Standardpodden – inte bara för nördar
12.10.2017 10:52:58 CEST | Svenska institutet för standarder, SIS | Pressmeddelande

Syftet med Standardpodden är att bidra med kunskap om hur standarder kan användas så att organisationer kan förbättra sin verksamhet. I varje avsnitt intervjuar Marcus Ihre en eller flera experter inom olika områden, förstås kvalitet och miljö men också sådant som informationssäkerhet, riskhantering och socialt ansvarstagande.
– Vi vänder oss både till den som är nyfiken och inte vet så mycket om standarder som de som är nördigt kunniga på det här området. Mina gäster kommer att få dela med sig av sin kunskap om hur standarderna fungerar och vad man kan åstadkomma i praktiken, säger Marcus Ihre.
I det första avsnittet samtalar Marcus Ihre med experten Tina Bohlin om ISO 9001 som är en ledningssystemstandard för kvalitet. ISO 9001 är en mycket väl använd ledningsstandard världen över och den är extra aktuell just nu eftersom det är hög tid att gå över till den nya utgåvan. Tillsammans gräver Marcus Ihre med sin gäst djupare i vad som är nytt och hur man tar steget över till den nya versionen.
SIS har länge producerat handböcker som komplement till standarder och erbjuder även utbildningar och webbtjänster för att stötta de som arbetar med kvalitet, miljö och hållbarhet. Standardpodden blir i det här sammanhanget ett självklart komplement.
– Standardpodden ska kunna vara intressant att lyssna på för personer som jobbar med allt från miljö och hållbarhet, kvalitet, HR till kommunikation. För att inte tala om ledningsgrupper och styrelser i svenska organisationer. Verksamhetsutveckling är intimt sammankopplat med affärsutveckling, det bottnar väldigt mycket i de strategiska frågor som ledningen har på sitt bord, säger Marcus Ihre.
Standardpodden kommer att sända sex gånger om året.
Här kan du lyssna på Standardpodden: #1 På djupet i nya ISO 9001
Nyckelord
Kontakter
Marcus IhreHållbarhetsexpert och standardiseringschef för miljö och hållbar utveckling
Tel:08-555 52051marcus.ihre@sis.seEva HögströmPressansvarig, SIS, Swedish Standards Institute
Tel:0704-269862eva.hogstrom@sis.seBilder





Länkar
Om
Svenska institutet för standarder, SISSolnavägen 1 E/Torsplan
113 65 Stockholm
08 - 555 520 00https://www.sis.se
SIS är en del av ISO och CEN som är ett nätverk av experter som arbetar med att skapa internationella standarder. Hos oss kan aktörer ta initiativ till standardisering som främjar Sveriges konkurrenskraft och ger smart och hållbar samhällsutveckling. SIS samverkar med alla delar av det svenska samhället, som till exempel industri, akademi, offentlig sektor och frivilligorganisationer.
SIS projektleder det svenska arbetet med att ta fram standarder. Vi verkar för ökat svenskt inflytande i internationella samarbeten och för att standardisering sprids och tillämpas i Sverige. Vi erbjuder också utbildningar, tjänster och produkter som hjälper våra kunder att utveckla sina verksamheter och skapa samhällsnytta med hjälp av standarder. SIS är utsedd av regeringen som svenskt standardiseringsorgan inom ansvarsområdena för ISO och CEN.
Följ Svenska institutet för standarder, SIS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska institutet för standarder, SIS
SIS rekryterar kommunikationschef från Sveriges Radio17.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Susanna Mörner är ny kommunikationschef på Svenska institutet för standarder, SIS. Hennes breda erfarenhet, inte minst inom varumärkesutveckling, blir en viktig tillgång i SIS fortsatta utveckling inom digitalisering och förändrade kundbehov.
Sverige standardiserar hundsök vid läckor i ledningsnät19.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas som inte upptäcks i tid, eller att man gräver efter läckor på fel plats, kan bli mycket kostsamt. Hundar som tränats i att lokalisera läckor är ett snabbt och miljövänligt komplement till traditionella metoder som nu efterfrågas av energi- och VA-branschen. En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar.
Nya standarder verktyg i kampen mot hälsofarliga leksaker11.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln pågår för fullt, och många köper leksaker till barnen. Nu har nya standarder tagits fram för att öka säkerheten och minska hälsofarliga kemikalier i leksaker.
MannTek får Standardiseringspriset 202522.10.2025 07:30:10 CEST | Pressmeddelande
– MannTek visar vilken kraft som finns i standardisering, inte bara som drivkraft för global innovation och energiomställning, utan också som verktyg för att stärka svensk konkurrenskraft. De visar hur svenska företag kan ta ledningen och positionera sig internationellt, säger Annika Andreasen, vd Svenska institutet för standarder, SIS.
Sverige får starkare roll i internationell standardisering14.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SIS vd Annika Andreasen har valts in i ISO:s styrelse, vilket innebär ökat svenskt inflytande i utvecklingen av internationell standardisering. Standardisering är avgörande för att underlätta global handel, och att kunna påverka den är strategiskt viktigt för Sverige och svensk konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum