Stångåstaden

Stångåstaden en av landets mest attraktiva arbetsplatser

Dela
När Great Place to Work idag offentliggjorde sin lista över Sveriges bästa arbetsplatser stod det klart att Stångåstaden, Linköpings största bostadsbolag, fortsatt är med i toppen av de mest attraktiva arbetsplatserna i landet.

Great Place To Work bygger sin ranking dels genom medarbetarundersökningar, dels genom att titta på hur företag motiverar, inspirerar och tar hand om sina anställda. Stångåstaden jämförs med övriga medelstora företag i landet. Undersökningen visar att 94% av Stångåstadens medarbetare tycker att de jobbar på en mycket bra arbetsplats. Stångåstaden hamnar på plats 7 på listan över de mest attraktiva arbetsplatserna bland medelstora bolag i Sverige.

-          Vi är ett värderingsstyrt företag där medarbetaren ges ett stort ansvar. Det gläder oss att se att våra medarbetare uppskattar det arbetssättet och återigen ger oss ett högt betyg. Vi har en stark arbetsplatskultur och den har varit extra värdefull att luta sig emot då omvärlden under de senaste två åren har krävt snabba anpassningar. Vår värdegrund uppmuntrar oss att tänka nytt, att utmana både oss själva och våra arbetssätt. Vi är övertygade om att det en viktig del i att vi trots en pandemi har lyckats hålla engagemanget uppe internt och kunnat fortsätta erbjuda kunderna en bra och professionell service, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.

Bakom det höga engagemanget ligger många års arbete med värderingar, kultur och medarbetarinflytande.

-          Det är härligt att se att våra medarbetare trivs så bra hos oss. Vi vill vara en attraktiv arbetsgivare och vi har en hög ambition. Vi vill ha en engagerad, välmående och högpresterande organisation. Därför arbetar vi aktivt, systematiskt och transparent med vår arbetsplatskultur. Kulturen förändras i takt med de individer som arbetar med oss, det är deras engagemang och vilja att lyckas som gör att vi över tid stärker och tillsammans utvecklar vår arbetsplatskultur, säger Malin Wettre HR-chef på Stångåstaden.

Några resultat ur undersökningen:

  • 99% uppger att man som nyanställd blir väl mottagen.
  • 97% uppger att medarbetaren ges mycket ansvar.
  • 96% uppger att Ledare/Chefer har förståelse för att oavsiktliga misstag i arbetet kan förekomma.
  • 94% av Stångåstadens medarbetare tycker att de jobbar på en mycket bra arbetsplats.

Bakom kulisserna på Stångåstaden
På sajten ”Livet på Stångis”, berättar våra medarbetare själva om hur vardagen ser ut på Stångåstaden. Syftet med sajten är att ge potentiella och nya medarbetare en levande bild av hur det är att arbeta hos oss och visa upp hur vi är som arbetsgivare. Kolla in sajten här: livet.stangastaden.se

För mer information, kontakta gärna:
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, telefon 072-574 96 60
Malin Wettre, HR- och Affärsstödschef Stångåstaden, telefon 013-20 86 61

 

Nyckelord

Kontakter

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye