Stångåstaden bygger 75 lägenheter på Folkungavallen

Totalt ska 75 hyreslägenheter byggas. Framför allt byggs mindre lägenheter men även ett antal fyror och femmor.
- Vi är glada att kunna trycka på startknappen för ännu ett bygge och erbjuda linköpingsborna attraktiva lägenheter med centralt läge. Hela byggbranschen befinner sig i ett tufft läge efter den senaste tidens kostnadsökningar. Vi har därför fått jobba om projektet tillsammans med vår entreprenör ED Bygg för att få ner kostnaden. Vi har arbetat enligt en framgångsrik samverkansform där vi tillsammans har arbetat fram nya lösningar som har gjort det här bygget möjligt, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden
Förhoppningen är att ett första spadtag kan tas innan sommaren men redan nu påbörjas vissa förberedande markarbeten. Förhoppningen är att de första hyresgästerna kan flytta in efter sommaren 2025. Utöver lägenheterna byggs även tre kommersiella lokaler i bottenvåningen där en lokal är tänkt som restaurang.
Fastigheterna kommer att klassas enligt miljöbyggnad silver, vilket bland annat innebär att de har en låg energianvändning, god ventilation och bra dagsljus. Samtliga lägenheter kommer vara rökfria.
- Huset kommer bland annat ha solceller på taken. VI kommer även använda GEO-FTX vilket innebär att vi nyttjar värme och kyla i marken för att få en behaglig inomhustemperatur både under vintertid och sommartid, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.

Utöver dessa 75 bostäder planerar Stångåstadens dotterbolag Studentbostäder att bygga drygt 100 studentbostäder på Folkungavallen.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60Bilder
Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg
För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.
Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg
Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.
Nya radhus och lägenheter planeras i Skäggetorp, Linköping1.10.2025 08:05:00 CEST | Nyheter
Skäggetorp är en stadsdel strax utanför Linköping som växte fram under miljonprogramsåren. De flesta hus i området är två- eller trevåningshus och förutom nybyggnation efter en brand 2020 har inga nya bostäder byggts. Tack vare en ny detaljplan kan omkring 100 nya bostäder byggas i området – både flerbostadshus och radhus.
Stångåstaden förvärvar Lambohovs centrum25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Isbjörnen 4 i Lambohovs centrum från Castellum. Förvärvet är ett viktigt steg i arbetet med att utveckla Lambohovs centrum och skapa bättre förutsättningar för både boende och handel i stadsdelen.
Pressinbjudan: Stångåstaden visar upp ett skyddsrum under beredskapsveckan22.9.2025 08:38:53 CEST | Pressinbjudan
Under Beredskapsveckan öppnar Stångåstaden dörrarna till ett av sina skyddsrum och bjuder in allmänheten och media till en visning. Skyddsrummet är ett av cirka 250 skyddsrum som Stångåstaden förvaltar runtom i Linköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

