Socialdemokraterna: Stopplag ska förhindra fler NKS-affärer
4.9.2018 09:15:59 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Socialdemokraterna anser att vårdens pengar ska gå till vård, inte till dyra upphandlingar och höga konsultnotor. För att förhindra fler NKS-affärer går Socialdemokraterna till val på att införa ett stopp för s k OPS-avtal inom sjukvården.
- Det är helt orimligt att svenska skattepengar går till att bygga ett sjukhus som är dyrare än Wembley i London, Burj Khalifa i Dubai och lyxhotellet Bellagio i Las Vegas. Skattebetalare måste kunna lita på att offentliga medel används på bästa sätt. Därför behövs en stopplag för OPS i sjukvården, säger civilminister Ardalan Shekarabi.
Nya Karolinska Solna är det första större exemplet på en OPS-lösning i svensk sjukvård – en finansieringsmodell som drevs igenom av den styrande alliansen i Stockholms läns landsting. Förutom skenande kostnader för byggnation och drift har det handlat om vidlyftiga konsultarvoden med bristande underlag, personer i centrala beslutspositioner som riskerar att vara jäviga, en pågående undersökning av advokatbyrå där polisanmälan ännu inte uteslutits, risker för patientsäkerheten och växande vårdköer i kaoset efter omorganisationen.
- Vården på Nya Karolinska är fantastisk, men det är tack vare personalen och trots OPS-avtal och brister i byggnaden. Vi har hela tiden varit emot OPS-lösningen eftersom vårdens pengar ska gå till vård, säger oppositionslandstingsrådet Erika Ullberg (S).
För Socialdemokraterna är det glasklart. I ett starkare samhälle och ett tryggare Sverige ska sjukvården vara trygg för alla. Att vården finns där när du behöver den är grundläggande i vårt samhällsbygge.
Socialdemokraterna säger nej till fler ideologiskt drivna NKS-experiment och går till val på att införa en stopplag för OPS i sjukvården.
- Landstingsvalet är ett val om vem som ska styra över sjukvården, avtal och verksamhet på Nya Karolinska. Om vi får förtroendet kommer vi städa upp i Moderaternas NKS-affär, och vi är beredda att häva avtalet. Alliansen har lyssnat för mycket på konsulter, säger Erika Ullberg (S), oppositionslandstingsråd.
Genom en stopplag för OPS inom sjukvården ska fler NKS-affärer förhindras, och på så sätt säkerställs att vårdens pengar går till vård. En stopplag kan förhindra att ideologiska skygglappar skymmer sikten för hur skattebetalarnas pengar används på bästa möjliga sätt.
Vad Socialdemokraterna gjort i regeringsställning
• Tillsatt en utredning för att mot bakgrund av NKS utreda offentlig-privat samverkan, styrning och kontroll inom hälso- och sjukvården
• Tillsatt en utredning för att se över lagstiftning för att säkerställa att pengar till vård också går till vård och att det är behoven som styr (Styrning för en mer jämlik vård)
• Förbjudit försäljning av välfärdsverksamheter till underpris.
Fakta/Vad är OPS?
OPS, Offentlig-privat samverkan, är en form av upphandling där inte bara själva byggandet av till exempel ett sjukhus eller en motorväg överlåts på ett privat företag utan även finansiering och eventuellt drift. Syftet är bland annat att själva risken för fördyrning tas av den som OPS-avtalets sluts med, så att det privata bolaget bär risken, samt att få fram pengar för investeringar. Utfallet har dock ofta varit motsatsen, genom fördyrande avtal som fått tecknas efterhand för att lösa löpande situationer.
Presskontakter:
Andreas Enbuske, pressansvarig Erika Ullberg, 070-737 65 70
Matilda Glas, pressekreterare Ardalan Shekarabi, 070-367 03 64
Nyckelord
Om
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Tobias Baudin besöker Tidaholm, Falköping och Skövde21.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin besöker Tidaholm, Falköping och Skövde idag för möten med företag, studerande, pensionärer och fackliga representanter. Dagen inkluderar en rundvandring på PV Systems, klasspresentation, samtal med pensionärsföreningar och byggarbetare samt avslutas med dörrknackning i Skövde.
Tobias Baudin besöker Nässjö, Jönköping och Mullsjö20.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Nässjö, Jönköping och Mullsjö för verksamhetsbesök och kampanj inför riksdagsvalet. Under dagen besöker han bland annat Husqvarna Group, gör ett återbesök på Pizzeria Evergreen och knackar dörr i Sandhem i Mullsjö.
Mikael Damberg besöker Luleå17.4.2026 14:34:51 CEST | Pressmeddelande
Mikael Damberg, Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson, besöker Luleå måndagen den 20 april. Under dagen besöker han SSAB och håller ett anförande på Tillväxtdagen som arrangeras av Svenskt Näringsliv. Dagen avslutas med en dörrknackning i Gammelstad för att samtala med väljare.
Socialdemokraterna har samtalat med över 100 000 väljare17.4.2026 11:14:14 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraternas samtalskampanj, som startade historiskt tidigt, har nu passerat 100 000 genomförda dörrknackningssamtal med väljare runt om i landet. Jämfört med samma period före valet 2022 har man samtalat med nästan 80 000 fler väljare.
Pressträff med Anders Ygeman17.4.2026 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Idag fredagen den 17 april klockan 10.00 håller Anders Ygeman, utbildningspolitisk talesperson en pressträff om SD:s och regeringens skolmisslyckande. På pressträffen presenteras en nyhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
