Skattereformer har gynnat män mer än kvinnor
– Lägre skatt på näringsinkomster och kapital, plattare skatter och ökad moms har bidragit till att gruppen män har fått större skattesänkningar än gruppen kvinnor. Skattesystemet behöver gå igenom en reform där effekterna på jämställdheten också tas med i utformningen, säger Peter Vikström, analyschef på Jämställdhetsmyndigheten.
Skattesystemet har länge haft en roll med syftet att jämna ut ekonomiska förutsättningar. Ett exempel på hur den rollen har minskat över tid är att skatter för ränteinkomster, aktieutdelningar eller andra kapitalinkomster har minskat. Kvinnors andel av inkomster från ränta och utdelningar var 28 procent år 2019. Då män i genomsnitt har högre kapitalinkomster och inkomster från näringsverksamhet jämfört med kvinnor har de gynnats av de lägre skattesatserna för kapitalinkomster jämfört med inkomster från arbete.
– Jämställdhet har sällan diskuterats när Sverige har genomfört skattereformer. Vi ser dock att ekonomiska beslut tydligt påverkar kvinnor och män på olika sätt. Skattepolitiken har ofta varit inriktad på att främja tillväxt men perspektivet jämställdhet har inte alls vägt lika tungt, säger Peter Vikström.
Sedan ungefär 20 år är inkomstgapet mellan kvinnor och män ungefär 20 procent. Då ingår löner och andra arbetsinkomster, liksom kapitalinkomster och bidrag. Skattereformerna har i flera studier och rapporter konstaterats vara en viktig orsak till könsskillnaderna i ekonomin. Ett exempel från de senaste åren är när värnskatten för höginkomsttagare togs bort 2020. Av de som då fick en skattesänkning var fyra av fem män.
Nyckelord
Kontakter
Simon FalkPressansvarig
Tel:031-392 90 52press@jamstalldhetsmyndigheten.seDokument
Länkar
Om
Jämställdhetsmyndigheten är en statlig expertmyndighet som följer och analyserar utvecklingen inom jämställdhetsområdet. Myndigheten arbetar med att säkerställa att regeringens jämställdhetspolitiska prioriteringar får genomslag, genom att bidra till ett effektivt genomförande av jämställdhetspolitiken.
Följ Jämställdhetsmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jämställdhetsmyndigheten
Webbplatser för sexköp lockar hundratusentals svenskar1.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Det finns en stor efterfrågan på prostitution i Sverige och de digitala miljöerna spelar en stor roll. Det visar en ny kartläggning från Jämställdhetsmyndigheten.
Våld mot män i nära relationer går ofta under radarn29.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stereotypa normer om hur en man bör vara och uppträda gör att många pojkar och män inte söker hjälp när de blir utsatta för våld i nära relationer. Enligt statistik från Brottsförebyggande rådet blir var femte man utsatt för våld i en nära relation någon gång i livet.
Nio organisationer får bidrag för jämställdhetsprojekt1.7.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha bedömt 89 ansökningar beviljar Jämställdhetsmyndigheten statsbidrag för drygt tio miljoner kronor.
Kvinnor har sämre möjligheter än män att skaffa bostad28.5.2025 08:59:19 CEST | Pressmeddelande
Bostadsmarknaden förstärker ekonomiska skillnader mellan kvinnor och män. Kvinnor är oftare än män beroende av en partner för sin boendesituation och är mer beroende av hyresrätter. Det visar en ny rapport från Jämställdhetsmyndigheten.
Långsam utveckling för jämställdheten23.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inom flera områden går jämställdheten bakåt eller står stilla, visar Jämställdhetsmyndighetens årliga rapport. När politiker beslutar om konkreta åtgärder går utvecklingen framåt, men utvecklingen i samhället får konsekvenser även för jämställdheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
