet är hur enkelt det är för kriminella att komma undan med de här brotten i Sverige, enligt If.
– Sverige har etablerats som en attraktiv marknad för de internationella brottsnätverken. De kan i stort sett härja fritt och lämna landet med stöldgods. 90 procent av allt stöldgods lämnar Sverige och går österut. Detta måste få ett stopp, säger Ann Hassel Tano.
Den samlade analysen i Ifs Bilbrottsbarometer är att gränsarbetet i Sverige måste
förstärkas kraftigt för att brottsligheten ska minska.
– Nu krävs politiska beslut och en skärpning av lagen. Ett första steg är att kriminalisera utförsel av stöldgods och att utöka gränsmyndigheternas samordning för att sätta stopp för denna brottslighet. Både Polisen och Tullen behöver få fler resurser och ett utökat mandat, säger Ann Hassel Tano, på If.
If: Fyra prioriterade åtgärder för att stärka Sveriges gränser
Kriminalisera utförsel av stöldgods och inför systematiska kontroller.
Utöka gränsmyndigheternas samordning och gemensamma insatser
Utvisa återkommande brottslingar med förbud att återvända
Ge Tullen och Polisen möjligheter att använda modern teknik som rutin
Fler slutsatser i Bilbrottsbarometern 2023:
• Antalet bilbrott minskar över tid men stölderna blir alltmer högteknologiska och inriktade på avancerade och dyra reservdelar. Under året ökade samhällskostnaderna kopplat till fyra särskilt utsatta bildelar; strålkastare, navigationssystem, airbags/rattar samt katalysatorer.
• Drygt var fjärde bil – 26 procent, eller cirka 1 500 bilar – av de som efterlystes under året återfanns inte. Det var framför allt dyrare bilmodeller som försvann.
• Under året kom signaler om att internationella nätverk börjat samverka med de svenska kriminella gängen. Utländska nätverk samarbetar med så kallade ankarpersoner och ankarplatser i Sverige.
• Trots att elbilar blir allt vanligare är de fortfarande relativt förskonade från brott. Stöder av såväl reservdelar som hela fordon är sällsynt.
• I juli 2021 fick Tullen utökade befogenheter vid gränsen när det gäller utförsel av gods, men enligt experter har det inte påverkat brottsligheten. Det beror på att myndigheten inte tillåts leta efter stöldgods på eget initiativ. Tullkontroll görs idag nästan uteslutande för inkommande gods – inte utgående gods.
• Ifs undersökning Svenskarna och bilbrott visar att många svenskar inte skyddar sig mot bilbrott – trots oro för konsekvenser. En tredjedel av bilförarna (35 %) skulle bara klara sig högst tre dagar utan bil innan det skulle innebära stora negativa konsekvenser i vardagen. 55 procent skulle klara sig högst en vecka.
Läs hela rapporten här: bilbrottsbarometer-2023.pdf (if.se)
Läs mer: Så skyddar du dig från bilbrott: Bilinbrott och bilstöld – så håller du biltjuven borta | If
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder


Dokument
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
