Stångåstaden

Stångåstaden förstärker med fler Trygghetsvärdar

Dela
Under de senaste åren har Stångåstadens Trygghetsvärdar arbetat trygghetsskapande framför allt i stadsdelarna Ryd och Berga med goda resultat. Nu rekryteras fler Trygghetsvärdar, totalt sex personer som ska jobba för att skapa trygga och fungerade bostadsmiljöer.

Trygghetsvärdarna kommer att arbeta både operativt och strategiskt med trygghetsfrågor, företrädesvis i stadsdelarna Berga, Ryd, Skäggetorp och Lambohov. Uppdraget handlar till stor del om att röra sig utomhus i områdena dag- och kvällstid, att verka trygghetsskapande och bygga relationer med boende och andra aktörer för att på det sättet förebygga problem innan de uppstår.

-          Vi ser att Trygghetsvärdarnas arbete gör skillnad. Att bygga långsiktiga relationer med såväl boende som samarbetspartners är en viktig faktor för att öka både tryggheten och trivseln i våra områden. Flera av våra Trygghetsvärdar har erfarenheter från andra kulturer och besitter även därigenom värdefull kompetens för hela organisationen kopplat till trygghetsarbetet i våra bostadsområden. Vi är därför glada över att under hösten kunna förstärka vårt trygghetsteam med fler medarbetare, säger Robert Aldén, chef för trygghet och säkerhet på Stångåstaden.

Trygghetsvärdarna är en del av Stångåstadens strategiska trygghetsteam och rekryteringen av de nya tjänsterna har just påbörjats. Målsättningen är att tillsätta tjänsterna löpande.

Läs mer om tjänsterna: stangastaden.se/jobbahososs

Nyckelord

Kontakter

Robert Aldén, Chef Trygghet och säkerhet, telefon: 013-20 86 39

Bilder

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter. 

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Stångåstaden en av landets mest attraktiva arbetsplatser24.3.2023 09:00:00 CET | Pressmeddelande

Hela 96 % av Stångåstadens medarbetare uppger att de jobbar på en mycket bra arbetsplats. Ett resultat som gör att Stångåstaden, Linköpings största bostadsbolag, fortsatt är en av de mest attraktiva arbetsplatserna i landet. Stångåstaden fick även ta emot en hedersutmärkelse för att ha varit placerade på listan över Sveriges mest attraktiva arbetsplatser samtliga åtta år som bolaget deltagit i undersökningen.

Vi storsatsar för att förnya stadsdelen Ryd23.3.2023 13:15:21 CET | Blogginlägg

Vi tänker göra en riktigt stor satsning på att förnya Ryd de kommande åren. Det är Stångåstadens absolut största stadsdel med många vanliga bostäder, studentbostäder och en fin centrumanläggning. Ryd är en del av miljonprogrammet som har många kvalitéer men också många tekniska brister och brist på variation. Satsningen är omfattande och kommer kräva att vi arbetar under många år med att förnya husen och bostadsmiljöerna. Vi vill förstås göra det i nära samarbete med alla våra hyresgäster och andra intressenter som finns i stadsdelen.

Stångåstaden storsatsar för att förnya stadsdelen Ryd i Linköping23.3.2023 13:12:16 CET | Pressmeddelande

I Ryd har Stångåstaden sitt största bestånd med många vanliga bostäder, studentbostäder och en fin centrumanläggning. Fastigheterna byggdes på 1960-talet och är i behov av renovering. I samband med renoveringsarbetet som preliminärt påbörjas runt årsskiftet 2023/2024, gör Stångåstaden en stor satsning för att utveckla och förnya stadsdelen. Ett arbete som kommer att pågå fram till 2035.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum