Stångåstaden bygger 38 nya kombohus i Linköping
22.9.2020 12:16:44 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande

- Det känns väldigt roligt att vi nu startar byggnationen av kombohus i Ekängen. När vi tittar på efterfrågan och kötider för olika typer av bostäder så är våra radhusområden väldigt populära. De fyller dessutom en viktig funktion idag för den som har råd med hyran men inte klarar bankernas krav på kontantinsats säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
Syftet med kombohusen är att genom en förenklad upphandlingsprocess så sänks byggkostnaden, byggprocessen kortas ner och i slutändan kan kunderna erbjudas ett nyproducerat boende av hög kvalitet till en rimlig månadskostnad. Radhusen som ska byggas i Ekängen är Kombohus Småhus från Götenehus.
- Götenehus är en bostadsbyggare både åt konsument och professionella beställare och vår nya volymhusfabrik ger oss möjligheter att erbjuda marknaden bostäder med mycket korta byggtider på plats. Att volymhusfabriken stod klar samtidigt som vi vann ramavtalsupphandlingen med SABO var en ren tillfällighet men ack så trevlig säger Mic Möller, chef B2B på Götenehus.
- Vi jobbar tillsammans med Linköpings kommun för att få fram detaljplaner där vi kan bygga fler kombohus eller liknande industriell produktion säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
Radhusen i Ekängen beräknas vara inflyttningsklara 2022.
Fakta:
Antal radhus: 38
Rum: 4 rum och kök
Yta: 104 kvm fördelat på två plan
Parkering: intill husentrén
Upplåtelseform: hyresrätt
Läs mer: www.stangastaden.se
För mer information och anmälan, kontakta gärna:
Fredrik Törnqvist, vd AB Stångåstaden, 072-574 96 60
Mic Möller, chef B2B Götenehus, 0511-34 56 74
Nyckelord
Bilder


Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Välkommen till nyinvigning av Flamman21.8.2026 14:08:54 CEST | Pressinbjudan
Den 25 augusti nyinvigs Flamman, ett av Linköpings mest klassiska studentområden. Under flera års tid har området genomgått en omfattande utveckling. Korridorsrum och lägenheter har renoverats samtidigt som området har kompletterats med 187 nybyggda studentlägenheter.
Stångåstaden och COLIVE i samarbete om delningsbostäder i Linköping13.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden och COLIVE har tecknat blockhyresavtal avseende delningsbostäder i Ebbepark i Linköping. Huset omfattar 44 bostäder och är ett av de första projekten i Sverige som godkänts av Hyresnämnden enligt det nya regelverket för blockuthyrning av delningsbostäder.
Vi förändrar och förstärker vårt trygghetsarbete12.8.2026 11:07:22 CEST | Blogginlägg
Stångåstaden har ett fantastiskt kul och utmanande uppdrag. Vi ska göra Linköping till en bättre stad att bo och driva näringsverksamhet i. Vad gör en stad attraktiv? Jag tror att den upplevda tryggheten är väldigt avgörande för hur en stad upplevs. För våra kunder är det självfallet en av de viktigaste frågorna och för oss som bostadsbolag är det en av de saker som står allra högst på agendan. Vi har ett brett och ambitiöst arbete kring social hållbarhet som vi håller på att förstärka ytterligare.
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
