Socialdemokraterna satsar 500 miljoner på cancervården
28.2.2018 11:50:00 CET | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Väntetiderna i cancervården måste fortsätta kortas. Socialdemokraterna vill därför bygga vidare på de satsningar som gjorts under mandatperioden och höja ambitionsnivån. Socialdemokraterna kommer därför satsa en halv miljard kronor per år de kommande fyra åren på en ny och utvecklad cancersatsning.
- Vi kan inte utrota cancer, men vi kan förebygga och ge dem som får cancerbeskedet en sjukvård i världsklass utan att det tar en enda dag av väntan mer än nödvändigt. Detta är ytterligare en investering för att vi ska ha trygg vård i hela landet, säger Stefan Löfven
Både antalet personer som insjuknar i cancer och kostnaderna för hälso- och sjukvården kommer att öka kraftigt fram till år 2040. Samtidigt kommer fler leva längre med cancer i takt med att diagnostisering och behandling av cancer blir bättre, vilket i grunden är bra men ställer högre krav på vård och rehabilitering. Socialdemokraterna vill därför fortsätta investera i cancervården.
Satsningen kommer att stärka barncancervården, förbättra upptäckten av hudcancer och stärka kompetens på cancerområdet i primärvården. Satsningen innebär att den statliga finansieringen av Sveriges sex regionala cancercentrum fortsätter.
- Vi har arbetat med cancervården sedan vi tillträdde och det har gett resultat. Nu vill vi bygga vidare på de satsningar som gjorts och höja ambitionsnivån för att öka tryggheten i Sveriges cancervård, säger Annika Strandhäll.
Kontakt:
Jonatan Holst, pressekreterare hos Stefan Löfven
+46 72-227 85 35
Victor Harju, pressekreterare hos Annika Strandhäll
+ 46 72 504 36 70
Nyckelord
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Mikael Damberg och Elfva Barrio besöker Västerås den 1 juni29.5.2026 14:17:24 CEST | Pressmeddelande
Måndagen den 1 juni besöker Mikael Damberg, ekonomisk-politisk talesperson för Socialdemokraterna, och Elfva Barrio, ordförande för S-studenter, Västerås för en heldag på temat industri, forskning, utbildning och samtal med väljare. Under dagen genomförs verksamhetsbesök vid Mälardalens universitet med fokus på den senaste forskningen inom robotik och artificiell intelligens, möte med IF Metall och dess klubbstyrelse samt föreläsning och samtal med studenter. Besöket avslutas med dörrknackning i Råby tillsammans med lokala företrädare. I samband med besöket på universitetet kommer Mikael Damberg och Elfva Barrio att presentera ett vallöfte från Socialdemokraterna.
Mikael Damberg och Moska Hassas besöker Borås den 29 maj28.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fredag den 29 maj besöker Mikael Damberg och SSU ordförande Moska Hassas Borås för en heldag med kampanjaktiviteter, skolbesök och verksamhetsbesök. Mikael Damberg kommer även att hålla ett anförande på Företagarnas kongress.
Pressträff med Teresa Carvalho21.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag torsdag den 21 maj kl. 11.00 håller Socialdemokraternas rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho en pressträff. På pressträffen presenteras en nyhet om omfattande åtgärder mot gängkriminalitet.
Pressträff med Magdalena Andersson och Mikael Damberg20.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag kl. 14.00 håller Magdalena Andersson och Mikael Damberg en pressträff. På pressträffen presenteras en nyhet.
Tobias Baudin besöker Gotland18.5.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 20 maj besöker Socialdemokraternas partisekreterare, Tobias Baudin, Gotland för verksamhetsbesök och kampanjande inför valet i september.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
