Stångåstaden

Stångåstaden erbjuder enkla hyresbetalningar med Swish

26.1.2021 09:41:07 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

Dela
Stångåstadens hyresgäster har sedan tidigare kunnat boka tvättstugan, göra en felanmälan eller chatta med kundtjänst via en boendeapp. Allt för att göra vardagen och kontakten med hyresvärden enkel och smidig. Nu har appen kompletterats med ännu en funktion, nämligen möjligheten att kunna betala hyran med Swish.
I Stångåstadens boendeapp kan hyresgästerna till exempel boka tvättid, göra felanmälningar och betala hyran med Swish.
I Stångåstadens boendeapp kan hyresgästerna till exempel boka tvättid, göra felanmälningar och betala hyran med Swish.

-          Att bo hos oss ska vara smidigt. När vi utvecklar våra digitala tjänster, i det här fallet vår app, utgår vi från vilka tjänster och funktioner som verkligen förenklar och sparar tid för våra kunder. Betala hyran och boka tvättstugan gör våra hyresgäster regelbundet och genom att förenkla det hoppas vi kunna göra vardagen lite smidigare. Vi ser också att vi som bostadsbolag behöver finnas där våra kunder är vana att vara. Idag förväntar man sig att kunna betala sin hyra på samma enkla och smidiga sätt som man betalar annat, förklarar Ulf Gustafsson, förvaltningschef på det kommunägda bostadsbolaget Stångåstaden i Linköping.

Stångåstadens boendeapp lanserades i slutet av 2019 och har snabbt blivit populär, inte minst bland dotterbolaget Studentbostäders hyresgäster. Där använder över hälften av hyresgästerna appen regelbundet för att exempelvis boka tvättstugan, pingisrummet, gymmet, studierummet eller för att ta kontakt med sin hyresvärd. Nu kan hyresgästerna alltså även betala hyran enkelt med Swish via appen. Stångåstadens hyresgäster kommer även fortsättningsvis kunna betala hyran på flera andra sätt, exempelvis via e-faktura eller autogiro.

Kontakter

Bilder

I Stångåstadens boendeapp kan hyresgästerna till exempel boka tvättid, göra felanmälningar och betala hyran med Swish.
I Stångåstadens boendeapp kan hyresgästerna till exempel boka tvättid, göra felanmälningar och betala hyran med Swish.
Ladda ned bild

Länkar

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter

Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye