Stångåstaden en av landets mest attraktiva arbetsplatser
24.3.2023 09:00:00 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

Great Place To Work offentliggjorde idag sin lista över Sveriges bästa arbetsplatser som bygger på resultatet från medarbetarundersökningar. Undersökningen visar att 96% av Stångåstadens medarbetare tycker att de jobbar på en mycket bra arbetsplats vilket gör att Stångåstaden kvalar in på listan över de mest attraktiva medelstora företagen i landet. Ett resultat som tillsammans med en hög kundnöjdhet gör att Stångåstaden har den åtråvärda mixen av både nöjda medarbetare och kunder.
- Vi är ett värderingsstyrt företag där medarbetaren ges ett stort ansvar. Vi strävar hela tiden efter en arbetsplats med stor frihet, där det är ok att göra fel och där folk vågar testa. Vår vision, ett steg före, och vår värdegrund uppmuntrar oss att tänka nytt, att utmana både oss själva och våra arbetssätt. Det är en oerhörd tillgång och hjälper oss att ständigt anpassa vår verksamhet till nya utmaningar och förändringar som sker i vår omvärld, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.
Bakom det höga engagemanget ligger många års arbete med värderingar, kultur och medarbetarinflytande. Ett arbete som inte har något slutdatum.
- Det som utmärker vår kultur är att vi inte nöjer oss. Just därför fortsätter vi vår förändringsresa tillsammans med våra medarbetare. Under året kommer stort fokus att ligga på att fortsätta utveckla både värdegrund och arbetssätt och vi gör det på vårt eget sätt med stor delaktighet och mycket engagemang. Vi vill vara en lärande organisation som hela tiden utvecklas, säger Malin Wettre HR-chef på Stångåstaden.
Några resultat ur undersökningen:
- 100 % tycker att man blir väl mottagen när man börjar här
- 96 % tycker att man kan vara sig själv på Stångåstaden
- 96 % uppger att man som medarbetare ges mycket ansvar
- 94 % av medarbetarna är stolta över hur Stångåstaden bidrar i samhället
- 94 % är stolta över att berätta var man arbetar
- Allt sammantaget tycker 96 % att det här en mycket bra arbetsplats
På sajten ”Livet på Stångis”, berättar våra medarbetare själva om hur vardagen ser ut på Stångåstaden. Syftet med sajten är att ge potentiella och nya medarbetare en levande bild av hur det är att arbeta hos oss och visa upp hur vi är som arbetsgivare. Kolla in sajten här: livet.stangastaden.se
För mer information, kontakta gärna:
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, telefon 072-574 96 60
Malin Wettre, HR- och Affärsstödschef Stångåstaden, telefon 013-20 86 61
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60Malin WettreHR-chef
Tel:072-5323138Bilder

Om
Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde och förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
Pressinbjudan: Nu går startskottet för en ny mötesplats i Ryd - och ett gemensamt initiativ från flera stora aktörer28.5.2026 09:08:50 CEST | Pressinbjudan
Nu tar något nytt sin början i stadsdelen Ryd i Linköping. Vi hälsar media välkommen till ett gemensamt startskott för både en ny mötesplats i Ryd och ett nytt samarbete där Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman för att bidra till en positiv utveckling i Linköping. Representanter för de fyra aktörerna finns på plats för att berätta mer om samarbetet. Den nya mötesplatsen som skapas i Ryd ligger i anslutning till Ryds Herrgård och är en del av Stångåstadens långsiktiga satsning för att utveckla stadsdelen. Här skapas en plats för aktiviteter, gemenskap och samarbeten, i nära dialog och samverkan med föreningsliv och näringsliv. På plats berättar vi mer om den nya mötesplatsen och hur den är tänkt att användas. I samma fastighet kommer även Nära socialtjänst att flytta in. Välkommen att vara med när vi tar de första stegen mot något nytt i Ryd och för Linköping som helhet. Efter ett inledande program på scenen kommer det finnas möjligheter för intervjuer. När:
Nya mötesplatser ska lyfta Ryd5.5.2026 14:42:45 CEST | Blogginlägg
Utvecklingen i Ryd tar nu nästa steg och många spännande satsningar händer samtidigt. Genom omfattande investeringar och nya mötesplatser vill vi stärka stadsdelen och skapa bättre förutsättningar för gemenskap, trivsel och framtidstro.
Stångåstaden blir “Legend” över ett decennium i topp bland Sveriges bästa arbetsplatser27.4.2026 08:33:29 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Legend av Great Place to Work en utmärkelse som ges till organisationer som under lång tid konsekvent rankas bland Sveriges bästa arbetsplatser. Utmärkelsen markerar att bolaget placerat sig på listan i över tio år i rad och ett bevis på ett uthålligt och konsekvent kulturarbete.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
