Stångåstaden har skrivit kontrakt med NCC Sverige AB för att bygga nytt kvarter i Ebbepark
14.12.2020 09:02:45 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

I Linköpings smartaste område Ebbepark i Östra Valla bygger fastighetsbolagen Stångåstaden, Sankt Kors och Lejonfastigheter cirka 750 bostäder och 75 000 kvadratmeter lokaler. Området består av fyra kvarter. I kvarteren Lugnet och Verkstan är det redan full aktivitet och nu börjar det även hända saker i kvarteret Dynamiken.
- Kvarteret Dynamiken kommer att göra skäl för sitt namn och blir en häftig mix av bostäder och verksamhet. Här är tanken att det ska sjuda av aktivitet dygnet runt. Vi ser att intresset för att bo i Ebbepark är stort och det känns bra att vara i startgroparna för att börja bygga fler bostäder. Det känns även positivt att det varit ett stort intresse bland entreprenörer att vara med oss och bygga nästa kvarter i Ebbepark, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.
I den första byggetappen bygger Stångåstaden 111 lägenheter, framför allt lite mindre lägenheter. Lite längre fram testas även koncept som ”Bokal” där hyresgästen hyr en bostad och verksamhetslokal i ett och samma kontrakt och en entreprenörsvåning som blir ett kollektivt boende för unga entreprenörer.
- Det känns mycket positivt att vi har tecknat ett avtal med Stångåstaden om att fortsätta utveckla stadsdelen Ebbepark. Att Stångåstaden väljer att starta ett större nyproduktionsprojekt i dessa tider är självklart mycket glädjande och viktigt bidrag till att hålla igång samhällsekonomin och säkra arbetstillfällen, säger Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden.
Fakta:
Totalt byggs två bostadshus med totalt 111 hyreslägenheter. Husen uppförs i kvarteret Dynamiken som får yteffektiva lägenheter och lokaler i bottenplan.
Objektsfördelning
Typ Storlek m2 Antal
1 rok ca 31 m2 40 st
2 rok ca 50 m2 47 st
3 rok ca 74 m2 17 st
4 rok ca 88 m2 5 st
5 rok 94 m2 2 st
Totalt planeras 5 st lokaler (73-112 m2). Planerad inflyttning är sommaren 2023. Ebbepark planeras med fokus på hållbarhet och resurseffektivitet. Bostäderna uppförs enligt Miljöbyggnad nivå Silver som ställer höga krav på till exempel låg energianvändning, bra inomhusmiljö och sunda material. Stångåstadens bruttoinvestering uppgår till totalt 257,5 Mkr. Ordervärdet på totalentreprenaden till NCC uppgår till 140 Msek.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, 072-574 96 60
Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden, 070-088 73 75
Bilder


Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
Stångåstaden möter efterfrågan och bygger 170 bostäder i Djurgården24.6.2026 09:00:06 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden fortsätter utvecklingen av stadsdelen Djurgården i Linköping och planerar nu för ytterligare 170 bostäder i området. Byggstarten väntas ske i november 2026 och planen är att inflyttning kan starta runt årsskiftet 2028/2029. Sedan tidigare har Stångåstaden byggt 210 bostäder i området som alla är uthyrda.
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
