Stångåstaden smyckar husfasader med modern samtidskonst
8.9.2020 08:52:51 CEST | Stångåstaden | Pressmeddelande

- Festivalen ger oss en möjlighet att erbjuda våra hyresgäster en unik konstupplevelse. Vi har valt ut fyra fasader i olika storlekar och i olika delar av staden för att så många som möjligt ska få del av konsten i sin vardag. Vi ser med spänning fram emot hur målningarna ska växa fram säger Fredrik Törnqvist, vd på det kommunala bostadsbolaget Stångåstaden.
Organisationen Artscape har genomfört liknande projekt i Sverige men nytt till festivalen i Linköping är att tekniken Augmented Reality (AR) kommer att kopplas till vissa av verken. Det gör att besökarna via en app kommer att kunna integrera med målningarna och få uppleva en helt ny dimension av gatukonst i det offentliga rummet.
Fastigheterna som är aktuella i projektet är Prästbolsgatan 21 i Berga och Snickaregatan 5a, Göran Dyks gata 2 och Götgatan 19 i de mer centrala delarna av Linköping.
Vilka konstnärer som kommer att skapa verken på Stångåstadens fasader och vilka av verken som kopplas samman med AR-tekniken kommer att presenteras i ett senare skede. Festivalen ARTSCAPE FORM hålls utomhus, är gratis och öppen för alla.
Läs mer om festivalen: artscape.se
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TörnqvistVD
Tel:072-574 96 60Jessica MattssonPR- och kommunikationsansvarig
Tel:073-050 96 63jessica.mattsson@stangastaden.seBilder

Om
AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Välkommen till nyinvigning av Flamman21.8.2026 14:08:54 CEST | Pressinbjudan
Den 25 augusti nyinvigs Flamman, ett av Linköpings mest klassiska studentområden. Under flera års tid har området genomgått en omfattande utveckling. Korridorsrum och lägenheter har renoverats samtidigt som området har kompletterats med 187 nybyggda studentlägenheter.
Stångåstaden och COLIVE i samarbete om delningsbostäder i Linköping13.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stångåstaden och COLIVE har tecknat blockhyresavtal avseende delningsbostäder i Ebbepark i Linköping. Huset omfattar 44 bostäder och är ett av de första projekten i Sverige som godkänts av Hyresnämnden enligt det nya regelverket för blockuthyrning av delningsbostäder.
Vi förändrar och förstärker vårt trygghetsarbete12.8.2026 11:07:22 CEST | Blogginlägg
Stångåstaden har ett fantastiskt kul och utmanande uppdrag. Vi ska göra Linköping till en bättre stad att bo och driva näringsverksamhet i. Vad gör en stad attraktiv? Jag tror att den upplevda tryggheten är väldigt avgörande för hur en stad upplevs. För våra kunder är det självfallet en av de viktigaste frågorna och för oss som bostadsbolag är det en av de saker som står allra högst på agendan. Vi har ett brett och ambitiöst arbete kring social hållbarhet som vi håller på att förstärka ytterligare.
Debatt i Almedalen: Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen2.7.2026 08:29:39 CEST | Nyheter
Håll tassarna borta från den svenska hyresmodellen och se till att stödsystemen skapar rättvisa i stället för orättvisa mellan hyresrätten och det ägda boendet. Det var två av budskapen till politiken när vår vd Fredrik Törnqvist tillsammans med tre representanter från allmännyttan diskuterade utmaningar och lösningar för hyresmarknaden på Dagens industris scen i Almedalen. Hela debatten spelades in och kan nu ses i efterhand.
Fler äldre i Linköping – Stångåstaden bygger 50 seniorbostäder30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en växande äldre befolkning i Linköping planerar Stångåstaden att bygga 50 nya seniorbostäder i Gottfridsberg. Det handlar om hyresrätter för personer över 65 år med viss närvaro av personal samt tillgång till delade ytor där grannar kan träffas och umgås.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
