Sommar och semesterfiranden ger handeln en nödvändig skjuts
25.7.2023 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande

Månadens resultat innebär att svenska handlare haft en negativ syn på kommande tre månader utifrån försäljning, antalet anställda och verksamhetens lönsamhet 14 månader i följd, vilket främst beror på den höga inflationen, konsumenternas försvagade köpkraft och företagens egna inköpskostnader.
- Sommarhandeln är en viktig period för hela handeln. Ökad turism från såväl svenska som utländska turister till följd av en svag krona gör att besöken i landets butiker blir fler. De positiva signaler vi nu får är ytterst välkomna efter det stålbad som handeln förvisso fortfarande genomgår, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Semester och ökad turism gynnar en hårt ansatt butikshandel
Många butikshandlare runt om i landet ser fram emot semestertider, då kundflödet ofta ökar till följd av ökad turism. Denna positiva effekt märks av i månadens mätning, indikatorvärdet ökar med 2,2 enheter vilket gör att månadens resultat landar på 80,0.
- Butiker runt om i landet har i över ett års tid märkt av ett minskat kundflöde, högre inköpspriser och dessutom chockhöjningar av butikshyror. Vi gläds verkligen åt att vi nu börjar höra något mer positiva tongångar och vi hoppas att dessa består framåt hösten och vintern, för annars riskerar fler butiker att behöva stänga igen, säger Sofia Larsen
Partihandeln backar - svag krona främsta anledningen
Till skillnad från butiks- och e-handeln, som ökar i månadens mätning, går partihandeln i motsatt riktning och backar med 2,8 enheter, vilket gör att partihandelns indikatorvärde faller tillbaka till 80,8. Det största orosmolnet är den väldigt svaga kronan, vilket skapar stora problem för en bransch som främst handlar i dollar och euro.
- Partihandeln hamnar ofta lite i skymundan när de tuffa ekonomiska tiderna kommer på tal, vilket är underligt. Det är en extremt viktig delbransch inom handeln och det är också den som ser störst farhågor med att kronan är så pass svag. Likt Riksbanken är vi väldigt oroliga för det läge vi nu befinner oss i, och vilka effekter det kan tänkas ge, säger Sofia Larsen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder
Dokument
Länkar
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Lyft för skoförsäljningen i januari13.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera tunga månader för skohandeln blev det en något bättre och efterlängtad start på det nya året. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade skoförsäljningen med 11,1 procent i januari, medan klädförsäljningen ökade med 1,4 procent, jämfört med samma period i fjol.
Det handlar om Sverige – Svensk Handel lanserar valmanifest11.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Handeln är en motor som får Sverige att gå runt. Varannan karriär börjar i handeln och branschen är en av näringslivets största arbetsgivare. Ett samhällsbidrag som dock inte tas för givet. För att få i gång ekonomin och skapa fler jobb måste Handelslandet Sverige prioriteras.
Sociala medier-inlägg mest överskattat på alla hjärtans dag9.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Rosor är röda, violer är blå, helt klart är att intresset för alla hjärtans dag ser ut att bestå. Omkring varannan svensk planerar att uppmärksamma dagen i år. Samtidigt väntas den totala konsumtionen uppgå till cirka 960 miljoner kronor, en tydlig nedgång jämfört med fjolårets omkring 1,35 miljarder kronor.
Second hand omsatte 16 miljarder kronor 20255.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots en fortsatt stor efterfrågan på second hand-produkter sjönk omsättningen under 2025. Men tappet drivs inte av bristande intresse, utan snarare av en förbättring av hushållens ekonomi. Något mindre omsättning till trots förblir segmentets framtidsutsikter goda.
Nästan varannan handlare utsattes för brott under 202529.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Att utsättas för brott har blivit en handlares vardag. Nya siffror visar på att brottsutsattheten förblir hög, och att nästan varannan handlare drabbades under 2025. Mängdbrotten har blivit ett samhällsproblem och Svensk Handel kräver nu en tydligare polisiär närvaro och hårdare straff.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


