Stångåstaden huvudpartner till Bonfire Festival
22.2.2022 10:06:13 CET | Stångåstaden | Nyheter
Bonfire blir ett nytt tillskott i stadens evenemangsutbud och kommer att sätta Linköping på ”festivalkartan”.
- Vi jobbar för att Linköping ska vara en attraktiv stad att leva och bo i. Genom att vara partner för den här festivalen är vi med och skapar förutsättningar för just det. Det ger oss också en möjlighet att erbjuda våra kunder, både inom Stångåstaden och Studentbostäder, fördelaktiga biljettpriser till festivalen. Vi ser det även som ett nytt sätt att välkomna studenterna som kommer till staden vid den här tiden, säger Heidi Berger, marknad- och kommunikationschef på Stångåstaden.
Bakom festivalen står Homerun Festivals, en erfaren aktör som också driver festivalerna Brännbollsyran i Umeå och Bayside Festival i Helsingborg.
- Vi är exalterade över att etablera en ny stor musikfestival i en av Sveriges största studentstäder. En stor del av vår festivalpublik kommer bestå utav studenter från Linköpings universitet, studenter som bor hos både Studentbostäder och Stångåstaden. Vi är därför extra glada över att dom är med som huvudpartner för Bonfire Festival, säger David Arkhult, festivalgeneral på Bonfire Festival.
Festivalen kommer att bjuda på musikakter av internationell klass i form av världsartisten Martin Garrix men också av svenska akter av hög standard så som Veronica Maggio, HOV1 och Victor Leksell. Läs mer om festivalen på bonfirefestival.se
För ytterligare information kontakta gärna:
Karin Brinkby, marknadsförare Stångåstaden, telefon 073-724 24 22
Christoffer Lundström, Bonfire Festival / Homerun Festivals, Partnerkoordinator,
mejl: chris@homerunfestivals.se
Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Startskott taget för en ny mötesplats i Ryd3.6.2026 14:53:24 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden presenterar nu planerna för Flygeln i Ryd, en ny mötesplats i nära anslutning till Ryds Herrgård. Satsningen är en del av bolagets långsiktiga arbete med att utveckla stadsdelen och stärka gemenskapen i området. Flygeln ska bli en plats för aktiviteter, gemenskap och utvecklas i nära dialog med föreningsliv, näringsliv och andra lokala aktörer. Invigningen planeras till sommaren 2027.
Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman i ”Handslag Linköping”3.6.2026 14:01:46 CEST | Pressmeddelande
Fyra av Linköpings största arbetsgivare och samhällsaktörer lanserar nu Handslag Linköping, ett nytt, långsiktigt samarbete för stadens utveckling. Genom att samla krafter över bransch- och organisationsgränser vill parterna bidra till ökad framtidstro, gemenskap och attraktionskraft i Linköping.
Pressinbjudan: Nu går startskottet för en ny mötesplats i Ryd - och ett gemensamt initiativ från flera stora aktörer28.5.2026 09:08:50 CEST | Pressinbjudan
Nu tar något nytt sin början i stadsdelen Ryd i Linköping. Vi hälsar media välkommen till ett gemensamt startskott för både en ny mötesplats i Ryd och ett nytt samarbete där Saab, IKEA, Länsförsäkringar Östgöta och Stångåstaden går samman för att bidra till en positiv utveckling i Linköping. Representanter för de fyra aktörerna finns på plats för att berätta mer om samarbetet. Den nya mötesplatsen som skapas i Ryd ligger i anslutning till Ryds Herrgård och är en del av Stångåstadens långsiktiga satsning för att utveckla stadsdelen. Här skapas en plats för aktiviteter, gemenskap och samarbeten, i nära dialog och samverkan med föreningsliv och näringsliv. På plats berättar vi mer om den nya mötesplatsen och hur den är tänkt att användas. I samma fastighet kommer även Nära socialtjänst att flytta in. Välkommen att vara med när vi tar de första stegen mot något nytt i Ryd och för Linköping som helhet. Efter ett inledande program på scenen kommer det finnas möjligheter för intervjuer. När:
Nya mötesplatser ska lyfta Ryd5.5.2026 14:42:45 CEST | Blogginlägg
Utvecklingen i Ryd tar nu nästa steg och många spännande satsningar händer samtidigt. Genom omfattande investeringar och nya mötesplatser vill vi stärka stadsdelen och skapa bättre förutsättningar för gemenskap, trivsel och framtidstro.
Stångåstaden blir “Legend” över ett decennium i topp bland Sveriges bästa arbetsplatser27.4.2026 08:33:29 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Legend av Great Place to Work en utmärkelse som ges till organisationer som under lång tid konsekvent rankas bland Sveriges bästa arbetsplatser. Utmärkelsen markerar att bolaget placerat sig på listan i över tio år i rad och ett bevis på ett uthålligt och konsekvent kulturarbete.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
