Stångåstaden

SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan

Dela
Nu börjar Eddan, Stångåstadens nyproduktion i korsningen Drottninggatan/Djurgårdsgatan, fyllas med liv. De första 22 hyresgästerna har flyttat in och nu står det även klart att SkandiaMäklarna kommer att hyra lokaler i Eddan.
SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan. På bilden Henrik Arkelskog, SkandiaMäklarna, och Ulrika Frost, Stångåstaden.
SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan. På bilden Henrik Arkelskog, SkandiaMäklarna, och Ulrika Frost, Stångåstaden.

-          Det är härligt att se Eddan fyllas med liv. Läget är fantastiskt, både för boende och verksamheter. Är det någon som vet värdet av ett bra läge så är det mäklare, därför är vi givetvis glada att kunna välkomna SkandiaMäklarna till Eddan , säger Ulrika Frost, som arbetar med affärsutveckling och uthyrning av kommersiella fastigheter på Stångåstaden.

SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan senhösten 2020. Lokalerna är på 366 kvadratmeter på två plan. På markplan kommer lokalerna vara anpassade för kundmöten medan andra våningen blir arbetsplatser.

-          För oss har läget och det faktum att vi flyttar in i en nyproduktion varit avgörande. I och med att det är en nyproduktion har vi möjlighet att vara med och påverka material och utformning av lokalerna vilket varit viktigt för oss. Vi får fina möjligheter att ta emot våra kunder och dessutom får vi otroligt bra exponering ut mot Djurgårdsgatan och Drottninggatan, säger Henrik Arkelskog, Franchisetagare på SkandiaMäklarna i Linköping.

 

Fakta lokaler i Eddan:

  • Totalt byggs ett 20-tal lokaler, både i markplan och en trappa upp.
  • Storleken varierar från 40 till flera hundra kvadratmeter.
  • Stångåstaden kommer att flytta sin Bobutik och kundtjänst till lokaler i Eddan.

Fakta om lägenheterna i Eddan:

  • Totalt byggs 231 lägenheter.
  • I den första etappen byggs 133 lägenheter, varav 66 stycken ettor.
  • Av de 66 ettorna så är cirka 60 av hyresgästerna födda på 90-talet och de flesta är tjejer. 
  • Majoriteten av lägenheterna har en hyra som understiger 6 000 kr/mån

Nyckelord

Kontakter

Ulrika Frost, affärsutveckling och uthyrning av kommersiella fastigheter Stångåstaden, telefon 013-20 85 84

Bilder

SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan. På bilden Henrik Arkelskog, SkandiaMäklarna, och Ulrika Frost, Stångåstaden.
SkandiaMäklarna flyttar in i Eddan. På bilden Henrik Arkelskog, SkandiaMäklarna, och Ulrika Frost, Stångåstaden.
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye