Stångåstaden

Sex nomineringar till Stångåstaden

Dela

Stångåstaden kan tillsammans med sina samarbetspartners stoltsera med sex nomineringar till Publishingpriset och Svenska Designpriset 2017. Det är kommunikationsbyrån Byn i Norrköping och RM-byrån (relationsmarknadsföring) Bon Relations i Stockholm som står bakom produktionen tillsammans med Stångåstaden.

Stångåstaden kundtidning, producerad av Bon Relations, är nominerad till både Publishingpriset och Svenska Designpriset Det är även Årsredovisningen 2016, producerad av Byn. Dessutom är Handboken för inkluderande kommunikation och jubileumsboken Vår stad vid Stångån nominerade till Svenska Publishingpriset. Båda producerade av Byn.

- Det känns fantastiskt roligt med så många nomineringar till två prestigefyllda pris, säger Marie Aktö, marknadschef Stångåstaden. Vi är stolta och glada över vårt framgångsrika arbete tillsammans med Byn och Bon Relations.

För ytterligare information kontakta gärna:
Marie Lorentzon, kommunikationsansvarig Stångåstaden, tel. 013-20 85 63.

Kontakter

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Stångåstadens hyresnivåer för 2026 klara18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande

En ny överenskommelse har träffats mellan Stångåstaden och Hyresgästföreningen gällande Stångåstadens hyror för 2026. Överenskommelsen innebär en höjning av hyrorna med 3,25 procent och gäller från den 1 februari 2026, ingen retroaktiv hyra utgår. För nyproducerade bostäder blir höjningen något lägre. I överenskommelsen ingår även att den så kallade HLU-rabatten, där HLU står för hyresgäststyrt lägenhetsunderhåll, räknas upp vilket innebär att hyresgäster som tar väl hand om sin lägenhet kan få en högre hyresrabatt.

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye