Satsning på besöksnäringen för fler jobb i hela landet
4.7.2018 11:30:00 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Många svenskar jobbar i besöksnäringen och i år sysselsätter sektorn 176 000 personer. Regeringen har därför satsat stort på besöksnäringen under mandatperioden. Marknadsföringen av Sverige utomlands har ökat liksom anslaget till Visit Sweden och särskilda satsningar har gjorts på natur- och ekoturism. Regeringen har också inrättat ett dialogforum med aktörer inom näringen.
För att besöksnäringen ska fortsätta sin positiva utveckling behövs det samtidigt göras mer. Därför vill socialdemokraterna ta ett samlat strategiskt grepp om besöksnäringen och satsa 400 miljoner kommande fyra åren/100 miljoner per år för att skapa fler jobb och tillväxt.
- Besöksnäringens betydelse kan inte överskattas. Den skapar jobb, intäkter till bygden och gör stora delar av Sverige mer attraktiv att leva på, säger partiledare Stefan Löfven.
Socialdemokraterna vill därför ta fram en samlad besöksnäringsstrategi. Strategin ska bland annat omfatta utvecklingen av nya och hållbara turistupplevelser, hur den tekniska utvecklingen ska utnyttjas och förbättra och förenkla för företagen.
För att hålla ihop politiken bättre vill Socialdemokraterna att Tillväxtverket blir ansvarig myndighet för besöksnäringsfrågor.
Nya och tydliga mål för besöksnäringen ska också sättas upp för den kommande mandatperiod.
Totalt vill Socialdemokraterna satsa 100 miljoner kronor årligen, i huvudsak i form av ökade anslag till Tillväxtverket. Satsningen ska påbörjas under nästa mandatperiod.
Kontakt:
Jonatan Holst, pressekreterare till Stefan Löfven, +46 72 227 85 35
Nyckelord
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Erika Bjerström och Blankspot fick årets Anna Lindh-pris15.6.2026 20:08:23 CEST | Pressmeddelande
Under måndagskvällen delades 2026 års Anna Lindh-pris ut till journalisten och författaren Erika Bjerström för hennes modiga, kunniga och djupt mänskliga journalistiska arbete i en tid präglad av krig, klimatkris, demokratiskt tillbakadragande och ökande polarisering. - I decennier har Erika Bjerström gjort världspolitikens mest brännande frågor begripliga. Hon är modig och har stor integritet, och kombinerar det med en tro på demokrati och det öppna samtalet säger Ann Linde, ordförande i Anna Lindhs Minnesfond.
Tidöpartierna bryter tio år av samsyn i KU9.6.2026 11:33:24 CEST | Pressmeddelande
Riksdagens konstitutionsutskott (KU) har avslutat sin årliga granskning av regeringen. I årets granskning har utskottet behandlat totalt 40 anmälningar från riksdagens ledamöter. Granskningen markerar ett brott mot den praxis som under lång tid präglat KU:s arbete, då partierna inte har kunnat enas om samtliga bedömningar i betänkandet.
Pressträff med Mikael Damberg9.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag håller Mikael Damberg pressträff med krav på finansministern inför debatten om vårändringsbudgeten 2026.
100 dagar kvar till valet – Tobias Baudin besöker Sölvesborg5.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fredagen den 5 juni besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Sölvesborg för att träffa medlemmar, företagare och lokala företrädare.
Tobias Baudin besöker Hässleholm4.6.2026 11:26:29 CEST | Pressmeddelande
Idag besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Hässleholm för att träffa företagare, föreningsliv och lokala företrädare. Dagen avslutas med dörrknackning för att möta väljare inför valet den 13 september.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
