Stångåstaden ger allt fler möjlighet att ladda batterierna
20.3.2023 13:47:56 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

En ökad efterfrågan på parkeringsplatser med laddmöjlighet tillsammans med en önskan om att gynna ett hållbart resande, har gjort att Stångåstaden de senaste åren har satsat stort på att öka antalet laddplatser för sina hyresgäster. Stångåstaden har skapat laddkluster, parkeringsplatser med flera laddplatser på ett och samma ställe, i olika delar av Linköping. Det senaste tillskottet är ett laddkluster med sex laddplatser i Lambohov. Stångåstaden erbjuder även sina hyresgäster att komplettera sin befintliga parkeringsplats med en laddstolpe i de fall det är tekniskt och ekonomiskt möjligt.
- Så länge det finns en efterfrågan bland våra hyresgäster så kommer vi fortsätta bygga nya laddplatser. Vi kommer fortsätta erbjuda både laddkluster, som är ett kostnadseffektivt sätt att kunna erbjuda fler hyresgäster parkeringsplats med laddmöjlighet, och enstaka laddplatser som vi ser en hög efterfrågan på. Att ha laddmöjlighet i närheten av hemmet är för många en förutsättning för att elbilen ska vara ett alternativ. Därför vill vi göra vad vi kan för att underlätta för de hyresgäster som har eller funderar på att skaffa elbil, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
Störst efterfrågan på laddplatser ser Stångåstaden i de centrala delarna av staden och i synnerhet vid nyproducerade bostäder. Därför förbereder Stångåstaden alltid med laddinfrastruktur vid alla parkeringsplatser i samband med ny- och ombyggnationsprojekt.
I planen framåt ligger bland annat att bygga nya laddkluster i Hejdegården, Ljungsbro och Gottfridsberg. Idag erbjuder Stångåstaden laddkluster i Vasastaden (Norgegatan), Berga (Knektgatan), Lambohov (Tröskaregatan). Vid varje laddkluster finns mellan 6–12 parkeringsplatser. De flesta platserna är fasta parkeringsplatser som hyrs av Stångåstadens hyresgäster medan några platser fungerar som besöksplatser.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60Bilder
Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
Stångåstaden möter efterfrågan och bygger 170 bostäder i Djurgården24.6.2026 09:00:06 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden fortsätter utvecklingen av stadsdelen Djurgården i Linköping och planerar nu för ytterligare 170 bostäder i området. Byggstarten väntas ske i november 2026 och planen är att inflyttning kan starta runt årsskiftet 2028/2029. Sedan tidigare har Stångåstaden byggt 210 bostäder i området som alla är uthyrda.
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

