Stångåstaden

Stångåstaden har skrivit kontrakt med NCC Sverige AB för att bygga nytt kvarter i Ebbepark

14.12.2020 09:02:45 CET | Stångåstaden | Pressmeddelande

Dela
Till våren flyttar de första hyresgästerna in i kvarteret Lugnet i Ebbepark i Linköping. Ungefär samtidigt planerar Stångåstaden att börja bygga 111 nya hyresrätter och fem lokaler i kvarteret Dynamiken på andra sidan Ebbepark. Intresset för att bygga bostäderna har varit stort och i dagarna skrev Stångåstaden kontrakt med NCC som totalentreprenör.
Skissbild: Winell & Jern Arkitekter
Skissbild: Winell & Jern Arkitekter

I Linköpings smartaste område Ebbepark i Östra Valla bygger fastighetsbolagen Stångåstaden, Sankt Kors och Lejonfastigheter cirka 750 bostäder och 75 000 kvadratmeter lokaler. Området består av fyra kvarter. I kvarteren Lugnet och Verkstan är det redan full aktivitet och nu börjar det även hända saker i kvarteret Dynamiken.

-          Kvarteret Dynamiken kommer att göra skäl för sitt namn och blir en häftig mix av bostäder och verksamhet. Här är tanken att det ska sjuda av aktivitet dygnet runt. Vi ser att intresset för att bo i Ebbepark är stort och det känns bra att vara i startgroparna för att börja bygga fler bostäder. Det känns även positivt att det varit ett stort intresse bland entreprenörer att vara med oss och bygga nästa kvarter i Ebbepark, säger Fredrik Törnqvist, vd på Stångåstaden.

I den första byggetappen bygger Stångåstaden 111 lägenheter, framför allt lite mindre lägenheter. Lite längre fram testas även koncept som ”Bokal” där hyresgästen hyr en bostad och verksamhetslokal i ett och samma kontrakt och en entreprenörsvåning som blir ett kollektivt boende för unga entreprenörer.

-          Det känns mycket positivt att vi har tecknat ett avtal med Stångåstaden om att fortsätta utveckla stadsdelen Ebbepark. Att Stångåstaden väljer att starta ett större nyproduktionsprojekt i dessa tider är självklart mycket glädjande och viktigt bidrag till att hålla igång samhällsekonomin och säkra arbetstillfällen, säger Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden.

Fakta:

Totalt byggs två bostadshus med totalt 111 hyreslägenheter. Husen uppförs i kvarteret Dynamiken som får yteffektiva lägenheter och lokaler i bottenplan.

Objektsfördelning

Typ               Storlek m2    Antal

1 rok              ca 31 m2        40 st

2 rok              ca 50 m2        47 st

3 rok              ca 74 m2        17 st

4 rok              ca 88 m2        5 st

5 rok              94 m2            2 st

Totalt planeras 5 st lokaler (73-112 m2). Planerad inflyttning är sommaren 2023. Ebbepark planeras med fokus på hållbarhet och resurseffektivitet. Bostäderna uppförs enligt Miljöbyggnad nivå Silver som ställer höga krav på till exempel låg energianvändning, bra inomhusmiljö och sunda material. Stångåstadens bruttoinvestering uppgår till totalt 257,5 Mkr. Ordervärdet på totalentreprenaden till NCC uppgår till 140 Msek.

Nyckelord

Kontakter

Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, 072-574 96 60
Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden, 070-088 73 75

Bilder

Skissbild: Winell & Jern Arkitekter
Skissbild: Winell & Jern Arkitekter
Ladda ned bild
Mats Persson, chef nyproduktion Stångåstaden, Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden, Robert Bäckström, projektledare Dynamiken Stångåstaden och Michael Stenberg, fastighetschef Stångåstaden
Mats Persson, chef nyproduktion Stångåstaden, Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, Marcus Sandlund, affärschef NCC Building Sweden, Robert Bäckström, projektledare Dynamiken Stångåstaden och Michael Stenberg, fastighetschef Stångåstaden
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Unik utmärkelse för att vi skapat en av Sveriges bästa arbetsplatser24.4.2026 14:20:17 CEST | Blogginlägg

Idag är jag en extra stolt vd på Stångåstaden. Vi har genomfört medarbetarundersökningar med företaget Great Place to Work i mer än 10 år. Vi har genom ett strukturerat arbete med företagskultur och värderingar skapat en stark företagskultur där våra medarbetare både trivs och presterar. Det har gjort att vi många år i rad varit rankade som en av Sveriges bästa arbetsplatser. Igår hade GPTW sin stora årliga gala där de bästa arbetsgivarna i Sverige, alla branscher, utsågs. Förutom att vi listades som en av landets bästa arbetsplatser fick vi en utmärkelse de kallar Legends för att vi varit topprankade i mer än ett decennium. Det finns bara ett fåtal bolag i hela landet som fått utmärkelsen tidigare. Utmärkelsen är förstås inte det viktigaste men det är ett fint kvitto på att vi lyckats skapa någonting som faktiskt är beständigt. Inte bara ett enskilt år. För mig känns det extra bra i hjärtat då jag själv brinner för frågorna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye